گرفتگی گوش و علل آن

گرفتگی گوش و علل آن

به ما امتیاز دهید

گرفتگی گوش و علل آن

گرفتگی گوش ممکن است به دلیل گرفتگی سینوس، تغییرات ارتفاع، مشکلات گوش میانی، تجمع موم و غیره احساس گرفتگی کنند. اگر شما نیز درد، مشکلات تعادل و سرگیجه یا کاهش شنوایی را تجربه می کنید، پزشک می تواند به تشخیص علت آن کمک کند.

گرفتگی گوش زمانی رخ می دهد که شیپور استاش گوش شما مسدود می شود یا به درستی کار نمی کند. شیپور استاش کانال کوچکی است که بین بینی و گوش میانی شما قرار دارد. شیپور استاش به یکسان کردن فشار در گوش میانی شما کمک می کند.

هنگامی که شیپور استاش مسدود می شود، احساس پری و فشار در گوش خود می کنید. همچنین ممکن است شنوایی شما دچار مشکل شده و گوش درد را تجربه کنید. علائم همچنین می تواند ناشی از مشکلات گوش میانی یا کانال گوش باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چه چیزی می تواند باعث گرفتگی گوش شما شود و چگونه می توانید تسکین پیدا کنید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

درمان گرفتگی گوش

برای درمان گرفتگی گوش ابتدا باید علت آن را شناسایی کنید. در زیر به برخی از علل احتمالی گرفتگی گوش و درمان آنها اشاره شده است.

مسائل مربوط به سینوس

هر بیماری که باعث گرفتگی  سینوس شود نیز می تواند باعث گرفتگی گوش شود. این شامل:

سرماخوردگی
آنفولانزا
آلرژی
سینوزیت (عفونت سینوس)
مواد محرک مانند دود تنباکو

گرفتگی گوش و علل آن
گرفتگی گوش و علل آن

در اینجا مواردی وجود دارد که می توانید برای از بین بردن گرفتگی سینوس و گرفتگی گوش مربوطه انجام دهید:

تا 3 روز از ضد گرفتگی گوش استفاده کنید

بینی خود را به آرامی باد کنید

از شستشوی بینی یا سیستم شستشوی بینی استفاده کنید

از یک مرطوب کننده استفاده کنید، زیرا هوای خشک می تواند مجرای بینی شما را تحریک کند

از دود تنباکو و سایر عوامل تحریک کننده خودداری کنید

برای رقیق شدن مخاط بینی، به خصوص در شب، مقدار زیادی آب بنوشید.

بیشتر بدانید: علل سرگیجه چیست؟

تجمع مایعات

وارد شدن آب به گوش هنگام دوش گرفتن یا شنا می تواند باعث گرفتگی گوش شود. برای خارج شدن آب از گوش، موارد زیر را امتحان کنید:

در حالی که گوش خود را به سمت شانه متمایل کنید، لاله گوش خود را تکان دهید یا بکشید.

به پهلو دراز بکشید و گوش بسته شده رو به پایین باشد.

به پهلو دراز بکشید و یک کمپرس گرم به مدت 30 ثانیه قرار دهید، یک دقیقه آن را بردارید، سپس چهار یا پنج بار تکرار کنید.

تجمع موم

غدد شما جرم گوش تولید می کنند تا پوست شما را مرطوب و محافظت کند. معمولاً نیازی به برداشتن آن از گوش نیست مگر اینکه علائمی ایجاد کند.

در اینجا روش هایی برای از بین بردن تجمع موم از گوش وجود دارد:

با ریختن چند قطره روغن زیتون یا روغن معدنی در گوش، جرم گوش را نرم کنید.

از قطره های گوش بدون نسخه (OTC) یا کیت حذف جرم گوش استفاده کنید.

از سرنگ گوش با آب ولرم یا محلول نمکی استفاده کنید.

آلرژی

آلرژی می تواند باعث گرفتگی گوش شود، زمانی که مخاط پشت سر می گذارد و در شیپور استاش یا گوش میانی شما به دام می افتد.

مصرف داروهای آلرژی مانند آنتی هیستامین ها و ضد گرفتگی ها می تواند گرفتگی گوش و سایر علائم را تسکین دهد. اسپری های بینی حاوی استروئیدها، آنتی هیستامین ها یا هر دو نیز ممکن است کمک کننده باشد.

مسافرت رفتن و یا کوهنوردی

تغییرات سریع فشار هوا در طول سفر هوایی، به ویژه در هنگام برخاستن و فرود، بر گوش میانی و پرده گوش شما فشار وارد می کند.

می توانید با جویدن آدامس یا آب نبات سفت، بلعیدن یا خمیازه کشیدن در حین برخاستن و فرود، از گرفتگی گوش هواپیما جلوگیری کنید یا آن را برطرف کنید.

همچنین می توانید موارد زیر امتحان کنید:

مانور والسالوا مستلزم دمیدن آرام بینی با دهان بسته در حالی که سوراخ های بینی خود را فشار می دهید. در صورت نیاز تکرار کنید.

استفاده از گوش گیرهای فیلتر شده در هنگام برخاستن و فرود به یکسان شدن آهسته فشار کمک می کند.

30 دقیقه قبل از بلند شدن و فرود آمدن از یک اسپری ضد گرفتگی گوش OTC استفاده کنید.

گرفتگی گوش و علل آن
گرفتگی گوش و علل آن

انسداد مجرای گوش

اگر مشکوک به وجود جسم خارجی در داخل مجرای گوش خود هستید، سعی نکنید خودتان آن را خارج کنید. به نزدیکترین بخش اورژانس یا مرکز مراقبت های فوری مراجعه کنید.

عفونت گوش میانی و خارجی

عفونت گوش میانی می تواند باعث گرفتگی گوش و همچنین سرگیجه، گوش درد و گاهی خروج مایعات زرد  شود. آنها معمولاً به دلیل سرماخوردگی یا سایر مشکلات تنفسی ایجاد می شوند که از طریق شیپور استاش به گوش میانی می روند.

عفونت گوش خارجی که به نام گوش شناگر نیز شناخته می‌شود، معمولاً به دلیل آبی است که پس از شنا یا حمام کردن در گوش شما باقی می‌ماند و بستر مناسبی برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌کند. ممکن است درد، خارش، قرمزی، تخلیه مایع شفاف یا ترشح چرک را تجربه کنید.

عفونت گوش اغلب بدون درمان برطرف می شود. قطره های گوش OTC و داروهای مسکن می توانند به تسکین علائم شما کمک کنند. اگر علائم شما شدید باشد یا بیش از دو روز طول بکشد، نزد یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

بیشتر بدانید: ساکشن گوش چیست؟

سایر علل پزشکی گرفتگی گوش

گرفتگی مداوم یا شدید می تواند نشانه یک بیماری زمینه ای باشد که نیاز به درمان دارد.

مریضی منیر

این یک اختلال گوش داخلی است که باعث سرگیجه شدید و کاهش شنوایی می شود. این بیماری در افراد 40 تا 60 ساله شایع تر است. علت بیماری منیر ناشناخته است، اما علائم ناشی از تجمع مایع در لابیرنت ها، که بخش های گوش داخلی هستند، ایجاد می شود.

کلستئاتوم

کلستئاتوم یک رشد غیر طبیعی است که در گوش میانی به دلیل عملکرد ضعیف شیپور استاش یا عفونت گوش میانی ایجاد می شود.

نوروم آکوستیک

این یک تومور با رشد آهسته و غیرسرطانی روی عصب است که از گوش داخلی شما به مغز شما منتهی می شود. علائم ممکن است شامل صدای زنگ در گوش (وزوز گوش)، سرگیجه و مشکلات تعادل باشد.

عفونت قارچی گوش خارجی

عفونت‌های قارچی گوش در افرادی که اغلب شنا می‌کنند، در آب و هوای گرمسیری زندگی می‌کنند یا دیابت یا بیماری‌های مزمن پوستی دارند، شایع‌تر است. همراه با گرفتگی گوش، عفونت قارچی گوش می تواند باعث زنگ گوش، تورم، درد، خارش و مشکلات شنوایی شود.

اوتیت میانی سروزی

که به عنوان مایع در گوش نیز شناخته می شود، گوش میانی را تحت تاثیر قرار می دهد و شامل تجمع مایع شفاف (سروز) می شود. می تواند شنوایی را تحت تاثیر قرار دهد. ممکن است پس از عفونت گوش یا سرماخوردگی رخ دهد.

آسیب های مفاصل گیجگاهی فکی (TMJ)

مفاصل TMJ یا فک در کناره های فک شما قرار دارند و به شما اجازه می دهند دهان خود را باز و بسته کنید. اختلالات TMJ می تواند علائم منبع قابل اعتمادی را ایجاد کند که می تواند در گوش احساس شود. اینها معمولاً ناشی از عدم تراز بودن فک شما به دلیل آسیب، آرتریت یا دندان قروچه مزمن است.

چه زمانی باید با پزشک یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی مشورت کرد. اگر گرفتگی گوش شما بیش از دو هفته طول بکشد یا همراه با علائم زیر باشد، از یک متخصص گوش و حلق و بینی وقت ملاقات بگیرید:

تب

تخلیه مایعات

از دست دادن شنوایی

مشکلات تعادل

گوش درد شدید

بیشتر بدانید: بهترین جراح بینی در تهران

سوالات متداول

برای رفع گرفتگی گوش به طور طبیعی چه کاری می توانید انجام دهید؟

دمیدن آرام از طریق بینی در حالی که سوراخ های بینی خود را فشار می دهید و دهان خود را بسته نگه می دارید، می تواند به یکسان شدن فشار در گوش و رفع گرفتگی کمک کند.

استنشاق بخار یک کاسه آب داغ یا گرفتن دوش آب گرم می تواند به شل شدن مخاط کمک کند. استفاده از یک پارچه گرم و مرطوب روی گوش آسیب دیده می تواند به تسکین ناراحتی و افزایش زهکشی کمک کند.

چگونه مایع سینوس را از گوش خود خارج کنید؟

ضد گرفتگی های خوراکی یا بینی می تواند به کاهش تورم در مجرای بینی کمک کند، که می تواند به تخلیه مایع از گوش کمک کند.

گرفتگی گوش چقدر طول می کشد؟

گرفتگی گوش ناشی از سرماخوردگی یا آلرژی ممکن است طی چند روز تا یک هفته با بهبود شرایط زمینه ای برطرف شود. با این حال، اگر گرفتگی به دلیل یک مسئله پایدارتر مانند سینوزیت مزمن، اختلال عملکرد شیپور استاش یا عفونت گوش باشد، ممکن است طولانی‌تر شود و نیاز به درمان خاصی داشته باشد.

گرفتگی گوش نشانه چیست؟

گرفتگی گوش اغلب مربوط به آلرژی، سینوزیت، سرماخوردگی و سایر شرایط حاد است.

عوامل دیگری مانند سیگار کشیدن، آلاینده‌های محیطی و مشکلات آناتومیکی گوش یا شیپور استاش نیز می‌توانند در گرفتگی گوش نقش داشته باشند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *