سرطان گلو + علائم و درمان

سرطان گلو + علائم و درمان

5/5 - (1 امتیاز)

سرطان گلو + علائم و درمان

سرطان گلو به سرطانی اشاره دارد که در گلو  یا بخش صدا (حنجره) ایجاد می شود.

گلوی شما یک لوله عضلانی است که از پشت بینی شروع می شود و به گردن شما ختم می شود. سرطان گلو اغلب در سلول های سطحی که داخل گلو را پوشانده اند شروع می شود.

حنجره شما درست زیر گلوی شما قرار دارد و همچنین مستعد ابتلا به سرطان گلو است. حنجره از غضروف ساخته شده است و حاوی تارهای صوتی است که هنگام صحبت کردن صدا ایجاد می کنند.

انواع سرطان گلو

سرطان گلو یک اصطلاح کلی است که برای سرطانی که در گلو (سرطان حلق) یا در حنجره (سرطان حنجره) ایجاد می‌شود، اطلاق می‌شود.

اگرچه اکثر سرطان‌های گلو شامل انواع مشابهی از سلول‌ها هستند، اما از اصطلاحات خاصی برای جدا کردن بخشی از گلو که منشأ سرطان است استفاده می‌شود.

سرطان نازوفارنکس  – قسمتی از گلو که درست در پشت بینی شما قرار دارد  شروع می شود.

سرطان اوروفارنکس  – بخشی از گلو درست در پشت دهان که شامل لوزه‌ها می‌شود  شروع می‌شود.

سرطان هیپوفارنکس (سرطان حنجره)  قسمت پایین گلو، درست بالای مری و نای شما شروع می شود.

سرطان گلوت از تارهای صوتی شروع می شود.

سرطان سوپراگلوت از قسمت بالایی حنجره شروع می شود و شامل سرطانی می شود که بر اپی گلوت اثر می گذارد، غضروفی که از ورود غذا به نای جلوگیری می کند.

سرطان ساب گلوت در قسمت پایین حنجره شما، زیر تارهای صوتی شما شروع می شود.

علائم سرطان گلو یا حنجره

علائم و نشانه های سرطان گلو ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سرفه

تغییراتی در صدای شما، مانند گرفتگی صدا یا واضح صحبت نکردن

مشکل در بلع

گوش درد

توده یا زخمی که خوب نمی شود

گلو درد

کاهش وزن

سرطان گلو + علائم و درمان
سرطان گلو + علائم و درمان

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در صورت مشاهده هر گونه علائم و نشانه های که مداوم هستند، با پزشک ملاقات کنید. بیشتر علائم سرطان گلو مختص سرطان نیستند، بنابراین پزشک شما احتمالاً ابتدا سایر علل شایع تر را بررسی می کند.

علل

سرطان گلو زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های گلو دچار جهش‌های ژنتیکی می‌شوند. این جهش ها باعث می شود سلول ها به طور غیرقابل کنترلی رشد کنند و پس از مرگ سلول های سالم به زندگی خود ادامه دهند. سلول‌های انباشته شده می‌توانند تومور در گلو ایجاد کنند.

مشخص نیست چه چیزی باعث این جهش می شود که باعث سرطان گلو می شود. اما پزشکان عواملی را شناسایی کرده اند که ممکن است خطر شما را افزایش دهد.

عواملی که می توانند خطر ابتلا به سرطان گلو را افزایش دهند عبارتند از:

استفاده از تنباکو، از جمله سیگار کشیدن و جویدن تنباکو

مصرف بیش از حد الکل

عفونت های ویروسی، از جمله  HPV و ویروس اپشتین بار

رژیم غذایی فاقد میوه و سبزیجات

بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD)

قرار گرفتن در معرض مواد سمی در محل کار

جلوگیری

هیچ راه اثبات شده ای برای جلوگیری از بروز سرطان گلو وجود ندارد. اما به منظور کاهش خطر ابتلا به سرطان گلو، می توانید:

سیگار را ترک کنید. اگر سیگار می کشید، آن را ترک کنید. اگر سیگار نمی کشید، شروع نکنید. ترک سیگار می تواند بسیار دشوار باشد.

الکل را فقط در حد اعتدال بنوشید. اگر مصرف الکل را انتخاب می کنید، این کار را در حد اعتدال انجام دهید.

یک رژیم غذایی سالم پر از میوه و سبزیجات انتخاب کنید. ویتامین ها و آنتی اکسیدان های موجود در میوه ها و سبزیجات ممکن است خطر ابتلا به سرطان گلو را کاهش دهد. انواع میوه ها و سبزیجات رنگارنگ بخورید.

از خود در برابر HPV محافظت کنید. تصور می‌شود که برخی از سرطان‌های گلو به دلیل عفونت مقاربتی ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شوند. شما می توانید با محدود کردن تعداد شرکای جنسی خود و استفاده از کاندوم در هر بار رابطه جنسی، خطر ابتلا به HPV را کاهش دهید.

تشخیص سرطان گلو

به منظور تشخیص سرطان گلو، پزشک ممکن است موارد زیر را توصیه کند:

استفاده از یک اندوسکوپ  برای مشاهده دقیق گلو. پزشک شما ممکن است از یک اسکوپ با نور مخصوص (اندوسکوپ) برای مشاهده دقیق گلو در طی یک روش به نام آندوسکوپی استفاده کند. دوربینی که در انتهای آندوسکوپ قرار دارد، تصاویر را به یک صفحه ویدئویی ارسال می کند که پزشک شما آن را برای علائم ناهنجاری در گلو مشاهده می کند.

نوع دیگری از اسکوپ (لارنگوسکوپ) را می توان در حنجره شما قرار داد. از یک لنز ذره بین برای کمک به پزشک شما برای بررسی تارهای صوتی استفاده می کند. این روش لارنگوسکوپی نامیده می شود.

برداشتن نمونه بافت برای آزمایش اگر در حین آندوسکوپی یا لارنگوسکوپی: پزشک می‌تواند ابزارهای جراحی را برای جمع‌آوری نمونه بافت (بیوپسی) از داخل محدوده عبور دهد. نمونه برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود.

در آزمایشگاه، پزشکان آموزش دیده (پاتولوژیست) به دنبال علائم سرطان خواهند بود. نمونه بافت ممکن است برای HPV نیز آزمایش شود، زیرا وجود این ویروس بر گزینه های درمانی انواع خاصی از سرطان گلو تأثیر می گذارد.

تست های تصویربرداری آزمایش‌های تصویربرداری، از جمله توموگرافی کامپیوتری (CT)، تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) و توموگرافی گسیل پوزیترون (PET)، ممکن است به پزشک کمک کند تا میزان سرطان شما را فراتر از سطح گلو یا حنجره شما تعیین کند.

سرطان گلو + علائم و درمان
سرطان گلو + علائم و درمان

درمان های سرطان حنجره یا گلو

گزینه‌های درمانی شما بر اساس عوامل زیادی مانند محل و مرحله سرطان گلو، نوع سلول‌های درگیر، اینکه آیا سلول‌ها نشانه‌های عفونت HPV را نشان می‌دهند، سلامت کلی شما و ترجیحات شخصی شما است. مزایا و خطرات هر یک از گزینه های خود را با پزشک خود در میان بگذارید. با هم می توانید تعیین کنید که کدام درمان برای شما مناسب تر است.

پرتو درمانی

پرتودرمانی از پرتوهای پرانرژی مانند اشعه ایکس و پروتون برای رساندن تابش به سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند که باعث مرگ آنها می‌شود.

برای سرطان‌های کوچک گلو یا سرطان‌های گلو که به غدد لنفاوی سرایت نکرده‌اند، پرتودرمانی ممکن است تنها درمان لازم باشد. برای سرطان های پیشرفته گلو، پرتودرمانی ممکن است با شیمی درمانی یا جراحی ترکیب شود.

عمل جراحی

در این روش طی یک عمل جراحی پزشک سعی می کنئ غده و بافت سرطانی را از گلوی شما خارج کند.

شیمی درمانی

درشیمی درمانی داروهایی استفاده می شود که سلولهای سرطانی را از بین می برد.

شیمی درمانی اغلب همراه با پرتودرمانی در درمان سرطان گلو استفاده می شود. برخی از داروهای شیمی درمانی سلول های سرطانی را نسبت به پرتودرمانی حساس تر می کنند. اما ترکیب شیمی درمانی و پرتودرمانی عوارض جانبی هر دو روش درمانی را افزایش می دهد.

درمان دارویی هدفمند
داروهای هدفمند با بهره گیری از نقایص خاصی در سلول های سرطانی که باعث رشد سلول ها می شود، سرطان گلو را درمان می کنند.

ایمونوتراپی
ایمونوتراپی از سیستم ایمنی بدن شما برای مبارزه با سرطان استفاده می کند. سیستم ایمنی بدن شما که با بیماری مبارزه می کند ممکن است به سرطان شما حمله نکند زیرا سلول های سرطانی پروتئین هایی تولید می کنند که به آنها کمک می کند از سلول های سیستم ایمنی پنهان شوند. ایمونوتراپی با تداخل در این فرآیند عمل می کند.

درمان‌های ایمونوتراپی معمولاً برای افراد مبتلا به سرطان گلو پیشرفته که به درمان‌های استاندارد پاسخ نمی‌دهند اختصاص دارد.

بیشتر بدانید: گرفتگی گوش در ماشین

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button