111 2

مراقبت های بعد از جراحی بینی – 13راه بهبود

5/5 - (1 امتیاز)

مراقبت های بعد از جراحی بینی

جزاحی زیبایی بینی یکی از حساسترین جراحی های بینی می باشد. و به دنبال آن نیاز به مراقبت های ویژه پس از عمل نیز می باشد. برخی بیماران به خاطر ندانستن مراقبت های بعد از جراحی بینی نتیجه مورد نظر خود را از دست می دهند. سوالات مهمی که در این زمینه پرسیده می شود عبارتند از:

بعد از عمل بینی چه بخوریم؟ بعد از عمل بینی چه نخوریم؟ و بسیاری سوالات دیگر که تلاش میکنیم در این مقاله به آنها پاسخ دهیم. اگر جواب سوال خود را نیافتید سوال خود را در بخش جست و جوی سایت وارد کنید تا موضوع مرتبط با سوال خود را مشاهده کنید.

عوارض و علائم بعد از عمل بینی

که برای جراحی بینی زیر باید مراقب باشند عبارتند از:

ناحیه بینی و گونه متورم، سفت و کبود شده، از جمله کبودی و چشم‌های متورم. گرفتگی بینی، ترشح بینی و سردرد. بی حسی یا تورم در ناحیه بینی، لب ها و گونه ها.

اینها تجربیاتی طبیعی هستند که نتیجه پروسه ای است که پوست، استخوان های صورت، بافت ها و اعصاب حسی بهبود می یابند. داروهای ضد درد به شما کمک می کند تا با این مشکلات کنار بیایید.

اما اگر درد شدید پیوسته داشتید حتما با ما تماس بگیرید.

برای کاهش هر گونه در د و کاهش تورم، می توانید از کمپرس نرم و خنک (نه سرد) روی چشم و بینی خود استفاده کنید.

یخ یا هر چیز یخ زده را مستقیماً روی پوست قرار ندهید. هیچ چیز خنک را روی گونه ها یا گردن خود نزنید. حوله‌های سفید ساده یا گازهای مربعی را در آب یخ خیس کنید و خوب بشویید. هر کمپرسی را به آرامی اعمال کنید. تا 48 ساعت پس از عمل هر دو ساعت 20 دقیقه از کمپرس یخ استفاده کنید و مطمئن شوید که با آنها به خواب نروید. هیچ حرارتی اعمال نکنید.

تب بالا، تهوع و استفراغ شدید ، سرگیجه مداوم یا رفتار نامنسجم، مانند توهم. هر دردی که با داروهای مسکن شما قابل کنترل نباشد. خونریزی بیش از حد یا ترشح مایع از بینی یا دهان.
ظاهری به شدت بد شکل، کبودی بیش از حد یا تجمع مایعات که در کنار صورت یا بینی شما نواردی است که باید با ما در میان بگذارید.

اما اصلا نگران نباشید با پیشنهادات ما در زمینه مراقبت های بعد از جراحی بینی درصد به وجود آمدن این مشکلات به شدت پایین خواهد آمد.


 

بیشتر بخوانید: درصد و عوامل مرگ در جراحی بینی

 


مدت زمان ماندن آتل در مراقبت های بعد از جراحی بینی

ممکن است یک آتل روی بینی خود داشته باشید تا از ساختارهای بینی در هنگام شروع بهبود محافظت و حمایت کند. این آتل را به هیچ دلیلی خارج نکنید، مگر اینکه توسط دکتر برداشته شود.

عدم مصرف سیگار یا الکل

این بسیار مهم است. سیگار کشیدن، استعمال دخانیات یا سایر اشکال مصرف نیکوتین باعث اختلال در بهبود زخم می شود. حداقل تا 3 هفته پس از جراحی از مصرف نیکوتین یا الکل خودداری کنید.

دوش گرفتن

ممکن است بعد از جراحی دوش بگیرید، اما مطمئن شوید که صورتتان خیس نمی شود. بسیار مهم است که آتل روی بینی خود را همیشه خشک نگه دارید. می توانید هر 4 روز یکبار دوش بگیرید  ولی نکات گفته شده را رعایت کنید.

