حساسیت به الکل

حساسیت به الکل و نشانه های آن

به ما امتیاز دهید

حساسیت به الکل

بررسی کلی حساسیت به الکل
حساسیت به الکل می تواند باعث واکنش های فوری و ناراحت کننده پس از مصرف الکل شود. شایع ترین علائم و نشانه های این حساسیت گرفتگی بینی و برافروختگی و سرخ شدگی پوست است.

حساسیت به الکل ناشی از یک بیماری ژنتیکی است که در آن بدن نمی تواند الکل را به طور موثر تجزیه کند. تنها راه جلوگیری از این واکنش های ناراحت کننده پرهیز از نوشیدن نوشیدنی های دارای الکل است.

اگرچه این حساسیت یک آلرژی نیست، اما در برخی موارد، آنچه به نظر می رسد علائم شبیه به حساسیت به الکل است ممکن است واکنش شما به چیزی در یک نوشیدنی الکلی باشد – مانند مواد شیمیایی، غلات یا مواد نگهدارنده. ترکیب الکل با برخی داروها نیز می تواند باعث واکنش های منفی ای در بدن شود.

علائم حساسیت به الکل

علائم و نشانه های حساسیت به الکل – یا واکنش به مواد تشکیل دهنده یک نوشیدنی الکلی – می تواند شامل موارد زیر باشد:

قرمزی صورت (گرگرفتگی)
برآمدگی های پوستی قرمز و خارش دار (کهیر)
اگر دارای سابقه آسم هستید می تواند علائم آن را شدید تر کند.
آبریزش یا گرفتگی بینی
فشار خون پایین
تهوع و استفراغ
اسهال

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

حساسیت خفیف به الکل یا دیگر محتویات در مشروبات الکلی ممکن است نیازی به مراجعه به پزشک نداشته باشد. به سادگی از الکل خودداری کنید، میزان نوشیدنی خود را محدود کنید یا از انواع خاصی از نوشیدنی های الکلی که می بینید به آن حساست دارید خودداری کنید.

با این حال، اگر واکنش بدن جدی یا درد شدید دارید، به پزشک مراجعه کنید. همچنین، اگر به نظر می رسد علائم شما با آلرژی یا دارویی که مصرف می کنید مرتبط است، به پزشک خود مراجعه کنید.

حساسیت به الکل

علل حساسیت به الکل

حساسیت به الکل زمانی رخ می دهد که بدن شما آنزیم های مناسب برای تجزیه (متابولیسم) سموم موجود در الکل را نداشته باشد. این حساسیت به دلیل ویژگی های ارثی (ژنتیکی) است که اغلب در افراد آسیایی از جمله مردم ایران یافت می شود.

سایر موادی که معمولا در نوشیدنی های الکلی، به ویژه در آبجو یا شراب یافت می شوند، می توانند باعث واکنش های حساسیتی شوند. این شامل:

سولفیت ها یا سایر مواد نگهدارنده
مواد شیمیایی، غلات یا سایر مواد تشکیل دهنده
هیستامین، محصول جانبی تخمیر

در برخی موارد، واکنش‌های حساسیتی می‌تواند با حساسیت واقعی به غلاتی مانند ذرت، گندم یا … یا به ماده دیگری در نوشیدنی‌های الکلی ایجاد شود. به ندرت، درد شدید پس از نوشیدن الکل نشانه اختلال جدی تری مانند لنفوم هوچکین است.

عوامل خطرساز

عوامل خطرساز در حساسیت به الکل یا سایر واکنش های بدن به نوشیدنی های الکلی عبارتند از:

آسیایی تبار بودن
ابتلا به آسم یا تب یونجه (رینیت آلرژیک)
داشتن حساسیت به غلات یا مواد غذایی دیگر
ابتلا به لنفوم هوچکین

عوارض حساسیت به الکل

بسته به علت، عوارض حساسیت به الکل یا سایر واکنش ها به نوشیدنی های الکلی می تواند شامل موارد زیر باشد:

میگرن: نوشیدن الکل می تواند باعث میگرن در برخی افراد شود که احتمالاً در نتیجه هیستامین های موجود در برخی از نوشیدنی های الکلی است. سیستم ایمنی بدن شما همچنین در طی یک واکنش آلرژیک هیستامین آزاد می کند.
تهدید زندگی در آلرژی به الکل: در موارد نادر، واکنش آلرژیک می تواند تهدید کننده زندگی باشد (واکنش آنافیلاکتیک) و نیاز به درمان اضطراری دارد.

حساسیت به الکل

جلوگیری

متأسفانه، هیچ چیز نمی تواند از واکنش به الکل یا مواد تشکیل دهنده مشروبات الکلی جلوگیری کند. برای جلوگیری از واکنش، از الکل یا ماده خاصی که باعث واکنش شما می شود اجتناب کنید.

برچسب‌های نوشیدنی‌ها را بخوانید تا ببینید آیا حاوی مواد یا افزودنی‌هایی هستند که می‌دانید باعث واکنش می‌شوند، مانند سولفیت‌ها یا …. اما توجه داشته باشید که ممکن است برچسب ها همه مواد تشکیل دهنده را ذکر نکنند. پس اگر به نوشیدنی های الکلی حساسیت دارید به هیچ وجه ننوشید.

اگر سوالی در ایین زمینه دارید از ما بپرسید.

بیشتر بدانید: بهترین جراح بینی نیمه فانتزی در تهران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *