چسب زدن بعد از عمل بینی

آموزش چسب زدن بعد از عمل بینی + 3نکته

5/5 - (1 امتیاز)

آموزش چسب زدن بعد از عمل بینی

بالاخره جراحی زیبایی بینی شما به پایان رسید و به جز تورم روی بینی، به نظر می رسد که همه چیز خیلی خوب پیش رفته است و اتفاقی که منتظرش بودید اکنون در حال رخ دادن است. اکنون می توانید تا آخر عمر از یک بینی جدید لذت ببرید. اما برای تکمیل مراحل بعد از عمل لازم است مرحله ای به نام چسب زدن بینی بعد از جراحی بینی را یاد بگیرید و برای مدتی که توسط پزشک تعیین شده انجام دهید. بهترین جراح بینی در تهران در قالب یک پرسش و پاسخ جامع و کامل تمامی جزئیات نحوه چسباندن بینی و تمامی جوانب مربوط به آن را در اختیار شما قرار می دهد.

video

چسب زدن بینی بعد از جراحی بینی

یک جراح بینی خوب به شما توصیه می کند که برای مدتی بینی خود را با آن چسبی سفید تقریبا فیکس کنید. شاید وقتی پزشک چنین توصیه ای می کند، سؤالاتی در مورد لزوم انجام این کار و فواید آن در ذهن شما ایجاد شود. در اینجا یک به یک سؤالات احتمالی را مطرح می کنیم و پاسخ آنها را ارائه می دهیم:

آیا چسب زدن بعد از عمل بینی ضروری است؟

بعد از جراحی بینی، داشتن نوار چسب سفید که در وسط بینی خودنمایی می کند کمی سخت به نظر می رسد(البته از این غافل نشیم تو ایران یک نوع مد و کلاس شخصیتی برای بعضی ها حساب میشه)، زیرا توجه زیادی را به خود جلب می کند. در این زمان می‌پرسید که آیا می‌توانید بعد از جراحی زیبایی بینی کاملاً از چسب زدن بعد از عمل بینی خودداری کنید؟

پزشکان هنوز در مورد لزوم چسباندن بینی بعد از جراحی به یک اجماع کلی نرسیده اند و برخی آن را ضروری و برخی دیگر اختیاری می دانند.

اما به طور کلی اکثر جراحان بینی معتقدند که این امر جنبه و شاخص مهمی از روند جراحی بینی در قالب مراقبت های بعد از جراحی بینی و بخشی از مراقبت های بعد از جراحی است. البته برخی دیگر بر این باورند که چسب زدن به بینی بعد از جراحی بینی تنها به نوع بینی بیمار و ضخامت پوست آن بستگی دارد. بنابراین بحث لزوم یا عدم انجام این کار بستگی به تصمیم و تشخیص جراح دارد که با توجه به ویژگی های بینی شما توصیه های لازم را به شما ارائه خواهد کرد.

تحت هر شرایطی باید دستورالعمل های تجویز شده توسط پزشک را رعایت کنید، حتی اگر این توصیه ها در مورد تمدید استفاده از چسب برای چند هفته متوالی پس از عمل باشد.


مطالب مرتبط: بهترین جراح بینی در تهران


چرا باید بعد از جراحی بینی، بینی را چسب بزنیم؟

جراحانی که چسب زدن بعد از عمل بینی تجویز می کنند، معتقدند که چسب بینی می تواند تورم ایجاد شده در پوست پس از جراحی را کنترل و کاهش دهد و فاصله بین پوست و استخوان زیرین را کاهش داده و در نتیجه تاثیرگذار باشد. و به اصلاحات انجام شده در اسکلت بینی و ظاهر شدن نتیجه نهایی درمان در اسرع وقت کمک خواهد کرد.

چگونه بینی را بعد از عمل بینی چسب بزنیم؟

همانطور که جراحان بینی به طور استراتژیک از تکنیک های مختلفی در روش های جراحی خود برای مطابقت با نیازهای هر بیمار استفاده می کنند، روش های مختلفی نیز برای چسباندن بینی پس از اتمام جراحی بینی وجود دارد. نوع بینی و ضخامت پوست شما می تواند نقش تعیین کننده ای در نحوه چسب زدن بینی داشته باشد. البته اصول اولیه و کلی چسب بعد از عمل کاملا مشابه است. قبل از شروع این کار، باید محل را کاملا  تمیز کنید. این کار را ترجیحا با یک پنبه و مقداری الکل انجام دهید.

مرحله اول:

در اولین مرحله چسب زدن به بینی بعد از جراحی بینی، باید نوار چسب را روی پل بینی (یا همان تیغه بینی) خود بزنید. گاهی اوقات جراح نوار چسب را از نوک بینی شما شروع می کند. البته نقطه شروع تیپینگ به ترجیح جراح و نوع بینی شما بستگی دارد. برای زدن چسب روی پل بینی، پزشک ابتدا 3 تا 5 تکه نوار چسب (هر کدام حدود 3 الی 4 سانتی متر طول) را بریده و بر روی پوست بینی قرار می دهد. در تکنیک چسب زدن از نوک بینی، اولین تکه نوار چسب روی نوک بینی چسبانده می شود و همین کار تا بالا ادامه می یابد.

هر نوار چسب باید تا حدی نوار چسب قبلی را بپوشاند. به شکلی که حداقل 50 درصد از عرض نوار چسب روی نوار چسب قبلی باشد. همچنین لازم است هنگام قرار دادن هر تکه نوار چسب جدید در طی مراحل چسب زدن بعد از عمل بینی، کمی فشار وارد شود. اطمینان حاصل کنید که میزان فشار اعمال شده یکسان باشد. همانطور که از پل بینی بالا می روید، طول نوارها را کوتاه کنید تا نتیجه نهایی مرتب و یکنواخت باشد.

مرحله دوم:

در مرحله دوم در قسمت پایینی نوک بینی نوار چسب را به شکل U بچسبانید. این تکه چسب باید نسبت به قطعات قبلی کمی بلندتر باشد و وسط آن زیر نوک بینی قرار گیرد و با ایجاد حالت U به دو طرف پل بینی وصل شود. هنگام قرار دادن این تکه نوار نوار روی بینی، مراقب باشید که سوراخ های بینی را نپوشانید. قسمت بالای نوک بینی نیز پوشیده نیست. بسته به نوع جراحی بینی، گاهی اوقات جراح بینی به شما توصیه می کند که به هیچ وجه نوک بینی را نچسبانید.

مرحله سوم:

در مرحله سوم چسب زدن بعد از عمل بینی، کاری که در مرحله اول انجام دادید دوباره تکرار می شود. یعنی دوباره چند تکه نوار را برش می دهید و از نوک بینی تا بالا روی هم می چسبانید طوری که تا حدودی همدیگر را بپوشانند. مراقب باشید در این مرحله فشار ملایم را فراموش نکنید.

چسب زدن بعد از عمل بینی

مزایای چسب زدن بعد از عمل بینی

استفاده از چسب زدن بعد از عمل بینی به کاهش سریعتر تورم، تسریع بهبودی و نتیجه بهتر و قابل پیش بینی تری کمک می کند. فشار وارد شده بر روی بینی تازه عمل شده به حفظ ساختارهای بینی در محل جدید خود کمک می کند و روند بهبودی را  کنترل می کند.

در واقع می توان گفت فشاری که در اثر چسب زدن به بینی به این اندام وارد می شود، تورم بافت را به بیرون هل می دهد. این فرآیند روی بیمارانی که پوست بینی آنها ضخیم تر است، تأثیر بهتری دارد. در این نوع بینی ها، پوست بینی نقش مهمی در نشان دادن تغییرات و اصلاحات ایجاد شده در ساختار اسکلتی بینی دارد.

