بیماری اگزمای گوش

بیماری اگزمای گوش

به ما امتیاز دهید

بیماری اگزمای گوش

اگزمای گوش یک بیماری شایع پوستی است که باعث تغییر رنگ، خشکی پوست و خارش در گوش، روی و اطراف گوش می شود. مسری نیست، اما در صورت داشتن سابقه خانوادگی اگزما، آسم یا آلرژی، خطر ابتلا به آن بیشتر است.

اگزمای گوش چیست؟

اگزمای گوش (درماتیت آتوپیک) بیماری است که باعث خشکی، تغییر رنگ، خارش و برآمدگی پوست شما می شود. ممکن است در قسمت بیرونی گوش یا داخل مجرای گوش شما ظاهر شود.

اگزما به عملکرد سد پوستی (“چسب” پوست شما آسیب می رساند. در نتیجه پوست شما حساس تر و مستعد عفونت و خشکی می شود.

تفاوت بین پسوریازیس و اگزمای گوش چیست؟

پسوریازیس و اگزمای گوش دو بیماری پوستی متفاوت هستند. آنها در محل ظاهر شدن بیماری در بدن، میزان خارش و ظاهر آن متفاوت هستند.

پسوریازیس یک اختلال پوستی مزمن است، به این معنی که یک بیماری پوستی است که از بین نمی رود. افراد مبتلا به پسوریازیس دارای لکه های ضخیم و تغییر رنگ پوست (پلاک) هستند که با پوسته های سفید یا نقره ای پوشیده شده است.

اگزمای گوش بر روی پوست داخل، روی و اطراف گوش تاثیر می گذارد. اگزما همچنین باعث خارش شدیدتر از پسوریازیس می شود. بسیاری از افراد، به ویژه کودکان، ممکن است به اگزما و پسوریازیس مبتلا شوند.

اگزمای گوش چه کسانی را مبتلا می کند؟

اگزمای گوش می تواند هر فردی را که گوش دارد مبتلا کند. با این حال، در افراد مبتلا به:

سابقه خانوادگی اگزما
آسم
آلرژی های زیست محیطی
تب یونجه (رینیت آلرژیک) بیشتر دیده می شود.

اگزمای گوش چقدر شایع است؟

اگزما بسیار شایع است و هر قسمتی از پوست شما می تواند به آن مبتلا شود، از جمله گوش. تقریباً 15 تا 30 درصد کودکان به اگزما و 2 تا 10 درصد از بزرگسالان مبتلا هستند.

اگزمای گوش چگونه بر بدن من تأثیر می گذارد؟

اگزمای گوش بر گوش شما تأثیر می گذارد، از جمله:

گوش های بیرونی شما (پیننا)، و لوب های گوش شما
گوش های داخلی شما، و کانال های گوش شما.
پشت گوش ها
پوست بین گوش ها و صورت شما.
پوست شما ممکن است خارش داشته باشد، تغییر رنگ دهد، برآمدگی ایجاد شود، خشک شود یا ضخیم شود.

در موارد شدید اگزمای گوش، پوست شما ممکن است یک مایع غلیظ، زرد یا سفید (چرک) نشت کند. همچنین اگر یک مورد شدید اگزمای گوش در مجرای گوش خود دارید، ممکن است صدای زنگ (وزوز) یا کاهش شنوایی را تجربه کنید.

بیماری اگزمای گوش

علائم و علل

اگزمای گوش چگونه است؟
علائم اگزمای گوش عبارتند از:

خارش پوست
پوست خشک
بثورات رنگی
برجستگی روی پوست شما
تورم

اگزمای گوش درد ندارد با این حال، اگر اگزمای گوش خود را خراش دهید، ممکن است پوست خود را پاره کنید و منجر به عفونتی شود که می تواند باعث درد شود.

چرا در گوشم اگزما می شود؟

اگزما می تواند در هر جایی از پوست شما از جمله گوش ایجاد شود. انواع مختلف اگزما می تواند در گوش شما ایجاد شود، از جمله:

اگزمای آلرژیک (درماتیت تماسی): اگر اگزمای آلرژیک داشته باشید، سیستم ایمنی بدن شما نسبت به محرک های جزئی یا آلرژن ها بیش از حد واکنش نشان می دهد. این واکنش بیش از حد می تواند پوست شما را ملتهب کند. محرک ها و آلرژن های رایج شامل گوشواره، محصولات مراقبت از مو و پوست، غذا، گرده گل، تلفن های همراه یا هدفون هستند.

اگزمای استئاتوتیک: اگزمای استئاتوتیک معمولاً افراد 65 سال و بالاتر را مبتلا می کند. تغییرات آب و هوا یا دما باعث اگزمای استئاتوز می شود و در طول فصل زمستان تشدید می شود. رطوبت کم (هوای خشک) می تواند باعث خشکی و خارش پوست شما شود. صابون های تند، پشم و محصولات مراقبت از مو و پوست نیز می توانند باعث آن شوند.

درماتیت سبورئیک: درماتیت سبورئیک معمولاً قسمت‌های چرب بدن شما از جمله گوش‌ها، پوست سر، بینی و سینه را درگیر می‌کند. هیچ کس دقیقاً نمی داند که چه چیزی باعث درماتیت سبورئیک می شود، اما ممکن است وجود یک نوع مخمر اضافی در سطح پوست شما علت آن باشد.

آیا اگزمای گوش مسری است؟

اگزمای گوش مسری نیست شما نمی توانید اگزمای گوش را از طریق تماس پوست به پوست به فرد دیگری منتقل کنید.

تشخیص و آزمایشات

اگزمای گوش چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک گوش های شما را معاینه می کند. آنها به دنبال علائم رایج اگزما، از جمله تغییر رنگ و خشکی هستند. آنها ممکن است از یک ابزار روشن (اتوسکوپ) برای نگاه کردن به داخل گوش شما استفاده کنند. آنها همچنین در مورد علائم شما می پرسند.

برای تشخیص اگزمای گوش چه آزمایشاتی انجام می شود؟

پزشک شما معمولاً می تواند اگزمای گوش را پس از معاینه فیزیکی تشخیص دهد. با این حال، اگر شکی وجود داشته باشد، ممکن است آزمایش‌های زیر را انجام دهند:

تست پوستی آلرژی

آزمایش خون برای بررسی علل بثورات پوستی که ممکن است با اگزمای گوش مرتبط نباشد.
بیوپسی پوست برای تشخیص یک نوع درماتیت از نوع دیگر.

بیماری اگزمای گوش درمان

چگونه از شر اگزمای گوش خلاص شوم؟

برای خلاص شدن از شر اگزمای گوش، مهم است که مشخص کنید چه چیزی باعث آن شده است. سعی کنید مشخص کنید چه چیزی باعث تحریک یا بدتر شدن اگزمای گوش شما می شود و سپس از آن اجتناب کنید. هدف کاهش خارش و ناراحتی و جلوگیری از عفونت است.

درمان های خانگی زیر ممکن است اگزمای گوش شما را تسکین دهد:

از مواد آلرژی زا معمولی، از جمله گوشواره های ساخته شده از نیکل، کبالت یا مس اجتناب کنید.

اگر هوای خشک پوست شما را خشک می کند از مرطوب کننده استفاده کنید.

هنگام بیرون رفتن در هوای سرد از کلاه گرمی استفاده کنید که گوش های شما را بپوشاند.

از مالیدن یا خاراندن پوست خود خودداری کنید.

از کرم یا پماد هیدروکورتیزون استفاده کنید. هیدروکورتیزون یک کورتیکواستروئید همراه با یک مسکن بی حس کننده است. خارش و تغییر رنگ را برطرف می کند.

پوست خود را با استفاده از کرم یا پماد مرطوب کنید. لوسیون ها معمولاً به خوبی کار نمی کنند. چند بار در روز از جمله بعد از حمام یا دوش گرفتن استفاده کنید. مرطوب کننده ها به حفظ رطوبت در پوست کمک می کنند.

با آب ولرم – نه داغ – حمام کنید یا دوش بگیرید. گوش های خود را به آرامی بشویید. مدت زمانی را که در آب می گذرانید به کمتر از 15 دقیقه محدود کنید.

از صابون های ملایم و محصولات مراقبت از مو و پوست که فاقد عطر، رنگ و الکل هستند استفاده کنید.

از صابون لباسشویی ملایم استفاده کنید و لباس های خود را کاملاً بشویید.

لباس های نخی بپوشید. پشم، ابریشم و سایر پارچه ها می توانند پوست شما را خشک کنند.

برای خارش شدید از آنتی هیستامین استفاده کنید.

داروهای تجویزی مصرف کنید. پزشک شما ممکن است کرم های استروئیدی، قرص ها، واکسن ها یا قطره های گوش را تجویز کند. خطرات طولانی مدت شامل عوارض جانبی مانند فشار خون بالا، افزایش وزن و نازک شدن پوست است.

داروهای جدیدتری به نام تعدیل کننده های ایمنی موضعی (TIM) وجود دارد که پیشرفت در درمان بیمارانی را که به درمان های دیگر پاسخ نمی دهند نشان می دهد. آنها پاسخ ایمنی بدن به آلرژن ها را تغییر می دهند و عوارض جانبی کمتری دارند.

آیا وازلین به اگزمای گوش کمک می کند؟

ژل نفتی (وازلین) یا پمادهای مراقبت از پوست (آکوافور) می توانند به درمان اگزمای گوش شما کمک کنند. این محصولات پوست آسیب دیده شما را مرطوب و محافظت می کنند. آنها ضد حساسیت هستند و دارای ویژگی های ضد باکتری و ضد قارچی هستند که به بهبود پوست شما کمک می کند.

گوش های خود را به آرامی با آب جاری گرم و صابون ملایم بشویید. سپس، با استفاده از یک سواب پنبه، مقدار کمی ژل نفتی یا پماد مراقبت از پوست را روی گوش های خود بمالید. سعی کنید از دست زدن به گوش خود اجتناب کنید تا از ورود کثیفی یا باکتری به آن ناحیه جلوگیری کنید.

چقدر درمان طول می کشد؟

با درمان مناسب، اگزمای گوش شما باید پس از یک تا سه هفته از بین برود. با این حال، هیچ درمانی نمی تواند ادعا کند که علائم اگزمای گوش را 100٪ از بین می برد. ممکن است تا آخر عمر با شعله ور شدن در گوش یا در گوش خود مواجه شوید. هنگامی که علت شعله ور شدن خود را مشخص کردید، ممکن است از وقوع شعله ور شدن به دفعات جلوگیری کنید.

بیشتر بدانید: انواع بیماری گوش

جلوگیری از اگزمای گوش

چگونه می توانم خطر خود را کاهش دهم؟

اقداماتی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از شیوع اگزمای گوش انجام دهید:

یک روال مراقبت از پوست ایجاد کنید و توصیه های متخصص مراقبت های بهداشتی خود را برای حفظ سلامت پوست خود دنبال کنید.

از پشم و ابریشم که می توانند پوست شما را خشک کنند اجتناب کنید.

از یک صابون ملایم برای حمام یا دوش گرفتن استفاده کنید و به جای مالش، پوست خود را خشک کنید. کرم یا پماد مرطوب کننده را بلافاصله پس از خشک شدن پوست خود بمالید تا رطوبت پوستتان به خوبی مسدود شود. کرم یا پماد را دو تا سه بار در روز استفاده کنید.

با آب ولرم حمام یا دوش بگیرید نه آب داغ.

حداقل هشت لیوان آب در روز بنوشید. آب به مرطوب نگه داشتن پوست شما کمک می کند.

از تغییرات ناگهانی دما و رطوبت خودداری کنید.

قرار گرفتن در معرض محرک ها و آلرژن های شناخته شده را محدود کنید.

از خاراندن یا مالیدن پوست تحریک شده خودداری کنید.

اگر اگزمای گوش دارید، به طور کلی با مراقبت و درمان خوب پوست می توان آن را به خوبی مدیریت کرد. با این حال، شعله ور شدن علائم می تواند در طول زندگی شما رخ دهد.

آیا اگزمای گوش قابل درمان است؟

اگزمای گوش یک بیماری مزمن است، به این معنی که درمانی وجود ندارد. با این حال، درمان ها در کاهش علائم خشکی و خارش پوست بسیار موثر هستند.

ممکن است مواقعی وجود داشته باشد که اگزمای گوش شما ناپدید شود. این زمان‌ها دوره‌های بهبودی هستند. هدف یک روتین مراقبت از پوست و درمان خوب، جلوگیری از شدید شدن این بیماری است. مطمئن شوید که از هر چیزی که باعث اگزمای گوش شما می شود اجتناب کنید، پوست خود را مرطوب کنید، داروی های خود را مصرف کنید و توصیه های ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود را دنبال کنید.

چه زمانی باید به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنم؟

به محض مشاهده علائم به پزشک مراجعه کنید. فوراً درمان شوید.

اگزمای گوش آزاردهنده و شرم آور است و اگر بر شنوایی شما تأثیر بگذارد می تواند خطرساز هم باشد.

بیشتر بدانید: بهترین جراح بینی در تهران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button