چگونه خوابیدن بعد از عمل بینی

هنگام خواب سر خود را بالا نگه دارید. این باعث کاهش تورم می شود و برای شما راحت تر خواهد بود. صاف یا روی شکم نخوابید.


 

بیشتر بدانید: عوارض جراحی بینی در پیری

 


فعالیت

استراحت کنید، اما نه استراحت در رختخواب. در حالی که استراحت در مراحل اولیه بهبودی مهم است، به همان اندازه مهم این است که شما پیاده روی نیز داشته باشید. هر 2 ساعت 10 دقیقه را به پیاده روی سبک در داخل خانه بگذرانید تا بهبودی حاصل شود.  می تواند تورم را کاهش دهد. همیشه سر خود را بالا نگه دارید. به سمت جلو یا بالا خم نشوید.

به هر دلیلی بینی خود را باد نکنید. اگر مجبورید عطسه کنید، این کار را از طریق دهان انجام دهید.

از فعالیت هایی که باعث افزایش صربان قلب و فشار خون می شود پرهیز کنید از جمله ورزش کردن و کارهای سنگین.

پانسمان:

در مراقبت های بعد از جراحی بینی پانسمان یک عامل مهم است. پانسمان خود را عوض کنید ممکن است زیر سوراخ های بینی خود گاز چسب زده باشیم. اینها با خون و خون آبه آلوده می شوند. و به پوسته بینی می چسبد برای تعویض پانسمان در صورت نیاز حتما به پزشک مراجعه کنید.

دارو

تمام داروهای مسکن خوراکی و آنتی بیوتیک ها را طبق دستور مصرف کنید. مصرف دارو مناسب با مدت زمان مناسب از اصول مهم مراقبت های بعد از جراحی بینی است . برای دردهای کمتر شدید، از استامینوفن بدون نسخه استفاده کنید.  داروهای مسکن تجویزی می توانند حاوی استامینوفن باشند.

تغذیه در مراقبت های بعد از جراحی بینی

مایعات بعد از جراحی حیاتی هستند. به نوشیدنی های خنک، بدون گاز، غیر الکلی، بدون کافئین، بدون سدیم و چای سبز از جمله آب میوه و آب، شیر و نوشیدنی های ماست بچسبید. هیچ چیز داغ یا یخ زده ننوشید. بهتر است مایعات را با نی بنوشید. شما باید حداقل 200میلی یلیتر مایعات را هر 2 ساعت مصرف کنید. 24 ساعت اول از غذای مایع، ملایم و مغذی استفاده کنید. خوردن مایعات زیاد می تواند مراقبت های بعد از جراحی بینی را کامل کند.

سال اول شما

ظاهر شما به اصلاح ادامه خواهد داد. ممکن است یک سال طول بکشد تا تمام تورم ها برطرف شود و ظاهر بینی شما به نتیجه نهایی برسد. رینوپلاستی یکی از پیچیده‌ترین روش‌های جراحی پلاستیک است و بهبود آن اغلب غیرقابل پیش‌بینی است، زیرا استخوان‌های ظریف بینی ممکن است در روند بهبودی تغییر کنند. ممکن است نتایج آن طور که انتظار می رود نباشد. در برخی موارد ممکن است یک روش ثانویه برای اصلاح نتایج شما توصیه شود.

پایان یک سال معادل پایان مراقبت های بعد از جراحی بینی است. می توانید کاملا به زندگی روزمره خود با یک بینی جدید و یک ظاهر جدید ادامه دهید.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی
مراقبت های بعد از جراحی بینی

جدول زمانی بهبود جراحی بینی

ممکن است مشتاق باشید که فوراً نتایج عمل زیبایی بینی (تغییر شکل بینی) خود را ببینید، اما روند بهبودی زمان بر است. در طول این مدت، مراحلی وجود دارد که می توانید برای سرعت بخشیدن به روند بهبودی و اطمینان از اینکه همه چیز به درستی بهبود می یابد، انجام دهید. 13 کار زیر را انجام دهید تا خود پزشک خود باشید و مراقبت های بعد از جراحی بینی را کامل انجام دهید.

میانگین زمان بهبودی جراحی بینی یک سال است. ممکن است طولانی به نظر برسد، اما زمانی که به یک جدول زمانی تقسیم شود، بسیار قابل کنترل‌تر می‌شود. نقاط عطف بهبودی زیر ممکن است از بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد، اما به طور کلی، چیزی شبیه به این است:

1 هفته: می‌توان آتل را از روی بینی برداشت و بدون اینکه علائم قابل‌توجهی از عمل جراحی ظاهر شود، در مکان‌های عمومی بیرون بروید، مگر اینکه اطراف چشم‌ها کبودی داشته باشد. رفع این مشکل ممکن است ۲ هفته طول بکشد. از سرگیری فعالیت های روزمره زندگی بی خطر است.

2 هفته: بیشتر تورم صورت فروکش کرده و بیشتر کبودی ها باید برطرف شود.

3-4 هفته: می توانید با خیال راحت به فعالیت های قلبی عروقی مانند دویدن، شنا و دوچرخه سواری بازگردید.

6 هفته: استخوان ها ثابت هستند، می توانید تمرینات مقاومتی (وزنه برداری)، عینک زدن و گرفتن بینی  خود را از سر بگیرید.

3-6 ماهگی: بی حسی و احساس غیر طبیعی در بینی و پوست بینی شما باید برطرف شود.

1 سال: روند بهبود کامل است – تورم باید کاملاً فروکش کرده باشد و شکل جدید بینی کاملاً اصلاح شود. دیگر نیازی به مراقبت های بعد از جراحی بینی نیست.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی
مراقبت های بعد از جراحی بینی

13 نکته برای سرعت بخشیدن به زمان بهبودی جراحی بینی

 

آیا راهی برای سرعت بخشیدن به این جدول زمانی وجود دارد؟ در واقع چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید تا ریکاوری جراحی پلاستیک خود را راحت تر انجام دهید. ما نکات زیر را توصیه می کنیم:

بهترین جراح بینی در تهران

1. به پزشک خود گوش دهید

اطاعت از دستورات پزشک حرف اول را در مراقبت های بعد از جراحی بینی می زند. شما می توانید 100 مقاله وب، مانند این مقاله در مراقبت های بعد از جراحی بینی بخوانید، اما هیچ چیز با اطلاعاتی که از جراح پلاستیک صورت خود دریافت می کنید قابل مقایسه نیست. دستورالعمل‌های خاصی در مورد داروهایی که باید مصرف کنید، زمان مصرف آنها، نحوه مراقبت از محل جراحی برای جلوگیری از عفونت، و زمانی که باید برای معاینه مجدد مراجعه کنید، دریافت خواهید کرد. دکتر حمیدرضا راستی که یکی از  بهترین جراح بینی در تهران هستند کاملا میتوانند حتی از پشت تلفن شما را برای بهبود سریعتر و بدون درد راهنمایی کنند.

2. به بدن خود گوش دهید و شستشو را به درستی انجام دهید

جراح پلاستیک شما می‌تواند ببیند که ریکاوری زیبایی بینی شما از بیرون چگونه پیش می‌رود، اما تنها شما می‌دانید که چه احساسی دارید. یکی از اصول مراقبت های بعد از جراحی بینی این است کهبه بدن خود گوش دهید – اگر چیزی بعد از جراحی درست نشد، فوراً آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

در مورد تمیز کردن و شست و شوی بینی حتما باید با سرم شست و شو انجام شود. سرم خود را در یخچال نگه دارید . و از درست کردن سرم خانگی جدا خودداری کنید تا تمامی مراقبت های بعد از جراحی بینی شما از بین نرود.

شست و شو باید باید با سرنگ 10cc انجام شود  روزانه 5 الی 6 بار . شست و شو به صورتی صورت گیرد که که سرنگ در حالت عمودی 90 درجه و عمود بر صورت واقع شود و سر سرنگ در بینی قرار داده شود و به آرامه با تخلیه سرم در بینی آنرا شست و شو دهید.