آیا می توانید وقتی بینی تان چسب دارد دوش بگیرید؟

بهتر است حداقل یک هفته بعد از جراحی بینی دوش نگیرید و به طور خود را تمیز کنید که آب به سرتان نرسد و فقط بدن خود را بشویید.  در این مدت می توانید صورت خود را با دستمال مرطوب تمیز کنید. بعد از برداشتن آتل، روی بینی شما چسب می‌بندند که باید حداقل 5-4 روز روی بینی باقی بماند. پس از این مدت، دوش گرفتن یک اقدام ایده آل برای کمک به برداشتن چسب ها است، زیرا رطوبت باعث شل شدن چسب ها می شود و هنگام برداشتن چسب ها از بینی فشار زیادی به پوست حساس بینی شما وارد نمی کند.


بیشتر ببینید: عوارض سیگار بعد از عمل بینی


تا چه مدت چسب زدن بعد از عمل بینی را ادامه داد؟

معمولاً بعد از حدود 1-3 ماه، نچسب زدن بعد از عمل بینی متوقف می شود. البته این بازه زمانی در هر مدل جراحی و نظر پزشک متفاوت است. اگر مشکلی با چسب زدن بعد از عمل بینی ندارید و تحمل آن برایتان سخت نیست، بهتر است حداقل 3 ماه به اینکار  ادامه دهید. برخی از جراحان توصیه می کنند که به مدت یک ماه پس از عمل، حتی در طول کل روز به طور مداوم چسب بر روی بینی قرار دهند. دلیل آن این است که در طول شب، تورم بینی افزایش می یابد و نوار چسب می تواند از این حالت جلوگیری کند.

چسب زدن بعد از عمل بینی در طول شب

صبح که از خواب بیدار می شویم، صورتمان پف کرده و متورم است. اگر بعد از جراحی بینی در طول شب، بینی را بچسبانیم، می‌توانیم تا حدودی تورم را در صبح کنترل کنیم. این عمل اثر دائمی ندارد. بعد از یک سال بینی شکل نهایی خود را پیدا می کند و چسبیدن یا دست نزدن آن تاثیری ندارد.

آیا چسب زدن بعد از عمل بینی باعث کوچکتر شدن آن می شود؟

نوار چسب می تواند در کاهش تورم و جمع شدن پوست موثر باشد، اما روی شکل بینی تاثیری ندارد. اگر بعد از عمل متوجه شدید که بینی شما کوچکتر شده است به این دلیل است که تورم کاهش یافته است.

آیا چسب زدن نادرست بینی بعد از جراحی بینی باعث تغییر شکل بینی یا کج شدن آن می شود؟

چسب زدن بعد از عمل بینی چیزی نیست که به طور قابل توجهی ظاهر بینی را تغییر دهد. همانطور که قبلا ذکر شد یکی از مزایای چسب نواری روی بینی تاثیر آن در کاهش تورم است که می توان آن را یک اثر کوتاه مدت نیز دانست.

مدت زمانی که پزشک به عنوان یک دوره موثر برای چسب زدن بینی بعد از جراحی بینی توصیه می کند در واقع مهمترین دوره است. بنابراین دلیلی برای وسواس و نگرانی شما در این مورد وجود ندارد، اگرچه نوار چسب نیز باید به عنوان یکی از قسمت های مربوط به مراقبت های بعد از جراحی بینی با دقت و به درستی انجام شود. اگر نمیتوانید اینکار را انجام دهید میتوانید برای تعویض چسب به مطب پزشک مراجعه کنید.

چگونه چسب بینی را عوض کنیم؟

2 تا 3 هفته بعد از جراحی بینی، هر 2 تا 3 روز یکبار چسب را تعویض کنید. تغییر چسب بینی به اندازه استفاده از آنها مهم است. با توجه به اینکه بینی شما حداقل تا 2 ماه بعد از عمل در حال نقاهت است و پوست بسیار ظریف است، هنگام برداشتن نوارها از روی بینی نباید فشار زیادی به پوست بینی وارد کنید. بهتر است ابتدا نوارها را خیس کنید تا راحتتر از بینی جدا شوند. اکثر پزشکان نوارهای ضد حساسیت را که در همه داروخانه ها موجود است برای چسباندن بینی بعد از جراحی توصیه می کنند.


بیتش بدانید: بهترین جراح بینی در تهران


 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button