عمل اتوپلاستی گوش

عمل اتوپلاستی گوش

5/5 - (1 امتیاز)

عمل اتوپلاستی گوش

این مقاله راهنمای کاملی برای افرادی است که به دنبال عمل اتوپلاستی گوش هستند. و به سوالات مهمی مثل:

عمل اتوپلاستی گوش چیست؟
تکنیک های عمل اتوپلاستی گوش
جراحی گوش برشی چگونه انجام می شود؟
ریکاوری پس از عمل اتوپلاستی گوش
جای زخم های  بعد از جراحی گوش برشی
نمونه های قبل و بعد عمل اتوپلاستی گوش
خطرات و عوارض که ممکن است ذر اتوپلاستی وجود داشته باشد.
مزایا و معایب عمل اتوپلاستی گوش
هزینه عمل اتوپلاستی گوش

عمل اتوپلاستی گوش چیست؟

اتوپلاستی یک عمل جراحی برای تغییر شکل، اندازه یا موقعیت لاله ی گوش است. اگرچه اغلب برای گوش هایی که بیش از حد از اطراف سر بیرون می آیند استفاده می شود، اما اگر یک یا هر دو گوش در اثر آسیب تغییر شکل داده باشند، می توان از اتوپلاستی نیز استفاده کرد.

بیرون زدگی گوش در بزرگسالان و کودکان مشکل غیر عادی نیست و بسیار دیده می شود و می تواند در یک یا هر دو طرف گوش ها به دلیل ناهنجاری در آناتومی غضروف گوش ایجاد شود. اتوپلاستی می تواند این ناهنجاری ها را اصلاح کند و تغییرات  دائمی در ظاهر صورت و گوش ها ایجاد کند.

نمونه هایی از گوش های بیرون زده در بزرگسالان را در عکس های زیر می توانید ببینید.

عمل اتوپلاستی گوش
عمل اتوپلاستی گوش

اتوپلاستی یک نوع جراحی بسیار مفید گوش هم برای جراح و هم برای بیمار است، زیرا با گوش‌های به عقب تغییر شکل می دهند و ظاهر بیمار می‌تواند به طور چشمگیری بهبود یابد. این جراحی در مدل موی افراد به خصوص آقایان تاثیر خوبی دارد و ظاهر بهتری به سر و صورت می دهد.

در مورد کودکان، یکی از موارد مهم این است که عمل اتوپلاستی گوش در حدود 6 تا 7 سالگی انجام شود تا از آزار و اذیت و قلدری که این عارضه می تواند از سوی همسالان خود در این سنین به خود جلب کند، جلوگیری شود. اذیت کردن مداوم توسط سایر کودکان می تواند برای کودک از نظر احساسی بسیار بد باشد و منجر به خودآگاهی، مشکلات تصویر بدن و اختلالات ذهنی شود. بنابراین، درمان زودهنگام توصیه می شود.

نمونه هایی از گوش های بیرون زده در کودکان را نیز می توانید در عکس های زیر ببینید.

عمل اتوپلاستی گوش
اگرچه اتوپلاستی بیشتر توسط نوجوانان و بزرگسالان درخواست می شود، انجام آن در دوران کودکی دارای مزایای بیشتر است که از بین آنان می توان به :

غضروف در کودکان نرم تر است و به راحتی قالب گیری می شود.
از مشکل آزار و اذیت سایر کودکان در مدرسه جلوگیری می کند . جلوی ضربات روحی که بخاطر تمسخر به کودک میخورد را می گیرد.


بیشتر بدانید: هزینه عمل اتوپلاستی


تکنیک های عمل اتوپلاستی گوش

در حال حاضر دو تکنیک برای انجام اتوپلاستی وجود دارد که بیشتر مورد توجه قرار می گیرند عبارتنداز:

1. عمل اتوپلاستی گوش برشی

این روش اثبات شده و موثرترین راه برای اصلاح دائمی گوش های بیرون زده است. برشی در پشت گوش ایجاد می شود و غضروف گوش نمایان می شود. سپس غضروف اصلاح می‌شود تا گوش نزدیک‌تر به کنار سر شود. برش پوست با بخیه هایی بسته می شود که یا با بخیه جذبی جذب پوست می شوند یا 10-7 روز بعد اوسط پزشک بخیه ها برداشته می شوند.

جای زخم ایجاد شده در پشت گوش با گذشت زمان بسیار از بین می رود پس نگرانی ای در زمینه جای برش ها در پشت گوش خود نباشید.

2. عمل اتوپلاستی گوش بدون برش

در سال‌های اخیر، یک روش کمتر تهاجمی برای چسباندن گوش‌های بیرون زده به سر تنها با استفاده از بخیه، به طور محدودی توسط پزشکان بدون آموزش تکنیک عمل اتوپلاستی گوش ترویج شده است.

در حالی که ممکن است این روش غیر جراحی برای شما بسیار وسوسه انگیز باشد بخاطر نداشتن بیهوشی و درد و جراحی، ولی به خاطر داشته باشید که:

همه ناهنجاری های گوش را نمی توان به تنهایی با استفاده از بخیه اصلاح کرد و نتیجه نهایی شما ممکن است ضعیف تر از آنچه انتظار داشتید باشد. و این خطر وجود دارد که بخیه‌هایی که گوش‌ها را تحت فشار نگه می‌دارند از کار بیفتند و اجازه دهند تغییر شکل ایجاد شده در گوش به جای خود بازگردد.
این به این معنی است که روش های غیر جراحی  عمل اتوپلاستی گوش برگشت پذیر بوده و توصیه نمی شوند. به دلایل فوق، کلینیک جراحی زیبایی و پلاستیک دکتر حمیدرضا راستی این روش  را توصیه یا انجام نمی دهد.

عمل اتوپلاستی گوش چگونه انجام می شود؟

عمل اتوپلاستی گوش در یک بیمارستان یا کلینیک دارای مجوز تحت بیهوشی عمومی انجام می شود که توسط متخصص بیهوشی ما انجام می شود. همینطور این جراحی عمدتا نیازی به بستری ندارد. شما می توانید پس از مدت کوتاهی پس از عمل به خانه بروید و در خانه روند بهبودی خود را شروع کنید.

اما نمی توانید به تنهایی به خانه بروید، باید یک همراه مسئول همراهی شما تا منزل باشد. درد بعد از عمل معمولاً  خفیف است و با مسکن هایی که پزشک برای شما تجویز می کند، قابل تسکین است.

 

ریکاوری پس از عمل اتوپلاستی

در ابتدا، گوش های شما باید حدود 7 روز با یک باند فشاری حجیم بسته شود.

بخیه ها معمولا با برداشتن باند برداشته می شوند.

وقتی پزشک شما بانداژ را برمی دارد، ممکن است گوش ها کبود، متورم و ناهموار به نظر برسد. نگران نباشید زیرا این مشکلات طبیعی هستند و طی 2 هفته تا دو ماه  بعد برطرف می شوند.

پس از برداشتن باند فشاری، پزشک شما ممکن است توصیه کند که از یک هدبند  استفاده کنید، اما بسته به نظر پزشک این هدبند ممکن است فقط برای شب ها و به مدت 2 تا 3 هفته برای حمایت از غضروف گوش که در مراحل بهبودی شکل می گیرد توصیه شود.

زیباجویان بزرگسال معمولاً ترجیح می دهند قبل از بازگشت به محل کار صبر کنند تا بانداژها برداشته شوند. همچنین شما باید به مدت 2-3 هفته از ورزش های شدید خودداری کنید.

وقتی بانداژها برداشته می‌شوند، بچه‌ها می‌توانند به مدرسه بازگردند، اما باید در زمان زمین بازی و زنگ های ورزش مراقبت بیشتری انجام دهند.

خانم‌ها باید از پوشیدن گوشواره‌های خود تا زمانی که تورم فروکش نکرده است خودداری کنند، زیرا قرار دادن گوشواره‌ها می‌تواند باعث تشدید درد یا حساسیت باشد و همچنین خطر ایجاد عفونت را به همراه دارد.