3. چگونه خوابیدن بعد از عمل بینی

خوابیدن به پهلو بعد از جراحی بینی فقط ناراحت کننده نیست، بلکه می تواند با ایجاد کبودی و تورم اضافی، زمان بهبودی شما را طولانی تر کند. ترسناک تر، می تواند بینی شما را جابجا کند. برای جلوگیری از این امر، باید به مدت 6 هفته بعد از عمل، سر خود را در شب بالا نگه دارید. یکی از ساده ترین راه ها برای انجام این کار این است که سر خود را روی دو یا سه بالش قرار دهید یا از فوم فوم استفاده کنید. خوابیدن در صندلی خواب نیز به خوبی جواب می دهد.

 

4. از کمپرس سرد استفاده کنید

در 48 ساعت اول پس از جراحی، استفاده از کمپرس سرد می تواند به کاهش تورم کمک کند. فقط مراقب باشید که کمپرس را مستقیماً روی بینی خود قرار ندهید. در عوض، آن را روی گونه های خود بمالید تا به طور تصادفی هیچ استخوان یا غضروفی جابجا نشود.

5. استراحت کافی داشته باشید

احساس تنگی نفسی که بعد از جراحی احساس می کنید ممکن است به خواب رفتن را دشوارتر کند، اما استراحت بخشی حیاتی از روند بهبودی است. بدن شما از انرژی برای بهبودی خود استفاده می کند و هفت یا هشت ساعت خواب کامل در هر شب به بدن شما زمان می دهد تا این انرژی را بازیابی کند.


 

بیشتر بخوانید: عوارض سیگار بعد از عمل بینی

 


6. یک رژیم غذایی سالم را حفظ کنید

خوردن سبزیجات چه ربطی به بهبودی بعد از عمل بینی دارد؟ خیلی زیاد ربط دارد، در واقع. داشتن یک رژیم غذایی متعادل پس از جراحی می تواند با دادن مواد مغذی مورد نیاز بدن برای بهبودی خود، به سرعت بخشیدن به بهبودی شما کمک کند. از ادویه جات حتی المقدور بپرهیزید یا خیلی کم استفاده کنید.

پروتئین بلوک ساختمانی ضروری پوست، ماهیچه، غضروف و خون است. رژیم غذایی متشکل از آجیل، گوشت، تخم مرغ، ماست، ماهی و سایر غذاهای غنی از پروتئین به بدن شما کمک می کند تا بافت آسیب دیده داخل و اطراف بینی را بازسازی کند.

همچنین باید مطمئن شوید که ویتامین های زیادی در رژیم غذایی خود دریافت می کنید، یعنی ویتامین A و ویتامین C. ویتامین A که معمولا در سبزی های تیره و برگ دار مانند اسفناج و کلم پیچ یافت می شود، یک تقویت کننده عالی سیستم ایمنی هستند. می تواند به شما در مبارزه با عفونت های بعد از جراحی کمک کند. ویتامین C نقش مهمی در بازسازی کلاژن، پروتئینی که بافت پوست شما را به هم متصل می کند، ایفا می کند. منابع خوب ویتامین C مرکبات، کلم بروکسل و کلم بروکلی هستند.

7. خونسرد بمانید و حتما قبل از انجام امور زیبایی مشورت کنید

دوش بخار، کاسه های داغ سوپ و سوناهای آرامش بخش ممکن است احساس خوبی داشته باشند، اما برای بینی متورم شما چندان خوب نیستند. گرما باعث می‌شود بافت‌های بینی بیشتر متورم شوند، به همین دلیل است که بهتر است رژیم غذایی حاوی غذاهای خنک و با دمای اتاق را رعایت کنید، دوش‌های ولرم بگیرید و در هفته‌های بعد از عمل تغییر شکل بینی از گرما دوری کنید.

به یاد داشته باشید حتما قبل از انجام امور ارایشی مثل ژل و بوتاکس و کارهای فشیال با پزشک مشورت کنید.

8. بینی خود را باد نکنید فین نکنید و از گرفتن بینی با دستمال جدا خودداری کنید

پس از جراحی، برای چند هفته، شاید حتی چند ماه، دچار گرفتگی بینی خواهید شد. این احساس ناشی از تورم بافت های بینی است. در مقابل تمایل به باد کردن بینی خود مقاومت کنید و با پزشک خود در مورد استفاده از اسپری بینی سالین برای مرطوب کردن مجرای بینی خود تا زمانی که تورم کاهش یابد، صحبت کنید. بعد از 6 هفته از جراحی می توانید دمیدن بینی خود را از سر بگیرید. حتما از فین کردن بینی خودداری کنید.

در مورد عطسه چطور؟ شما نمی توانید انتخاب کنید که فقط عطسه نکنید. در عوض، سعی کنید به جای بینی از طریق دهان عطسه کنید. بد به نظر می رسد، اما بهتر از آسیب رساندن به مجاری شکننده بینی و کند کردن زمان بهبودی جراحی بینی است.

9. از ورزش های شدید خودداری کنید

در اکثر بیماران، تقریباً 6 هفته طول می‌کشد تا استخوان‌های بینی پس از جراحی بهبود یابند. در این مدت باید از ورزش های شدید خودداری کنید. حتی حرکاتی که بی ضرر به نظر می رسند مانند کشش، بلند کردن یا خم شدن می توانند تورم بینی را افزایش دهند. صبر کنید تا پزشک به شما چراغ سبز بدهد تا فعالیت عادی خود را از سر بگیرید قبل از اینکه شروع کنید به تمرین روتین خود. مراقبت های بعد از جراحی بینی نیازمند یک قلب و فشار خون آرام است.


همچنین بخوانید: بهترین جراح بینی در تهران


10. عینک نزنید

عینک آفتابی، عینک مطالعه، عینک طبی – هر چیزی که در زمان بهبودی بینی شما را تحت فشار قرار دهد، می‌تواند باعث کبودی، تورم یا حتی فرورفتگی‌هایی شود که به جراحی زیبایی بینی نیاز دارد.

جراح پلاستیک صورت به شما توصیه می کند که چه زمانی استفاده مجدد از عینک بی خطر است. اگر بدون عینک نمی بینید با  دست عینک را نگه دارید تا وزن قاب عینک روی بینی شما قرار نگیرد.  آن هم فقط در مواقعی که کاملاً نیاز دارید، .

11. دور از آفتاب باشید

همیشه ایده خوبی است که از پوست خود در برابر قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید محافظت کنید، اما این امر به ویژه پس از عمل بینی مهم است. نه تنها بینی شما در هفته‌ها و ماه‌های بعد از عمل بیشتر مستعد آفتاب‌سوختگی است، بلکه آفتاب بیش از حد نیز می‌تواند باعث تیره شدن هر جای زخم و افزایش تورم شود. این موضوع به گرم شدن بینی و فضای بسته دور بینی شماست.

12. سیگار نکشید

چه قبل و چه بعد از جراحی، مهم است که سیگار نکشید و در صورت امکان از قرار گرفتن در مکان هایی کع دود وجود دارد و حتی افراد دیگر به استعمال مشغولند خودداری کنید. نیکوتین موجود در محصولات تنباکو، جریان خون را محدود می‌کند و بهبودی خود را برای بدن دشوارتر می‌کند و در بهبود جراحی پلاستیک اختلال ایجاد می‌کند.

13. صبور باشید!

مهمتر از همه صبر داشته باشید شما بهبود خواهید یافت و نتایجی را که می خواهید در جراحی بینی خواهید داشت – فقط زمان می برد. پیروی از مراحل بالا روند بهبودی یک ساله را به یک هفته تبدیل نمی کند، اما به تسریع کار و بهبود تجربه پس از جراحی شما کمک می کند.

در مورد جراحی بینی بیشتر بدانید

روند بهبودی جراحی بینی برای هر بیمار متفاوت است. اما از لحظه ای که اولین جلسه مشاوره خود را در جراحی پلاستیک صورت توسط کلینیک دکتر راستی که یکی از بهترین جراح بینی در تهران هستند میگذرانید دکتر راستی  شما را در هر مرحله از این فرآیند راهنمایی می کند. اگر سؤالی در مورد پروسه عمل و … دارید میتوانید با ما تماس بگیرید یا در زیر این پست از ما بپرسید کارشناسان اتاق جراحی پاسخ شما را خواهند داد.

مطمئن باشید ما در تمامی مراحل قبل و بعد از  جراحی بینی کنار شما هستیم و تمرکز کامل بر مراقبت های بعد از جراحی بینی داریم


 

بیشتر بخوانید: بهترین جراح بینی در تهران 

 


 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button