علت گرفتگی گوش در ماشین چیست؟+ راه حل

علت گرفتگی گوش در ماشین چیست؟+ راه حل

به ما امتیاز دهید

علت گرفتگی گوش در ماشین چیست؟

علت گرفتگی گوش در ماشین چیست؟ چرا وقتی با ماشین و یا هواپیما مسافرت می کنیم احساس کرفتگی در گوش خود داریم؟ چگونه آنرا برا طرف کنیم؟

افرادی که روی صندلی هواپیما یا به مدت طولانی در جاده نشسته اند و فشار گوش ئ گرفتگی گوش را تجربه می کند. گرفتگی گوش در ماشین یک امر طبیعی است و نیاز به نگرانی نیست
این یکی از بدترین قسمت‌های پرواز است: بالاخره به آن ارتفاع کروز می‌رسی، و ناگهان گرفتگی گوش می‌گیرید – این احساس که گوش‌هایتان به نوعی بسته شده است.

گرفتگی گوش در ماشین و در سفر با هواپیما به قدری رایج است که در واقع نام خاصی برای آن وجود دارد: گوش هواپیما. با این حال، پرواز تنها دلیلی نیست که باعث می شود شنوایی شما گرفته شود و ناگهان کمتر بشنوید.

چگونه گرفتگی گوش در ماشین را برطرف کنیم؟

گرفتگی گوش در ماشین در بهترین حالت یک مشکل آزاردهنده و در بدترین حالت ناراحت کننده و دردناک است. گاهی اوقات، گرفتگی گوش خود به خود از بین می‌رود، اما راه هایی هم برای بهبود این مشکل وجود دارد.

شیپور استاش خود را باز کنید
بین ناحیه پشت پرده گوش و پشت بینی و گلو لوله ای به نام شیپور استاش وجود دارد. شما دو تا از آنها دارید – یکی پشت هر گوش. این لوله به حفظ فشار هوای متعادل بین ناحیه پشت پرده گوش و ناحیه خارج از پرده گوش کمک می کند.

اگر تا به حال دچار گرفتگی گوش‌ در ماشین شده‌اید، دو روش وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را باز کنید. فشاری که این دو کار ایجاد می کنند می تواند به باز شدن شیپور استاش شما کمک کند. تحقیقات نشان می‌دهد که این دو روش تقریباً میزان موفقیت یکسانی در قطع کردن  گرفتگی گوش در ماشین شما دارند.

علت گرفتگی گوش در ماشین چیست؟+ راه حل
علت گرفتگی گوش در ماشین چیست؟+ راه حل

باد کردن گوش ها

1- دهان خود را ببندید و سوراخ های بینی خود را ببندید. سپس به شدت نفس خود را بیرون دهید – اما اجازه ندهید هوا از دهان یا بینی شما خارج شود.

2- دهان خود را ببندید، سوراخ های بینی خود را بسته و آب دهان خود را قورت دهید قورت دهید.

قورت دادن یا خمیازه کشیدن باعث می شود که فشار هوا بین جلو و پشت گوش شما یکسان شود و باعث برطرف شدن گرفتگی گوش در ماشین می شود.

شیپور استاش شما معمولا بسته است و هنگام انجام فعالیت هایی مانند بلعیدن و خمیازه کشیدن باز می شود. بنابراین انجام عمدی این کارها ممکن است به باز کردن انسداد گوش‌ها کمک کند، به خصوص اگر هیچ دلیل زمینه‌ای مانند آلرژی یا عفونت وجود نداشته باشد.

راه‌های مختلفی برای یکسان کردن فشاری که باعث ایجاد حس گرفتگی گوش در ماشین می‌شود، وجود دارد، از جمله جویدن آدامس، بلعیدن و خمیازه کشیدن.

3- از اسپری سالین استفاده کنید

استفاده از اسپری بینی می تواند انسداد و التهاب سینوس را از بین ببرد، که در نهایت می تواند به رفع گرفتگی گوش های شما کمک کند. فقط مطمئن شوید که از اسپری بینی به درستی استفاده می کنید و آن را به سمت پشت بینی خود قرار دهید نه به سمت وسط بینی.

4- اگر بیماری ای مربوط به گوش ها دارید سریعا آنرا درمان کنید.

آیا تا به حال کسی را می شناسید که به طور مکرر دچار عفونت گوش می شود و مجبور است لوله های گوش قرار دهد؟ این یکی از معدود روش هایی است که پزشکان می توانند به اختلال عملکرد مزمن شیپور استاش که در کودکان رایج است، رسیدگی کنند.

بیشتر بدانید: بهترین فصل برای عمل بینی چه فصلی است؟

چرا گوش های شما در ماشین و پرواز بسته می شود؟

گرفتگی گوش‌ها می‌تواند ناراحت‌کننده باشد و به چند دلیل رخ دهد، از جمله:

تغییرات در فشار هوا: تغییرات فشار ناگهانی مانند رانندگی به سمت بالا به سمت کوه‌ها و غواصی نیز می‌تواند این حس را ایجاد کند. همانطور که فشار در اطراف شما تغییر می کند، فشار هوای داخل گوش داخلی شما سعی می کند همراه با آن تنظیم شود.

عفونت های گوش: هنگامی که مایع عفونی در پشت پرده گوش شما گیر می کند، می تواند متورم و برآمده شود و منجر به عفونت گوش شود که باعث درد و احساس گرفتگی می شود.

عفونت های سینوسی: عفونت های سینوسی می توانند فشار پشت پرده گوش را تغییر دهند.

آلرژی:  آلرژی با علائم ناخوشایند زیادی همراه است  که گرفتگی گوش می تواند یکی از این علائم باشد.

مشکلات شیپور استاش: گاهی اوقات، زمانی که بین فشار هوا در شیپور استاش و فشار خارج از پرده گوش عدم تعادل وجود دارد، ممکن است احساس گرفتگی داشته باشیم. در برخی موارد، ممکن است بیماری داشته باشید که مستقیما بر شیپور استاش شما تأثیر بگذارد.

به ندرت، رشد ممکن است بر روی شیپور استاش تأثیر بگذارد، که می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند، و تولد با لوله‌های استاش غیرطبیعی نیز می‌تواند یک علت باشد.

علت گرفتگی گوش در ماشین چیست؟+ راه حل
علت گرفتگی گوش در ماشین چیست؟+ راه حل
چه زمانی برای گرفتگی گوش به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر با تغییرات ارتفاع زیاد سفر می‌کنید یا می‌دانید که در بحبوحه تشدید آلرژی هستید، گرفتگی گوش‌های شما مشکلی نیست و باید خیلی سریع برطرف شود. اما گرفتگی گوش‌ها که ادامه می‌یابد یا با علائم دیگری همراه است می‌تواند نشان‌دهنده مشکل جدی‌تری باشد. اگر همراه با گرفتگی گوش علائم زیر را داشتید به پزشک مراجعه کنید:

درد
تهوع و استفراغ
سرگیجه
از دست دادن شنوایی
زنگ زدن داخل گوش

بسته به علت، آنتی هیستامین ها، ضد گرفتگی ها، اسپری های بینی و گاهی اوقات جراحی ممکن است برای کمک به درمان ریشه مشکل و یا پوشاندن علائم تا زمانی که علت برطرف شود مورد نیاز باشد.

بیشتر بدانید: هزینه های جراحی لوزه

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *