پارگی پرده گوش

پارگی پرده گوش

به ما امتیاز دهید

پارگی پرده گوش

پارگی پرده گوش به این معنی است که یک سوراخ یا پارگی در پرده گوش شما وجود دارد. پارگی پرده گوش ممکن است بر شنوایی و حس تعادل شما تأثیر بگذارد. پارگی پرده گوش اغلب بدون درمان بهبود می یابد. اما گاهی اوقات ممکن است برای ترمیم پارپی پرده گوش به جراحی نیاز داشته باشید. محافظت از گوش بهترین راه برای جلوگیری از پارگی پرده گوش است.

پرده گوش یک لایه انعطاف پذیر از غضروف است که گوش خارجی (چپ) را از گوش میانی (راست) جدا می کند. پارگی پرده گوش ممکن است شنوایی و حس تعادل شما را تحت تاثیر قرار دهد.

پارگی پرده گوش چیست؟

پرده گوش شما یک غشای انعطاف پذیر است که گوش خارجی شما را از گوش میانی جدا می کند. اگر عفونت شدید گوش میانی دارید یا پرده گوش خود آسیب دیده یا آسیب دیده است، می توانید پرده گوش خود را پاره کنید. پارگی پرده گوش ممکن است بر شنوایی و حس تعادل شما تأثیر بگذارد.

پارگی پرده گوش اغلب بدون درمان بهبود می یابد. با این حال، گاهی اوقات ممکن است برای ترمیم پرده گوش آسیب دیده به جراحی نیاز داشته باشید. محافظت از گوش بهترین راه برای جلوگیری از پارگی پرده گوش است.

پارگی پرده گوش چگونه بر بدن تأثیر می گذارد؟

پرده گوش شما یکی از بخش‌های فعال در سیستم شنوایی شماست. گوش بیرونی شما صداهایی را جمع آوری می کند که پرده گوش شما را به لرزش در می آورد. این ارتعاشات سیگنالی برای عصب شنوایی شما ایجاد می کند که عصب به مغز شما می فرستد.

مغز شما این سیگنال ها را به صدا تبدیل می کند. هنگامی که پرده گوش خود را پاره می کنید، گویی یک اتصال کوتاه در سیستم شنوایی شما وجود دارد زیرا پرده گوش شما نمی تواند صدا را به طور موثر منتقل کند.

پرده گوش شما همچنین از گوش میانی شما در برابر مواد خارجی مانند آب، باکتری ها و مواد زائد مانند سلول های پوست محافظت می کند. پارگی پرده گوش هدف آسانی برای باکتری هایی است که باعث عفونت گوش می شوند.

گاهی اوقات، سلول های پوست و سایر مواد زائد وارد گوش میانی شما می شوند و کیست گوش میانی (کلستئاتوم) را تشکیل می دهند. این کیست ها پروتئین هایی دارند که ممکن است به استخوان های گوش میانی شما آسیب برساند. کیست گوش میانی نیز خطر ابتلا به عفونت گوش میانی را افزایش می دهد.

پارگی پرده گوش

آیا پارگی پرده گوش خطرناک است؟

در برخی موارد، اگر سوراخ یا پارگی گوش خود به خود خوب نشود، پارگی پرده گوش ممکن است یک مشکل جدی برای سلامتی باشد. به عنوان مثال، پارگی پرده گوش می تواند باعث موارد زیر شود:

کم شنوایی طولانی مدت
سرگیجه طولانی مدت
عفونت
سوراخ شدن دائمی درام گوش

علائم و علل

 

علائم شایع پارگی پرده گوش چیست؟

اگر چیزی به گوش شما اصابت کند، ممکن است متوجه پارگی پرده گوش خود نشوید تا زمانی که علائمی مانند تغییرات در شنوایی یا ترشح خون و چرک از گوش خود نداشته باشید. علائم شایع پارگی پرده گوش عبارتند از:

کاهش شنوایی ناگهانی. ممکن است در شنیدن مشکل داشته باشید یا احساس کنید صداها خفه شده اند.
درد شدید ناگهانی در گوش
تخلیه مایعات از گوش شما که ممکن است شبیه چرک یا خون باشد.
وزوز گوش

پارگی پرده گوش چه حسی دارد؟

پارگی پرده گوش  مانند درد شدید ناگهانی در گوش شما احساس شود. معمولاً در صورتی اتفاق می‌افتد که پرده گوش شما توسط یک جسم تیز پاره یا سوراخ شده باشد یا به این دلیل که چیزی به شدت به گوش شما برخورد کرده است.

علت پارگی درناژ پرده گوش چیست؟

اگر عفونت گوش میانی داشته باشید ممکن است تخلیه پرده گوش اتفاق بیفتد. چرک ناشی از عفونت شما ممکن است از طریق پارگی جریان یابد.

علت پارگی پرده گوش چیست؟

عفونت گوش میانی شایع ترین دلیل پارگی پرده گوش است. راه های دیگری که ممکن است باعث پارگی پرده گوش شوید عبارتند از:

اجسام خارجی: می‌توانید با استفاده از چوب پنبه‌ یا سایر اشیاء نوک تیز کوچک برای تمیز کردن گوش‌ها یا رفع خارش در گوش، پرده گوش خود را پاره کنید.

ضربه: ضربه یا سیلی شدید می توان باعث پارگی پرده گوش شود.

باروتروما: اگر شیپور استاش شما مسدود یا تحریک شده باشد، ممکن است دچار باروتروما در گوش شوید. هنگامی که این اتفاق می افتد، هوا بین پرده گوش و گوش میانی شما محبوس می شود و احتمال

پارگی پرده گوش در هنگام تغییر فشار هوا را افزایش می دهد.

صداهای انفجاری ناگهانی: اگر هنگام انفجار یا شلیک اسلحه نزدیک باشید، ممکن است پرده گوش شما پاره شود.

پارگی پرده گوش

تشخیص و آزمایشات

پزشکان چگونه پارگی پرده گوش را تشخیص می دهند؟

پزشکان معمولاً گوش داخلی شما را با اتوسکوپ معاینه می کنند. اتوسکوپ یک ابزار چراغدار است که به پزشک کمک می کند تا به پرده گوش شما نگاه کنند. متخصصان شنوایی به نام شنوایی سنج نیز ممکن است برای اندازه گیری شنوایی و تحرک پرده گوش شما آزمایشات شنوایی انجام دهند. آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

شنوایی سنجیی: این اصطلاحات به تست های شنوایی اشاره دارد. شنوایی سنجی توانایی شما را در شنیدن صداهای ملایم و زیر و بم های مختلف آزمایش می کند. ادیوگرام ها نمودارهایی هستند که نتایج شنوایی سنجی را نشان می دهند.

تمپانومتری: این تست حرکت پرده گوش را بررسی می کند.

درمان

آیا پارگی پرده گوش خود را خوب می شود؟
پارگی پرده گوش اغلب خود به خود بهبود می یابد. وقتی این کار را نکند، افراد باید با متخصص گوش، حلق و بینی (ENT) در مورد درمان صحبت کنند. درمان ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

میرنگوپلاستی: پزشک گوش و حلق و بینی شما یک چسب کاغذی دارویی را روی پارگی یا سوراخ پرده گوش قرار می دهد. در نهایت پرده گوش شما دوباره رشد می کند و پارگی یا سوراخ را پر می کند.

تمپانوپلاستی: این جراحی شامل برداشتن پوست، غضروف یا مواد از ناحیه دیگری از بدن برای پیوند پارگی یا سوراخ در پرده گوش است.

جلوگیری

چگونه از پارگی پرده گوش خود جلوگیری کنم؟

محافظت از گوش‌ها به جلوگیری از پارگی پرده گوش کمک زیادی می‌کند. راه های محافظت از گوش و پرده گوش عبارتند از:

دریافت درمان برای عفونت گوش : علائم عفونت گوش شامل گوش درد، گرفتگی بینی، تب و مشکلات شنوایی است. اگر علائم شما بیش از چند روز طول کشید، با یک پزشک ملاقات کنید.

تمیز کردن با احتیاط گوش: از چوب پنبه یا اشیاء دیگر برای تمیز کردن گوش های خود استفاده نکنید – پاره کردن پرده گوش آسان است، حتی با یک چوب پنبه می تواند آن را پاره کند. در عوض، به آرامی قسمت بیرونی گوش خود را با انگشت تمیز یا انتهای یک پارچه تمیز پاک کنید.

گرفتگی گوش در هواپیما: در این عارضه شبیه این است شخصی سر شما را با پنبه پر کرده است. هنگام پرواز در هواپیما ممکن است  ایجاد شود. تغییرات ناگهانی ارتفاع در هنگام برخاستن و فرود هواپیما ممکن است بر گوش شما تأثیر بگذارد. می توانید با خمیازه کشیدن، جویدن آدامس یا پوشیدن گوش گیرهای مخصوص که تغییرات فشار هوا را خنثی می کند، از گوش هواپیما جلوگیری کنید.

محافظت از گوش در برابر صدای انفجار: اگر نزدیک به صداهای انفجاری مانند شلیک اسلحه یا انفجار مواد منفجره باشید، ممکن است پرده گوش خود را پاره کنید. هر زمان که فکر می کنید ممکن است در معرض صدای انفجاری قرار بگیرید از گوش گیر یا سایر محافظ های گوش استفاده کنید.

پارگی پرده گوش چقدر طول می کشد تا خوب شود؟

پارگی پرده گوش شما ممکن است به چندین ماه زمان بهبود نیاز داشته باشد. اگر هنوز علائمی مانند درد یا مشکلات شنوایی دارید، با پزشک تماس بگیرید. ممکن است نیاز به درمان داشته باشید.

چگونه از خودم مراقبت کنم تا پارگی پرده گوش بهبود می یابد؟
مهمترین قدم محافظت از پرده گوش پاره شده است. شما ممکن است این کار را انجام دهید:

خشک نگه داشتن پرده گوش: هنگام دوش گرفتن یا حمام از گوش گیرهای ضد آب  استفاده کنید. اگر برای ورزش شنا می کنیدنیز به همینشکل عمل کنید. رطوبت موجود در گوش ناشی از شنا ممکن است بر پرده گوش شما تأثیر بگذارد.

گوش های خود را تمیز نکنید: حتی تمیز کردن ملایم ممکن است از التیام پرده گوش شما جلوگیری کند.

از دمیدن بینی خودداری کنید: در صورت امکان، تا زمانی که پرده گوش در حال بهبود است، بینی خود را باد نکنید. اگر آلرژی دارید، از پزشک خود در مورد راه های جلوگیری از گرفتگی بینی سوال کنید.

چه زمانی باید برای پارگی پرده گوش به پزشک مراجعه کنم؟

اگر می دانید پرده گوش شما پاره شده است، اگر علائم شما ظرف چند هفته از بین نرفت، به پزشک مرجعه کنید.

در صورت پارگی پرده گوش چه زمانی باید به اورژانس مراجعه کنم؟

اگر فکر می کنید به دلیل وجود جسم خارجی در گوش ممکن است به پرده گوش آسیب رسانده باشید، باید به اورژانس مراجعه کنید.

بیشتر بدانید: درمان خانگی آبریزش بینی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button