نکروز چیست؟

نکروز چیست؟

به ما امتیاز دهید

نکروز چیست؟

نکروز اصطلاح پزشکی برای مرگ بافت بدن شما است. وقتی سلول‌های بافت‌های شما می‌میرند، می‌تواند بسیاری از نواحی مختلف بدن شما از جمله استخوان‌ها، پوست و اندام‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. نکروز می تواند به دلیل بیماری، عفونت، آسیب، بیماری یا عدم جریان خون به بافت های شما رخ دهد. نکروز را می توان بافت مرده نیز نامید.

نبود جریان خون به بافت های شما و شرایط محیطی شدید نیز می تواند باعث بافت مرده شود. در حالی که بافت مرده را می توان برداشت، نمی توان آن را به حالت قبلی بازگرداند.

مدل های مختلف نکروز چیست؟

وقتی سلول های بدن شما بر اثر به بافت مرده تبدیل می شوند، مدل ها و ظاهر متفاوتی را تشکیل می دهند. سلول های مرده یکی از شش مدل زیر ظاهر می شوند. این مدل ها عبارتند از:

نکروز انعقادی

با این عارضه، سلول های مرده تا چند روز پس از مرگ، سفت می مانند و طبیعی به نظر می رسند. کمبود جریان خون یا اکسیژن به هر قسمت از بدن شما به جز مغز می تواند باعث بافت مرده انعقادی شود.

بافت مرده مایع

با این عارضه، سلول های مرده تا حدودی یا به طور کامل ظرف چند ساعت پس از مرگ حل می شوند. سپس به مایع غلیظ و چسبناک تبدیل می شوند. سلول ها گاهی اوقات به رنگ زرد کرمی به نظر می رسند زیرا عفونت در حال تشکیل است. عفونت ها و کمبود اکسیژن به مغز شما می تواند باعث بافت مرده مایع شود.

نکروز چربی

با این عارضه، سلول‌های آسیب‌دیده آنزیم‌ها را آزاد می‌کنند و باعث می‌شوند که آنها به مایع تبدیل شوند. سلول های مایع با کلسیم ترکیب می شوند و رسوبات گچی و سفید رنگی روی سلول ها ایجاد می کنند. پانکراتیت حاد شایع ترین علت بافت مرده چربی است. همچنین می تواند در بافت سینه رخ دهد.

نکروز فیبرینوئید

با این عارضه، سلول های مرده صورتی به نظر می رسند و فاقد شکل هستند. این به این دلیل است که پروتئین های پلاسما (فیبرین) از دیواره رگ های خونی شما نشت می کنند. این عارضه زمانی رخ می دهد که یک بیماری یا عفونت خود ایمنی به رگ های خونی شما آسیب برساند.

نکروز گانگرنوس

با این عارضه، پوست شما سیاه به نظر می رسد و شروع به پوسیدگی می کند. فقدان جریان خون در پاهای شما می تواند باعث بافت مرده گانگرونی شود. سیاه شدن پاها بر اثر دیابت نمونه این نوع بافت مرده است. گاهی اوقات می تواند بازوها و انگشتان را نیز می تواند تحت تاثیر قرار دهد.

نکروز چیست؟انواع مختلف نکروز چیست؟

بافت مرده می تواند بسیاری از نواحی مختلف بدن شما از جمله استخوان ها، پوست و اندام ها را تحت تاثیر قرار دهد. انواع مختلف بافت مرده عبارتند از:

نکروز آواسکولار

این عارضه نام های زیادی دارد. استئونکروز، بافت مرده آسپتیک و بافت مرده استخوان همه اصطلاحات دیگر برای این عارضه هستند. این عارضه زمانی رخ می دهد که جریان خون به بافت استخوانی شما مسدود شود. فقدان جریان خون در استخوان های شما باعث شکسته شدن و در نهایت مرگ آنها می شود. نکروز هیپ شایع ترین شکل نکروز آواسکولار است.

بافت مرده فک

این عارضه ​​نوعی بافت مرده آواسکولار است. بافت مرده فک یک اختلال دهانی  است که زمانی رخ می دهد که سلول های استخوان فک شما می میرند. استئونکروز فک می تواند باعث درد شدید دهان و فک شود. علاوه بر این، چرک ممکن است از دهان و فک شما خارج شود.

نکروز پانکراس

این عارضه یک عارضه جدی است که می تواند به دلیل پانکراتیت حاد ایجاد شود. هنگامی که خون رسانی به پانکراس شما قطع شود، می تواند باعث مرگ بافت پانکراس شما شود. وقتی این اتفاق می افتد، پانکراس شما می تواند عفونی شود. عفونت می تواند به خون شما سرایت کند و باعث نارسایی اندام شود.

