انواع سرطان بینی

انواع سرطان بینی

4.7/5 - (4 امتیاز)

انواع سرطان بینی

امروزه بسته به نوع و سبک زندگی افراد و مباحث ژنتیکی بیماری ای به نام سرطان گریبانگیر یکسری از افراد شده است. بخش بینی و مجاری تنفسی صورت نیز از این موضوع جدا نیست. انواع سرطان بینی وجود دارد که امروز تعدادی از آنها را نام می بریم.

انواع سرطان بینی

انواع مختلفی از سرطان  بینی وجود دارد از پوشش فضای پشت بینی (حفره بینی) یا حفره های هوایی مجاور بینی (سینوس های پارانازال) وجود دارد.

سرطان از انواع مختلف تشکیل شده است.

هر قسمت از حفره بینی و سینوس های پارانازال از چندین لایه بافت سلولی تشکیل شده است. هر لایه حاوی انواع مختلفی از سلول ها است.

از هر نوع سلول سرطان های مختلفی می تواند ایجاد کند. شناخت این تفاوت ها به پزشکان کمک می کند تا در مورد بهترین روش درمان سرطان تصمیم بگیرند.

انواع سرطان بینی


بیشتر بدانید: شایعترین بیماری های بینی


تومورهای سرطانی و غیر سرطانی

تومورها گروه‌هایی از سلول‌های غیرطبیعی هستند که ثابت اند یا رشد می‌کنند. تومورهای حفره بینی و سینوس های پارانازال جزو معروف ترین این دسته اند که می توانند:

غیر سرطانی (خوش خیم)
سرطانی (بدخیم)

انواع مختلفی از تومورهای غیر سرطانی در این نواحی وجود دارد. برخی از این موارد عبارتند از:

پاپیلوم ها
آدنوم ها
فیبروم ها
آنژیوفیبروم و همانژیوم که دارای رشد عروق خونی کوچک است.

پاپیلوم ها زگیل هستند سرطان نیستند. خطر کمتری دارندد که اما ممکن است به سرطان سلول سنگفرشی تبدیل شوند.

پولیپ های بینی که در هر دو طرف بینی رشد می کنند و با رینوسینوزیت مزمن مرتبط هستند و عمدتا به دلیل التهاب ایجاد می شوند. رینوسینوزیت مزمن به معنای التهاب طولانی مدت سینوس بینی و پارانازال است. هنگامی که تشخیص آنها تأیید شود، عمدتا دست به درمان دارویی یا جراحی می زنند.  آنها معمولاً سرطانی و بدخیم نمی شوند.

تومورهای بدخیم بینی و سینوس پارانازال در دسته سرطان هستند. با گذشت زمان، آنها می توانند به عمق بافت اطراف رشد کنند و به سایر قسمت های بدن گسترش یابند و آسیب بزنند.

انواع زیادی از تومورهای سرطانی و غیر سرطانی بینی و سینوس پارانازال وجود دارد. بسیاری از آنها بسیار نادر هستند. در زیر برخی از سرطان های شایع بینی و پارانازال آورده شده است.

انواع سرطان بینی
انواع سرطان بینی

انواع سرطان بینی

سرطان سلول سنگفرشی (کارسینوم)

سلول‌های سنگفرشی سلول‌های صاف و پوستی هستند که پوشش دهان، بینی، حنجره، تیروئید و گلو را می‌پوشانند. کارسینوم یعنی سرطان. بنابراین کارسینوم سلول سنگفرشی سرطانی است که در این سلول های سنگفرشی شروع می شود.

کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC) شایع ترین نوع سرطان سر و گردن است. بیش از 60 مورد از 100 (60% سرطان های بینی) سرطان حفره بینی و سینوس پارانازال از این نوع سرطان هستند.

انواع دیگر سرطان های حفره بینی و سینوس پارانازال

سرطان سلول سنگفرشی تا حد زیادی شایع هستند، اما تنها نوع سرطانی  که می تواند در بینی و سینوس های بینی ایجاد شود نیستند.

آدنوکارسینوما

آدنوکارسینوم ها دومین نوع سرطان شایع در بینی و سینوس های پارانازال هستند. این بیماری از هر 100 نفر (20٪ سرطان های بینی) 20 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد.

سینوس های بینی و اتموئید شایع ترین محل برای آدنوکارسینوم هستند. آدنوکارسینوما از سلول های غدد (غدد سرموکوس) و سلول های سطح پوشش داخل بینی و سینوس ها (اپیتلیوم) شروع می شود.