جای زخم بعد از عمل اتوپلاستی گوش

جای زخم بعد از عمل اتوپلاستی گوش معمولاً در پشت گوش ظریف و بسیار نا معلوم است.
اکثر اسکارهای اتوپلاستی در نهایت به رنگ پوست یا سفید و بسیار نامشخص محو می شوند. با این حال، اگر پوست قهوه ای یا تیره دارید، ممکن است در معرض خطر ایجاد اسکارهای رنگدانه باشید.

عمل اتوپلاستی گوش
عمل اتوپلاستی گوش

خطرات و عوارض اتوپلاستی

امروزه جراحی اتوپلاستی و بیهوشی به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شوند، اما هر دو دارای خطرات و عوارض بالقوه ای هستند که عبارتند از:

اختصاصی اتوپلاستی:

درد، کبودی و تورم گوش. اینها فقط عادی، مورد انتظار و موقت هستند.

داشتن حس بی حسی در گوش  که معمولاً موقتی و به ندرت دائمی هستند.

عدم تقارن دو گوش یا بی نظمی غضروفی که نیاز به جراحی مجدد دارد. (این مورد نیز بسیار کم دیده می شود)

عفونت زخم نیاز به مراقبت موضعی زخم و آنتی بیوتیک دارد.

هماتوم (یا همان جمع شدن خون و لخته خون در زیر پوست) که در صورت مشاهده ممکن است نیاز به تخلیه داشته باشد.

بهبودی آهسته یا ضعیف (این مورد احتمالا بیشتر در افراد سیگاری و دیابتی دیده می شود.)

جای زخم پهن یا ضخیم (هیپرتروفیک یا کلوئید) در صورتی که مستعد ابتلا به آنها هستید ممکن است ایجاد شوند و اسکارهای رنگدانه‌دار در افرادی که پوست قهوه‌ای یا تیره دارند بیشتر است.

شکستگی پوست که ممکن است چند هفته طول بکشد تا بهبود یابد.

خطرات عمومی:

واکنش آلرژیک به داروها، بخیه ها، پانسمان ها یا محلول های ضد عفونی کننده.

واکنش های نامطلوب به بیهوشی و یا داروها ممکن است دیده شود. این واکنش ها ممکن است شامل تهوع، استفراغ، واکنش های آلرژیک همراه با بثورات پوستی و خارش تا واکنش های شدیدتر از جمله تشنج،  باشد.

 


بیشتر بدانید: بهترین جراح اتوپلاستی در تهران


مزایا و معایب جراحی اتوپلاستی

جوانب مثبت:

این یک جراحی کوتاه مدت است. نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست. شما می توانید 1-2 ساعت پس از جراحی به خانه بازگردید.

نتایج با تکنیک های دکتر حمیدرضا راستی دائمی هستند.

عوارض بسیار کم از مزایای این جراحی است.

درد بعد از عمل معمولاً خیلی کم است و با مسکن ها کنترل می شود.

معایب:
در حین استفاده از باند فشاری، به حدود یک هفته مرخصی از کار نیاز دارید.

گوش هایی که در اثر ضربه های شدید که به شدت تغییر شکل داده اند ممکن است قابل اصلاح نباشند.

اگر پوست قهوه ای یا تیره دارید، جای زخم در پشت گوش ممکن است رنگدانه شود.

 

 عمل اتوپلاستی گوش با دکتر حمیدرضا راستی

دکتر حمیدرضا راستی متخصص گوش و حلق و بینی بوده و در زمینه جراحی سر و گردن تخصص و تبحر بسیاری دارند. شما میتوانید برای مشاوره در رابطه با جراحی اتوپلاستی با شماره تلفن های موجود در سایت یا دکمه تماس باما در گوشه سایت تماس حاصل فرمایید.

در طی یک جلسه مشاوره رایگان پزشک شما را معاینه فیزیکی می کنند و میزان تغییرات و تمامی مباحث لازم را برای شما شرح می دهند. و شما میتوانید تصمیم به جراحی یا عدم جراحی بگیرید.

 


بیشتر بدانید: عمل بینی شکسته در تهران


 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button