شستشوی بینی

شستشوی بینی + 3 مورد مهم

5/5 - (1 امتیاز)

شستشوی بینی

شستشوی بینی

شستشوی بینی روشی ایمن و آسان برای شستشوی سینوس ها است. می تواند به تسکین علائم مربوط به عفونت سینوسی، آلرژی، سرماخوردگی یا سایر بیماری های دستگاه تنفسی فوقانی کمک کند. اگر می‌خواهید شستشوی بینی را امتحان کنید، سرم های شست و شو سرنگ و لوازم شست و شوی بینی موجود در داروخانه ها گزینه‌های عالی هستند.

شستشوی بینی چیست؟

شستشوی بینی یک درمان خانگی برای شستشوی سینوس‌ها است. سینوس های شما حفره های توخالی و پر از هوا در پشت استخوان های صورت شما هستند. معمولاً آنها باز می مانند تا بتوانید به راحتی نفس بکشید. با این حال، اگر سینوس‌های شما تحریک یا ملتهب شوند، مخاط (خروج) می‌تواند حفره‌های بینی شما را مسدود کند.

با شستشوی بینی، گرفتگی را با استفاده از محلول نمکی (مخلوط آب و کلرید سدیم) با یک گلدان نتی یا یک بطری آبکشی پاک می‌کنید. شستشوی بینی مخاطی را که باعث گرفتگی می شود رقیق می کند. موادی که باعث تورم می شوند را شستشو می دهد.


بیشتر بدانید: سینوزیت چیست؟


کدام روش شستشوی بینی بهتر است؟

شما می توانید مواد لازم برای شستشوی بینی را بدون نسخه از اکثر داروخانه ها خریداری کنید. تنها چیزی که نیاز دارید یک محلول نمکی و یک ظرف برای مصرف آن است. تمام ظروف فروخته شده برای شستشوی بینی خوب کار می کنند. ظرفی را انتخاب کنید که برای شما راحت‌تر باشد.

ظروف شامل:

ظرف های نتی که به شما اجازه می دهند نمکی را داخل سوراخ های بینی خود بریزید.
بطری هایی را که در سوراخ های بینی خود فشار می دهید بشویید.
ظروف با اپلیکاتور مخصوص که حاوی محلول نمکی از پیش پر شده است.

شستشوی بینیشستشوی بینی برای چه مفید است؟

شستشوی بینی مخاط را پاک می کند و پاتوژن ها، آلرژن ها یا سایر مواد زائد را از بین می برد. پاتوژن ها شامل میکروب ها مانند باکتری ها و ویروس ها هستند. آلرژن ها شامل گرده، کپک، خاک، گرد و غبار و … هستند. هنگامی که این مواد در بینی شما گیر می کنند، سینوس های شما را تحریک می کنند و علائمی مانند:

گرفتگی یا آبریزش بینی
احساس خارش در بینی یا عطسه
مشکل در تنفسمی شوند.

شستشوی بینی می تواند به تسکین علائم مرتبط با آلرژی، عفونت سینوسی (سینوزیت)، سرماخوردگی، آنفولانزا و COVID-19 و سایر شرایط کمک کند.

شستشوی بینی برای همه مناسب نیست. شما نباید شستشوی بینی انجام دهید اگر:

عفونت گوش داشته باشید
فشار در یک یا هر دو گوش
سوراخ بینی داشته باشید که کاملا مسدود شده باشد
گوش یا سینوس های خود را جراحی کرده اید

 از چه مایعاتی می توان استفاده کرد؟

استفاده از آبی که حاوی مواد خاصی نباشد که می تواند سینوس های شما را تحریک کند یا شما را بیمار کند ضروری است. بیشتر آب حاوی مقادیر کمی از مواد معدنی، میکروب ها، آفت کش ها و سایر مواد است. شما نمی خواهید این مواد را در حین شستشوی بینی وارد سینوس های خود کنید.

در عوض، از موارد زیر استفاده کنید.

آب مقطر یا استریل: آب مقطر  فرآیندی برای حذف موادی که می‌توانند مجاری بینی شما را تحریک کنند و میکروب‌هایی که ممکن است شما را بیمار کنند، طی کرده است. از داروخانه ها قابل تهیه است.

آب جوشیده: آب جوش موجودات مضر مانند باکتری ها را از بین می برد. آب را به مدت پنج دقیقه بجوشانید تا مطمئن شوید که تمام میکروب ها را از بین برده اید.

آب تصفیه شده: برخی از فیلترهای آب می توانند ارگانیسم های مضر را حذف کنند تا استفاده از آب بی خطر باشد. گاها استفاده از دستگاه تصفیه آب هم میتواند کیفیت و سلامت آب را افزایش دهد.


بیشتر بدانید: شایع ترین بیماری های بینی


چگونه بینی خود را شست و شو دهیم؟

ابتدا دستان خود را با آب و صابون بشویید. اگر از سینوواش ، بطری شستشوی بینی یا ظرف دیگری که حاوی محلول از پیش پر شده نیست، ظرف را بشویید. شست و شو را روی سینک ظرفشویی انجام دهید تا تمیز کردن راحت تر شود.

محلول شستشوی بینی را آماده کنید. اگر از ظرفی استفاده می کنید که با پودر نمک فروخته شده است، دستورالعمل ها را برای تهیه محلول دنبال کنید. برای تهیه یک محلول خانگی، یک یا دو فنجان آب جوشانده مقطر را با ½ تا ¼ قاشق چایخوری نمک یددار مخلوط کنید. از نمک یددار از جمله نمک خوراکی خودداری کنید. اگر از آب جوشیده استفاده می کنید، پنج دقیقه بجوشانید.

ظرف را آماده کنید. محلول نمک را در ظرفی که برای شستشوی بینی خود استفاده می کنید بریزید. اگر از آب جوشیده استفاده می کنید، قبل از استفاده صبر کنید تا ولرم (نه خیلی گرم، نه خیلی سرد) شود.
روی سینک کمی خم شوید و به روبرو نگاه کنید.

شست و شو دهید. از طریق دهان نفس بکشید. نوک یا دهانه ظرف را داخل سوراخ بالای بینی خود قرار دهید. ظرف را کج کنید یا بطری را فشار دهید یا سرنگ را فشار دهید تا آب از سوراخ بالای بینی شما بالا برود. هنگامی که آب به سمت پایین می ریزد و داخل سینک می ریزد.

به آرامی نفس بکشید تا باقی مانده محلول هم از دستگاه تنفسی خارج شود. با تکرار این مراحل در سمت دیگر سوراخ بینی خود را نیز شست و شو دهید.

شستشوی بینیوقتی شست و شو تمام شد چه باید بکنم؟

سپس با دور انداختن ظرف از پیش پر شده یا شستن گلدان نتی یا بطری آبکشی، آن را تمیز کنید. بسته بندی را بررسی کنید تا ببینید ظرف شما قابل شستشو در ماشین ظرفشویی است یا خیر. اگر اینطور نیست، می توانید آن را در سینک بشویید و بگذارید روی یک حوله تمیز با هوا خشک شود.

 

خطرات / مزایا

مزایای شستشوی بینی چیست؟
شستشوی بینی روشی ارزان و آسان برای تسکین علائم ناخوشایند مربوط به عفونت‌ها و آلرژی‌های تنفسی فوقانی است. بسیاری از افرادی که اقدام به شستشوی بینی می کنند تنها پس از یک بار استفاده احساس بهتری دارند. مطالعات نشان داده است که کودکان و بزرگسالان مبتلا به آلرژی که از شستشوی بینی استفاده می کنند تا سه ماه علائم را بهبود می بخشند.

عوارض شستشوی بینی چیست؟
معمولاً عوارض جانبی ندارد.

برخی از افراد پس از انجام شستشوی بینی دچار سوزش یا سوزش در بینی خود می شوند. اگر این اتفاق افتاد، مقدار نمکی را که در محلول نمکی خود استفاده می کنید کاهش دهید. همچنین قبل از استفاده مطمئن شوید که آب جوشیده تا ولرم خنک شده باشد.

خطرات یا عوارض شستشوی بینی چیست؟

شستشوی بینی زمانی ایمن است که به درستی انجام شود.

در صورت استفاده از آب آلوده، خطر عفونت اندکی وجود دارد. بسیاری از افرادی که در استفاده از شستشوی بینی تردید دارند، به اخبار مربوط به میکروب های “مغزخوار” اشاره می کنند.

آمیب به نام ناگلریا در صورت مصرف می تواند باعث یک بیماری مغزی تهدید کننده به نام مننژوانسفالیت آمیب اولیه (PAM) شود. اکثر افراد مبتلا به PAM از شنا کردن در آبی که حاوی آمیب است به آن مبتلا می شوند.

بیشتر موارد مرتبط با شستشوی بینی شامل افرادی است که از آب لوله کشی تصفیه نشده استفاده می کنند. استفاده از آب مقطر یا آب پز می تواند از شما در برابر ناگلریا محافظت کند.


بیشتر بدانید: روزاسه بینی چیست؟


چه زمانی باید به پزشکم مراجعه کنم؟

اگر شستشوی بینی به تسکین علائم شما کمک نمی کند، اگر علائم بدتر می شوند، یا اگر علائم اضافی مانند تب یا سردرد در شما ایجاد شد، با پزشک خود ملاقات کنید.

توضیحات بیشتر

انجام اینکار یک یا حتی دو بار در روز در حالی که علائم دارید اشکالی ندارد. برخی از افراد بدون علامت برای جلوگیری از عفونت سینوسی یا علائم آلرژی، روزانه یا چند بار در هفته آبیاری می کنند. تا زمانی که مراقب تمیز کردن ظروف به درستی باشید و از آب جوشانده یا مقطر استفاده کنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button