تعداد آدنوکارسینوم‌ها در مردان در سال‌های اخیر کاهش یافته است، زیرا در گذشته عمدتاً با صنعت چوب این بیماری در مجاری بینی افراد دیده می شد. اما با پیشرفت صنایع و ماسک ها این مورد کمتر شد.

سرطان های کیستیک آدنوئید

سرطان‌های کیستیک آدنوئید بین 5 تا 10 مورد از هر 100 (5 تا 10%) سرطان بینی و پارانازال تشخیص داده می‌شوند. آنها بیشتر در سینوس ماگزیلاری و به دنبال آن حفره بینی قرار دارند.

لنفوم ها

لنفوم ها سرطان هایی هستند که از غدد لنفاوی شروع می شوند. گره های لنفاوی زیادی در گردن وجود دارد. تورم بدون درد غدد لنفاوی شایع ترین علامت لنفوم است. لنفوم سینوس های بینی و پارانازال حدود 6 مورد از هر 100 (6%) سرطان سینوس بینی و پارانازال تشخیص داده شده را تشکیل می دهد.


بیشتر بدانید: وظیفه بینی چیست؟


انواع سرطان بینی

پلاسماسیتوما

پلاسماسیتوماها تومورهایی هستند که از سلول های پلاسما تشکیل شده اند. اگرچه مولتیپل میلوما ارتباط نزدیکی با میلوما دارد، اما معمولاً وجود ندارد. از مجموع پلاسماسیتوماهای سر و گردن، 44 مورد از هر 100 (44%) در سینوس های بینی و پارانازال ایجاد می شود.

ملانوما

ملانوم از سلول های تولید کننده رنگدانه ایجاد می شود که به پوست رنگ می دهند. ملانوم های سر و گردن می توانند در هر جایی از پوست، داخل بینی یا دهان (حفره دهان) یا در سینوس های بینی و پارانازال ایجاد شوند. کمتر از 5 مورد از هر 100 (5%درصد سرطان های بینی) سرطان بینی و پارانازال ملانوم هستند. این نوع ملانوم  ها رفتاری متفاوت از ملانوم های پوستی دارند.

نوروبلاستوماهای بویایی

نوروبلاستوماهای بویایی تومورهای نادری هستند که در بینی (حفره بینی) یافت می شوند. آنها بیشتر از سرطان های آدنوئید کیستیک و ملانوم هستند. نوروبلاستوم ها در لایه سلولی (پوشش) مسئول بویایی در قسمت بالای داخل بینی ایجاد می شوند.

کارسینوم های نورواندوکرین

تومورهای نورواندوکرین در سینوس های بینی و پارانازال نادر هستند. آنها حدود 5 مورد از هر 100 (5%) سرطان بینی و پارانازال تشخیص داده شده را تشکیل می دهند. آنها در سلول های تخصصی به نام سلول های عصبی غدد درون ریز دیده می شوند. سلول های عصبی غدد درون ریز هورمون تولید می کنند.

یک نوع نادر از تومورهای عصبی غدد درون ریز به نام تومور سلول های عصبی غدد درون ریز می تواند در سینوس های اتموئید و ماگزیلاری رشد کند. ممکن است پس از درمان رتینوبلاستوما رخ دهد.

انواع سرطان بینی
انواع سرطان بینی

سارکوم ها

سارکوم ها از سلول هایی که بافت نرم را تشکیل می دهند ایجاد می شوند. آنها حدود 5 مورد از هر 100 (5%) سرطان سینوس بینی و پارانازال را تشکیل می دهند. انواع مختلفی از سارکوم های سینوس بینی و پارانازال وجود دارد. برخی عبارتند از:

فیبروسارکوم ها
سارکوم پلئومورفیک تمایز نیافته
لیومیوسارکوم
رابدومیوسارکوم

بسته به نوع علائم هر کدام از این انواع سرطان بینی می تواند در بینی و سینوس های شما رخ دهد. بر همین اساس شما حتما باید نزد پزشک جهت تشخیص و درمان مراجعه کنید تا به بخش ها و بافت های دیگر بدن سرایت نکند.

امیدواریم اطلاعات کافی از این مقاله دریافت کرده باشید. اگر همچنان سوال در این زمینه دارید می توانید در زیر همین پست بپرسید. کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخ شما را خواهند داد.


بیشتر بدانید: بیماری های مخاط بینی


انواع سرطان بینی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button