نکروز چربی سینه

این عارضه یک وضعیت غیر سرطانی (خوش خیم) است که می تواند زمانی رخ دهد که بافت چربی پستان آسیب دیده باشد. بدن شما معمولاً بافت آسیب دیده سینه را با بافت اسکار جایگزین می کند. با نکروز چربی، برخی از سلول های چربی به جای تشکیل بافت اسکار می میرند. و یک بخش مایع چرب به نام کیست روغنی را تشکیل می دهد.

نکروز لوله ای حاد

این عارضه  یک اختلال کلیوی است. هنگامی که سلول های لوله کلیه شما آسیب ببیند، می تواند منجر به نارسایی حاد کلیه شود. لوله‌ها مجاری کوچکی در کلیه‌ها هستند که به فیلتر کردن خون هنگام عبور از کلیه‌ها کمک می‌کنند.

نکروز پرتویی

این عارضه یک عارضه جانبی نادر پرتوهای با دوز بالا به مغز، سر یا گردن است. می تواند منجر به مرگ دائمی بافت مغز شود.

نکروز پاپیلاری کلیه

این عارضه یک اختلال کلیوی است که زمانی رخ می دهد که پاپیلاهای کلیه شما می میرند. پاپیلاهای کلیوی منافذ لوله ها (مجاری) هستند که وارد کلیه های شما شده و ادرار (ادرار) را به مثانه منتقل می کنند.

نکروز پوست

این عارضه زمانی رخ می دهد که جریان خون به بافت های بدن یا اندام های داخلی شما مسدود شود. همچنین ممکن است به دلیل عفونت باکتریایی رخ دهد. اغلب انگشتان، انگشتان پا، دست ها و پاهای شما را درگیر می کند اما می تواند هر قسمتی از بدن شما را نیز درگیر کند.

نکروز نیش عنکبوت

این عارضه ممکن است زمانی رخ دهد که یک عنکبوت شما را گاز بگیرد. سم ناشی از نیش عنکبوت می تواند باعث ایجاد زخم و پوسیدگی پوست شود.  بافت مرده ناشی از نیش عنکبوت نادر است.

نکروز پالپ

این عارضه زمانی اتفاق می افتد که گوشت  داخل دندان شما بمیرد. داخل هر یک از دندان های شما محفظه ای است که تکه های کوچک گوشت را در خود جای می دهد. در داخل هر محفظه عروق خونی و اعصاب وجود دارد. اگر دندانی آسیب ببیند یا پوسیده شود، ممکن است گوشت آن عفونی شود و بمیرد.

نکروز چیست؟نکروز فیلر

نکروز فیلر معمولا در پوست و گوشت اطراف منطقه ای که فیلر تزریق شده است رخ می دهد. این مورد معمولا بر اثر استفاده از فیلرهای تقلبی و یا تزریق فیلر بدست افراد نابلد رخ می دهد. نشانه های آن تیره شدن رنگ پوست خشم  و سفت شدن و گاهی شل شدن پوست می باشد.

درمان نکروز

درمان نکروز معمولا با جراحی و برداشتن بافت مرده صورت می گیرد. در برخی موارد اگر فقط بافت پوستی باشد می توان با برداشتن پوست از جای دیگر بدن آن را ترمیم کرد اما گاها هم نمیتوان آنرا ترمیم کرد و جای بافت خالی می ماند.

سوالات متداول

تفاوت بین آپوپتوز و نکروز چیست؟

آپوپتوز و بافت مرده هر دو راههای مرگ سلولی هستند. آپوپتوز روشی طبیعی و سالم برای مرگ سلولی است. آنها به طور طبیعی می میرند تا تعادل سلولی را در بدن شما حفظ کنند. آپوپتوز برای عملکرد طبیعی بدن شما لازم است. آپوپتوز به ندرت نیاز به درمان دارد.

سلول ها در اثر نکروز به طور تصادفی به دلیل عوامل داخلی یا خارجی می میرند. این عوامل ممکن است شامل بیماری ها، عفونت ها، جراحات یا شرایط دیگر باشد. این شرایط منجر به آسیب در دیواره های سلولی شما می شود که باعث می شود آنها نتوانند به طور طبیعی عمل کنند. بافت مرده به طور کلی نیاز به درمان دارد.

علائم نکروز بعد از تزریق فیلر چیست؟

پرکننده های پوستی، به ویژه تزریق اسید هیالورونیک، روش های زیبایی کم تهاجمی هستند. و برای حجیم کردن پوست شما استفاده می شوند.با این حال، بافت مرده در برخی موارد رخ داده است. علائم بافت مرده پس از تزریق فیلر می تواند بلافاصله یا چند ساعت پس از تزریق رخ دهد. این علائم عبارتند از:

درد و ناراحتی بیشتر از حد انتظار پس از درمان.
لطافت
سفید کردن (بلانچ کردن) پوست شما.
پوست قرمز لکه دار.
تغییر رنگ پوست مایل به آبی یا بنفش.

بیشتر بدانید: درمان شکستگی بینی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *