عمل بینی نیمه فانتزی

بینی نیمه فانتزی

5/5 - (1 امتیاز)

بینی نیمه فانتزی

عمل بینی نیمه فانتزی که معمولاً به آن “عمل بینی نیمه عروسکی” هم گفته می شود، جراحی است برای تغییر شکل بینی با اصلاح استخوان یا غضروف. عمل بینی نیمه فانتزی یکی از رایج ترین انواع جراحی بینی به خصوص در بین خانمها است.

دلایل انجام عمل بینی نیمه فانتزی

افراد برای ترمیم بینی خود پس از شکستگی و تغییر شکل، اصلاح مشکلات تنفسی یا نقص مادرزادی، یا به دلیل نارضایتی از ظاهر بینی خود، عمل بینی نیمه فانتزی انجام می دهند.

تغییرات احتمالی که جراح شما می تواند از طریق جراحی بینی در بینی شما ایجاد کند عبارتند از:

تغییر در اندازه بینی
تغییر در زاویه بینی
صاف کردن پل بینی
تغییر شکل نوک بینی
و باریک شدن سوراخ های بینی است.

اگر عمل بینی نیمه فانتزی شما، برای بهبود ظاهر شما به جای سلامتی شما انجام می شود، باید صبر کنید تا استخوان بینی شما به طور کامل رشد کند. برای دختران، این رشد حدود 15 سالگی اتفاق می افتد. پسرها ممکن است تا زمانی که کمی بزرگتر شوند هنوز در حال رشد باشد بین 17 و 18 سالگی. با این حال، اگر به دلیل اختلال تنفسی تحت عمل جراحی قرار می گیرید، جراحی بینی را می توان در سنین پایین تر انجام داد.


بیشتر بدانید: عمل بینی طبیعی زنانه


تفاوت بینی نیمه فانتزی با طبیعی

سوال بسیاری است که اصلا اینکه می گویند بینی نیمه فانتزی یا بینی طبیعی چیست؟ چه فرقی دارد. در بینی طبیعی زاویه بین نوک بینی و لب بالا تقریبا 95 تا 100 درجه می باشد ولی در بینی نیمه فانتزی زاویه بین این دو تقریبا بین 100 تا 105 درجه تنظیم می شود. پس به این نتیجه میرسیم مقداری بینی نیمه فانتزی نسبت به بینی طبیعی سر بالاتر است و از بینی فانتزی یا همان بینی عروسکی مقداری رو به پایینتر.

آمادگی برای عمل بینی نیمه فانتزی

ابتدا باید با جراح خود ملاقات کنید تا در مورد اینکه آیا کاندیدای خوبی برای جراحی بینی هستید یا خیر صحبت کنید. پس در ابتدا شما باید با ما تماس بگیرید تا یک وقت مشاوره با  دکتر حمیدرضا راستی رزرو کنید. شما در مورد اینکه چرا می خواهید جراحی را انجام دهید و آنچه را که امیدوارید در نهایت در بینی خود مشاهده کنید با دکتر در میان می گذارید.

جراح سابقه پزشکی شما را بررسی می کند و از شما در مورد داروهایی که مصرف میکنید و شرایط پزشکی فعلیتان سوال می کند. اگر مبتلا به هموفیلی هستید، (اختلالی که باعث خونریزی بیش از حد می شود) جراح شما به احتمال زیاد توصیه می کند که از هرگونه جراحی زیبایی خودداری کنید.

دکتر حمیدرضا راستی یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و پوست داخل و خارج بینی شما را به دقت بررسی می کند تا مشخص کند چه نوع تغییراتی می تواند ایجاد شود. جراح شما ممکن است آزمایش خون یا سایر آزمایشات آزمایشگاهی را تجویز کند. تا بتوانید با ریسک کمتری به عمل بینی نیمه فانتزی بپردازید.

جراح همچنین بررسی خواهد کرد که آیا هر گونه جراحی اضافی باید همزمان انجام شود یا خیر. به عنوان مثال، برخی از افراد همزمان با جراحی زیبایی بینی، برداشتن پولیپ را نیز انجام می دهند. همچنین اگر شما بخواهید جراحی های دیگری مثل سانترال لب و یا برداشتن پلک ها را نیز انجام دهید می توانید در طول جراحی بینی خود انجام دهید و با یک بیهوشی چند جراحی را به طور همزمان انجام دهید.

این مشاوره همچنین شامل عکاسی از بینی شما از زوایای مختلف می باشد. این شات‌ها برای ارزیابی نتایج درازمدت جراحی استفاده می‌شوند و ممکن است در حین جراحی از انها برای جراحی استفاده کرد.

در طول جلسه مشاوره می توانید پیشنهاد ها دکتر را برای بهتر شدن نتیجه جراحی خود داشته باشید. اگر بینی نیمه فانتزی شما به دلایل زیبایی باشد، احتمال اینکه تحت پوشش بیمه قرار گیرد بسیار کمتر است.

بینی نیمه فانتزی
بینی نیمه فانتزی

مراقبت های قبل از عمل بینی نیمه فانتزی

شما باید از مصرف مسکن های حاوی ایبوپروفن یا آسپرین به مدت دو هفته قبل و دو هفته بعد از عمل خودداری کنید. این داروها روند انعقاد خون را کند می کنند و باعث خونریزی بیشتر شما می شوند. به جراح خود اطلاع دهید که چه داروها و مکمل هایی را مصرف می کنید، تا در مورد ادامه مصرف یا عدم استفاده از آنها به شما راهنمایی دهد.

افراد سیگاری در درمان جراحی بینی با مشکل بیشتری مواجه می شوند، زیرا سیگار روند بهبودی را کند می کند. نیکوتین رگ‌های خونی شما را منقبض می‌کند و در نتیجه اکسیژن و خون کمتری به بافت‌های بهبود می‌یابد. ترک سیگار قبل و بعد از جراحی می تواند به روند بهبودی کمک کند.

 

بهبودی عمل بینی نیمه فانتزی

پس از جراحی، پزشک ممکن است یک آتل پلاستیکی یا فلزی یا حتی گچی روی بینی شما قرار دهد. این آتل به بینی شما کمک می کند تا شکل جدید خود را در حین بهبود حفظ کند. نگران نباشید چون این آتل بین یک هفته تا ده روز پس از جراحی از روی بینی شما برداشته می شود.

عمل بینی نیمه فانتزی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و به هیچ عنوان با بی حسی موضعی انجام نمی شود زیرا تکان خوردن سر بیمار می تواند در نتیجه جراحی تاثیر منفی بگذارد.

حداقل چند ساعت پس از جراحی در اتاق ریکاوری تحت نظر خواهید بود. اگر همه چیز خوب باشد، همان روز می توانید به منزل بروید. شما به همراه نیاز دارید که شما را به خانه برساند زیرا بیهوشی همچنان روی شما تأثیر می گذارد و دچار سر گیجه و مقداری گیجی هستید. اگر بیماری زمینه ای داشته باشید، ممکن است مجبور شوید 24ساعت در بیمارستان تحت نظر بمانید.

برای کاهش خونریزی و تورم، باید در حالی که سر خود را بالاتر از قفسه سینه قرار داده اید استراحت کنید. اگر بینی شما متورم  است، ممکن است احساس گرفتگی کنید. معمولاً افراد باید تا یک هفته پس از جراحی، آتل ها و پانسمان ها را در محل خود بگذارند بماند.

ممکن است بخیه های قابل جذب داشته باشید، به این معنی که آنها حل می شوند و نیازی به برداشتن ندارند. اگر بخیه ها قابل جذب نیستند، باید یک هفته پس از جراحی دوباره به پزشک مراجعه کنید تا بخیه ها کشیده شود.

ضعف حافظه، اختلال در قضاوت و زمان واکنش آهسته از عوارض رایج داروهای مورد استفاده برای جراحی است. در صورت امکان از یکی از دوستان یا اقوام خود بخواهید که شب اول با شما باشند.

برای چند روز پس از جراحی، ممکن است ترشحات بینی و خونریزی را تجربه کنید. یک پد قطره ای، که یک تکه گاز است که زیر بینی شما چسبانده شده است، می تواند خون و مخاط را جذب کند. پزشک به شما خواهد گفت که هر چند وقت یکبار باید پد را عوض کنید.

بینی نیمه فانتزی
بینی نیمه فانتزی

ممکن است سردرد داشته باشید، صورت شما پف کرده و ممکن است مقدار کمی در بعد از جراحی داشته باشید که پزشک داروهای ضد درد تجویز می کند. جراح ممکن است به شما بگوید تا چند هفته پس از جراحی از موارد زیر اجتناب کنید:

دویدن و سایر فعالیت های بدنی شدید
شنا كردن
فین کردن
جویدن بیش از حد
خندیدن، لبخند زدن یا سایر حالات صورت که نیاز به حرکت زیاد دارند
کشیدن لباس روی سر
گذاشتن عینک روی بینی
مسواک زدن شدید
به ویژه در مورد قرار گرفتن در معرض نور خورشید مراقب باشید. تابش  بیش از حد آن می تواند برای همیشه رنگ پوست اطراف بینی شما را تغییر رنگ دهد.شما میتوانید پس از یک هفته الی ده روز به کار و یا دانشگاه خود بازگردید.

عمل بینی نیمه فانتزی می تواند ناحیه اطراف چشم شما را تحت تاثیر قرار دهد و ممکن است برای چند هفته به طور موقت بی حسی، تورم یا تغییر رنگ و کبودی  در اطراف پلک ها و خود داشته باشید. در موارد نادر، این می تواند به مدت شش ماه ادامه یابد و تورم خفیف می تواند حتی بیشتر ادامه یابد. می توانید از کمپرس سرد یا کمپرس یخ برای کاهش تغییر رنگ و تورم استفاده کنید.

مراقبت های بعدی بعد از جراحی بینی مهم است. حتماً قرارهای خود را نگه دارید و از دستورات پزشک خود پیروی کنید.


بیشتر بدانید: مدل بینی فرانسوی


نتایج جراحی بینی

اگرچه جراحی زیبایی بینی یک عمل نسبتاً ایمن و آسان است، اما بهبودی آن ممکن است مدتی طول بکشد. نوک بینی شما بسیار حساس است و می تواند ماه ها بی حس و متورم بماند. ممکن است طی چند هفته به طور کامل بهبود پیدا کنید، اما برخی از اثرات ممکن است برای ماه‌ها باقی بمانند. ممکن است یک سال تمام طول بکشد تا بتوانید نتیجه نهایی جراحی خود را کاملاً درک کنید.

خطرات عمل بینی نیمه فانتزی

همه جراحی ها دارای خطراتی هستند، از جمله عفونت، خونریزی یا واکنش بد به بیهوشی. عمل بینی نیمه فانتزی همچنین ممکن است خطر ابتلا به موارد زیر را داشته باشد:

مشکلات تنفسی
خونریزی بینی
یک بینی بی حس
بینی نامتقارن
زخم ها
گاهی اوقات بیماران از جراحی خود راضی نیستند. اگر می خواهید یک جراحی دوم انجام دهید، باید صبر کنید تا بینی شما به طور کامل بهبود یابد و سپس دوباره عمل کنید. این ممکن است یک سال طول بکشد.

 


بیشتر بدانید: بهترین جراح بینی در تهران


 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button