9 درمان خانگی آبریزش بینی

9 درمان خانگی آبریزش بینی

به ما امتیاز دهید

9 درمان خانگی آبریزش بینی

آبریزش بینی به دلیل تولید بیش از حد مخاط در مجرای بینی شما ایجاد می شود. و منجر به ترشحات آبکی می شود که از بینی شما می چکد و گاهی اوقات نیز از پشت گلو نیز حس می کنید چکه می کند.

آبریزش بینی می تواند با یا بدون گرفتگی بینی رخ دهد. احتقان بینی به دلیل التهاب مخاط مجرای بینی شما ایجاد می شود که تنفس از طریق بینی را سخت تر می کند.

چند دلیل وجود دارد که چرا ممکن است آبریزش بینی داشته باشید. شایع ترین عفونت ویروسی سینوس ها است – معمولاً سرماخوردگی. در موارد دیگر، آبریزش بینی ممکن است به دلیل هوای سرد، آلرژی، سینوزیت یا دلایل دیگر باشد.

هنگامی که یک ویروس یا یک آلرژن مانند گرد و غبار یا گرده را تنفس می کنید، پوشش مجرای بینی و سینوس های شما را تحریک می کند. این باعث می شود که بینی شما شروع به تولید مخاط شفاف کند که میکروب ها یا آلرژن ها را به دام می اندازد و کمک می کند این مواد مضر از بینی شما خارج شود.

 بررسی 9 درمان خانگی آبریزش بینی

آبریزش بینی به خودی خود معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. اگر علائم دیگری ندارید، راه‌های مختلفی برای رفع آبریزش بینی در خانه با گزینه‌های خودمراقبتی طبیعی که شامل دارو نیست، وجود دارد.

بیایید نگاهی دقیق تر به برخی از درمان های خانگی داشته باشیم که ممکن است به آبریزش بینی کمک کند.

1. مایعات فراوان بنوشید

در صورت داشتن علائم گرفتگی بینی، نوشیدن مایعات و هیدراته ماندن در هنگام مواجهه با آبریزش بینی می تواند مفید باشد.

این تضمین می‌کند که مخاط در سینوس‌های شما رقیق می‌شود و به راحتی می‌توانید آن را دفع کنید. در غیر این صورت، ممکن است ضخیم و چسبناک باشد که می تواند بینی شما را بیشتر دچار گرفتگی کند.

از نوشیدنی هایی که به جای هیدراته کردن، آب بدن را کم می کنند، خودداری کنید. شامل نوشیدنی هایی مانند قهوه و نوشیدنی های حاوی الکل می شود.

2. چای داغ

از سوی دیگر، نوشیدنی های گرم مانند چای ممکن است گاهی مفیدتر از نوشیدنی های سرد باشند. این به دلیل گرما و بخار آنها است که به باز کردن و رفع گرفتگی راه های هوایی کمک می کند.

برخی از چای های گیاهی حاوی گیاهانی هستند که ضد گرفتگی خفیف هستند. به دنبال چای های حاوی گیاهان ضد التهاب و آنتی هیستامین مانند بابونه، زنجبیل، نعناع یا گزنه باشید.

یک فنجان چای گیاهی داغ (ترجیحاً بدون کافئین) درست کنید و بخار آن را قبل از نوشیدن استنشاق کنید. گلودرد اغلب همراه با آبریزش بینی است – نوشیدن چای گیاهی داغ می تواند به تسکین گلودرد نیز کمک کند.

9 درمان خانگی آبریزش بینی
9 درمان خانگی آبریزش بینی

3. رطوبت ساز

طبق یک مطالعه در سال 2019، استنشاق بخار گرم از یک مرطوب کننده به طور قابل توجهی تجمع مخاط ناشی از آلرژی را بهبود می بخشد.

به طور مشابه، یک مطالعه در سال 2015 روی افراد مبتلا به سرماخوردگی نشان داد که استفاده از استنشاق بخار کاملاً مؤثر است. زمان بهبودی بیماری را تا حدود 1 هفته در مقایسه با عدم استنشاق بخارات کاهش داد.

دستگاه های مرطوب کننده با تبدیل آب به بخار برای مرطوب کردن هوای خشک کار می کنند. هنگامی که رطوبت را تنفس می کنید، به رقیق شدن و خارج شدن مخاط و تسکین سینوس های تحریک شده کمک می کند.

اگر تصمیم به استفاده از مرطوب کننده دارید، مهم است که آن را به طور منظم طبق دستورالعمل سازنده تمیز کنید. در غیر این صورت، می تواند به محل پرورش میکروارگانیسم هایی مانند کپک و باکتری تبدیل شود که می تواند مشکلات سینوسی را تشدید کند.

4. بخار صورت

مانند یک مرطوب کننده یا یک فنجان چای داغ، بخار صورت می تواند به شل شدن مخاط و تسکین آبریزش بینی شما کمک کند.

1- آب را در یک قابلمه تمیز روی اجاق گاز خود گرم کنید، به اندازه ای که بخار ایجاد شود – نگذارید به جوش بیاید.
صورت خود را حدود 20 تا 50 سانتی متر بالاتر از بخار قرار دهید و هر بار حدود 5 دقیقه قرار دهید. اجازه ندهید صورتتان به آب برسد. چشمان خود را ببندید و از طریق بینی نفس عمیق بکشید. اگر صورت شما بیش از حد گرم شد، استراحت کنید.
اگر همچنان علائم دارید، این فرآیند را ۲ یا ۳ بار در روز تکرار کنید.

در صورت تمایل، چند قطره از قطره ضد گرفتگی بینی را به آب بخار صورت خود اضافه کنید.

اسانس های اکالیپتوس، نعناع فلفلی، کاج، رزماری، مریم گلی، نعناع، ​​درخت چای (مللوکا) و آویشن گزینه های عالی هستند. ترکیبات موجود در این گیاهان (مانند منتول و تیمول) در بسیاری از داروهای گرفتگی  نیز یافت می شود.

اگر این اسانس ها را ندارید، می توانید به جای آن از این گیاهان به صورت خشک استفاده کنید. بخار صورت خود را به یک چای گیاهی تبدیل کنید و بخارات آن را استنشاق کنید .

5. دوش آب گرم

درست مانند مرطوب کننده ها و بخار صورت، بخارات داغ دوش می تواند به کاهش آبریزش و گرفتگی بینی کمک کند.

7. اسپری بینی

اسپری های بینی یک درمان معمول برای آبریزش بینی است. در حالی که اسپری های بینی دارویی در دسترس هستند، اسپری های بینی نمکی یک درمان طبیعی برای کمک به شستشوی بینی هستند.

آنها مانند شستشوی بینی، احتقان بینی و مخاط را با استفاده از آب نمک ملایم هدف قرار می دهند.

بر اساس یک مطالعه در سال 2021 بر روی افراد مبتلا به عفونت های دستگاه تنفسی ، استفاده از اسپری بینی نمکی باعث بهبود علائم از جمله آبریزش بینی، گرفتگی بینی و کیفیت خواب شد.

می توانید یک اسپری بینی نمکی را از داروخانه محله یا آنلاین خریداری کنید.

8. کمپرس گرم

استفاده از کمپرس گرم یا دستمال شستشو چند بار در روز روی پیشانی و بینی ممکن است به بهبود آبریزش بینی و کاهش فشار سینوسی کمک کند.

یک کمپرس گرم با افزایش گردش خون در ناحیه سینوسی شما عمل می کند. یک پارچه شستشوی گرم یا کمپرس مرطوب می تواند با اضافه کردن رطوبت به هوایی که تنفس می کنید، به رفع گرفتگی بینی کمک کند.

برای تهیه کمپرس گرم خود در خانه، یک پارچه تمیز را در آب داغ (نه جوش) شیر خیس کنید و آن را به مدت 15 تا 20 دقیقه روی پیشانی و بینی خود قرار دهید. در صورت نیاز مجددا درخواست دهید.

9. خوردن غذاهای تند

غذاهای تند می توانند آبریزش بینی را بدتر کنند. با این حال، اگر علائم گرفتگی بینی را نیز دارید، خوردن غذاهای تند ممکن است کمک کننده باشد.

اگر می توانید کمی گرمای غذا را تحمل کنید، غذا را گرم گرم بخورید. اگر به تند بودن عادت ندارید، ابتدا مقدار کمی ادویه فلفل تند را امتحان کنید تا ببینید کمک می کند یا خیر.

10. کپسایسین

کپسایسین ماده شیمیایی است که فلفل چیلی را تند می کند. برای درمان درد عصبی و پسوریازیس استفاده می شود، اما اگر آن را روی بینی خود بمالید، می تواند به آبریزش بینی ناشی از احتقان کمک کند.

9 درمان خانگی آبریزش بینی

چگونه از شر آبریزش بینی ناشی از آلرژی خلاص شویم؟

هنگامی که آبریزش بینی به دلیل آلرژی ایجاد می شود، ساده ترین راه برای از بین بردن آن اجتناب از آلرژن است. به عنوان مثال، اگر به فلفل  حساسیت دارید، از خوردن آن اجتناب کنید. با این حال، به خاطر داشته باشید که همیشه نمی توان به طور کامل از آلرژن ها اجتناب کرد.

سایر درمان‌های رایج آلرژی برای از بین بردن آبریزش بینی ناشی از آلرژی شامل داروهای بدون نسخه و تجویزی زیر است:

آنتی هیستامین ها
کورتیکواستروئیدهای بینی و یا خوراکی
اسپری های بینی
اگر آلرژی شدید دارید، پزشک ممکن است درمان های دیگری مانند قطره های آلرژی را پیشنهاد کند.

بیشتر بدانید: بهترین جراح بینی 

نکاتی برای مقابله با آبریزش بینی

آبریزش بینی نشانه واکنش سیستم ایمنی است. سیستم ایمنی بدن شما کار می کند، که می تواند احساس خستگی بیش از حد معمول را در شما ایجاد کند.

برای مقابله با آبریزش بینی، موارد زیر را امتحان کنید:

استراحت کنید. اطمینان حاصل کنید که آبریزش بینی مانع خواب شما نمی شود – قبل از خواب دوش بگیرید یا از یک مرطوب کننده در اتاق خواب خود استفاده کنید.
هیدراته بمانید. برای جلوگیری از کم آبی، مطمئن شوید که مایعات زیادی مصرف می کنید.
دست هایتان را بشویید. با شستن مکرر دست ها با آب و صابون از انتشار میکروب ها جلوگیری کنید.
سطوح را ضد عفونی کنید. چند لحظه وقت بگذارید و سطوح و وسایلی را که مرتباً آنها را لمس می کنید با مواد ضدعفونی کننده پاک کنید.
در خانه بمانید. حتی اگر علائم دیگری ندارید، بهتر است هنگام آبریزش بینی در خانه بمانید تا دیگران را بیمار نکنید.

سوالات متداول

چه چیزی آبریزش بینی را قطع می کند؟
تنها راه برای از بین بردن آبریزش بینی، درمان علت اصلی آن است. به عنوان مثال، اگر آلرژی باعث آبریزش بینی شما می شود، مصرف آنتی هیستامین ها ممکن است کمک کننده باشد. اگر به دلیل سرماخوردگی یا آنفولانزا باشد، باید منتظر بمانید تا عفونت به پایان برسد.

بهتر است آبریزش بینی جاری شود؟
آبریزش بینی نشانه تلاش بدن شما برای دفع مواد مضر است. دمیدن بینی ممکن است علائم را تسکین دهد و به پاک کردن سوراخ های بینی شما کمک کند. اما بهبودی شما را تسریع نمی کند. دمیدن بیش از حد بینی حتی ممکن است التهاب منبع مورد اعتماد را افزایش دهد و باعث خونریزی بینی در مجاری بینی شود.

چرا بینی من مثل آب جاری است؟
آبریزش بینی که بسیار آبکی است ممکن است به دلیل آلرژی، خوردن غذاهای تند یا بیرون بودن در هوای سرد باشد. عفونت های ویروسی و باکتریایی به احتمال زیاد مخاط غلیظ تری تولید می کنند، اما ممکن است نازک نیز باشند.

آبریزش بینی چقدر طول می کشد؟
این به علت آن بستگی دارد. اگر ناشی از آلرژی باشد، زمانی که از آلرژن دور می شوید، علائم باید بهبود یابد. سرماخوردگی معمولاً در عرض 7 تا 10 روز از بین می رود منبع مورد اعتماد. اگر علائم بیش از 10 روز طول بکشد، ممکن است سینوزیت، التهاب سینوس ها، داشته باشید. در این صورت بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بدانید: گلو درد و درمان آن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button