توده در بینی

توده در بینی چیست؟

4.2/5 - (5 امتیاز)

توده در بینی چیست؟

توده در بینی چیست؟ یکی از سوالات رایج در زمینه بیماری های بینی می باشد. توده در بینی عمدتا منظور همان تومور های بینی را نامگذاری می کنند که به دو صورت خوش خیم و بدخیم وجود دارند.

توده چیست؟ توده به جمعیتی از سلول هایی که به صورت نادرست شروع به تکثیر و بزرگ شدن می کنند می گویند.

معمولاً در فصل آلرژی یا آنفولانزا توجه بیشتری به بینی خود داشته باشید، به خصوص اگر از عطسه یا خرناس رنج می برید. با این حال، برآمدگی در بینی یا روی بینی یک مسئله منحصر به فرد است و می تواند باعث نگرانی شود  چه جوش باشد چه موارد دیگر.

چه چیزی می تواند باعث ایجاد توده در بینی شود؟

جزئیات زیر ممکن است به شما در درک بهتر علائم و اینکه چه زمانی نیاز به مراجعه به پزشک دارید کمک کند.

ساختار بینی

چند قسمت اصلی، بینی را تشکیل می دهند و برآمدگی در هر ناحیه نشان دهنده علت متفاوتی است.

سوراخ های بینی: سوراخ های بینی به عنوان ورودی به حفره بینی شما عمل می کنند. آنها اولین مؤلفه ای هستند که در عمل بوییدن دخیل هستند.

سپتوم: سپتوم سوراخ های بینی را که در یک انتها از تکه های استخوان و در انتهای دیگر از غضروف ضخیم تشکیل شده است، جدا می کند. این ترکیب چیزی است که نوک بینی شما را متحرک می کند.

حفره بینی: فضای پشت بینی شما حفره بینی است. این ناحیه به گلوی شما متصل می شود و با پالت از دهان جدا می شود. در هم تنیدگی بینی و دهان شما به همین دلیل است که بوها و مزه ها با یکدیگر پخش می شوند.


بیشتر بدانید: عمل بینی شکسته


علل توده در بینی

علل عفونی
باکتری ها و قارچ ها از علل شایع توده در بینی هستند. پوشش داخلی بینی با فولیکول های مو پوشیده شده است که می تواند مسدود و تحریک شود. بینی می تواند مانند بقیه بدن شما با باکتری یا قارچ عفونی شود. عفونت‌ها می‌توانند منجر به درد، قرمزی و اگر به اندازه کافی شدید باشند، توده ایجاد می‌کنند. اگر از آکنه بیرون بینی رنج می برید، این یکی دیگر از دلایل احتمالی است.

علل پزشکی
توده در بینی سلول هایی هستند که می تواند در داخل سوراخ بینی ایجاد شود. اینها قبل از اینکه منجر به علائم شدیتر و شرایط حاد پزشکی شوند نیاز به درمان دارند. رشد این توده ها پولیپ می تواند سینوس ها را بپوشاند و منجر به ناراحتی و درد شود. گاها اگر آلرژی شما به اندازه کافی شدید باشد، می تواند باعث ایجاد برآمدگی در داخل بینی شما نیز شود.

علل تروماتیک
علل آسیب زا معمولاً به خودی خود وارد می شوند. برداشتن بینی یا برداشتن مو می تواند منجر به تحریک و عفونت داخل مجرای بینی شود. ضربه ناشی از تصادف یا نیرو می تواند به هر یک از قسمت های پیچیده بینی آسیب برساند و احتمالاً باعث ایجاد برآمدگی و کبودی شود.

توده در بینی
توده در بینی

در مورد تومورها و توده در بینی و سینوس

تومورهای بینی و سینوس تومورهای خوش خیم یا سرطانی هستند که در بینی یا سینوس ها ایجاد می شوند.

تومورهای سرطانی حفره بینی یا سینوس نادر هستند و سالانه تنها تعداد محدودی در ایران شناخته می شود. 60 تا 70 درصد از این نوع تومورها در سینوس فک بالا در گونه رخ می دهند، در حالی که 20 تا 30 درصد در حفره بینی و 10 تا 15 درصد در سینوس های اتموئید در دو طرف بینی هستند. سرطان در سینوس های اسفنوئید در پشت سینوس های اتموئید و در سینوس های فرونتال در پیشانی بسیار نادر است.

انواع مختلفی از سرطان می تواند در حفره بینی یا سینوس ها رخ دهد، از جمله:

کارسینوم سلول سنگفرشی (حدود 70 درصد از این نوع سرطان اند) در دستگاه تنفسی رخ می دهد.

آدنوکارسینوم (حدود 10 تا 20 درصد) در پوشش سینوس رخ می دهد.

لنفوم ها (حدود 5 درصد از این نوع سرطان اند) توسط سلول های سیستم ایمنی یا لنفاوی ایجاد می شوند.

ملانوم ها (حدود 3 درصد) از سلول های پوشش سینوس که حاوی رنگدانه هستند و بسیار تهاجمی هستند به وجود می آیند.

استزیونوروبلاستوماها از اعصاب پایه جمجمه، جایی که وارد حفره بینی شده و حس بویایی را ایجاد می کنند، ایجاد می شوند.

انواع مختلفی از تومورهای غیرسرطانی نیز وجود دارند که اگرچه گسترش نمی یابند، اما در صورت عدم درمان می توانند باعث آسیب شوند.

استئوما معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمی کند، اما می تواند سینوس های فرونتال، اتموئید یا ماگزیلاری را مختل کند. اگر استئوما باعث ایجاد چنین انسدادی شود، باید با جراحی برداشته شود.

عفونت های ویروسی می توانند باعث پاپیلوم ها، زگیل مانند در بینی یا سینوس ها شوند. اگرچه حدود 10 درصد سرطانی هستند، اما بیشتر آنها خوش خیم هستند.

 


بیشتر بدانید: پولیپ بینی چیست؟


علل و عوامل تومورها و توده در بینی و سینوس چیست؟

مردان بیشتر از زنان در معرض ابتلا به سرطان سینوس هستند.

شایع ترین سن برای تشخیص این بیماری در دهه 50 و 60 سالگی است.

استعمال دخانیات و دود تنباکو عامل خطر اصلی برای سرطان بینی و سینوس و همچنین سایر سرطان های دستگاه تنفسی است. به نظر می رسد قرار گرفتن در معرض گرد و غبار چوب، چرم یا منسوجات و همچنین استنشاق بخارات چسب، فرمالدئید، حلال ها، نیکل، کروم، الکل مالشی و رادیوم خطر ابتلا به چنین سرطان هایی را افزایش می دهد.

اجتناب از قرار گرفتن در معرض این عوامل خطر می تواند خطر ابتلا به سرطان سینوس یا بینی را کاهش دهد، به ویژه اجتناب از دود تنباکو.

اگرچه علت سرطان های سینوس و بینی ناشناخته است، اما زمانی رخ می دهند که ژن های کنترل کننده رشد سلول ها معیوب شوند.

توده در بینی
توده در بینی

علائم تومورهای بینی و سینوس چیست؟

اگرچه بسیاری از سرطان های سینوس یا بینی هیچ علامتی ندارند، برخی علائم طولانی مدت ممکن است نشان دهنده سرطان باشد، از جمله:

گرفتگی بینی مداوم، به خصوص در یک طرف
درد در ناحیه پیشانی، گونه، بینی یا اطراف چشم یا گوش
چکه مخاط  بینی در پشت گلو
خونریزی های مکرر و مداوم بینی
دید دوتایی یا تاری
از دست دادن حس بویایی یا چشایی
درد یا بی حسی در صورت یا دندان ها
رشد توده در صورت، بینی یا گردن
آبریزش چشم
مشکل در باز کردن دهان
عفونت های مکرر گوش
مشکل شنوایی

 


بیشتر بدانید: شایع ترین بیماری های بینی


تومورها و توده در بینی و سینوس چگونه تشخیص داده می شوند؟

تاریخچه پزشکی و معاینه فیزیکی سر و گردن اولین قدم برای تشخیص مشکوک به سرطان بینی یا سینوس است. برای مشاهده داخل حفره بینی و سینوس ها می توان از یک دوربین فیبر نوری کوچک استفاده کرد.

اگر مشکوک به سرطان باشد، ممکن است از ام ار ای، سی تی اسکن  یا PET اسکن برای تشخیص این بیماری استفاده شود.

می توان از آندوسکوپ بینی مشکوک به توده با استفاده از بیهوشی موضعی یا عمومی استفاده کرد. نمونه برداشته شده توسط پاتولوژیست آنالیز می شود تا سرطانی بودن آن مشخص شود.

تومورها و توده های در بینی و سینوس چگونه درمان می شوند؟

جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی ممکن است برای درمان سرطان در حفره بینی یا سینوس ها استفاده شود. اگر تومور کوچک باشد، اغلب می توان آن را با استفاده از روش آندوسکوپی و با حداقل تهاجم برداشت.

اگر تومور به گونه، چشم، مغز، اعصاب یا سایر ساختارهای کلیدی در جمجمه گسترش یافته باشد، اغلب به یک روش جراحی باز نیاز است.

تومورهای سرطانی حفره بینی یا سینوس نادر هستند و سالانه تنها تعداد محدودی در ایران تشخیص داده می شود.

مردان بیشتر از زنان در معرض ابتلا به سرطان سینوس هستند.

شایع ترین سن برای تشخیص این بیماری در دهه 50 و 60 سالگی است.

سیگار یک عامل خطر اصلی برای سرطان بینی و سینوس است. قرار گرفتن در معرض مواد و بخارات مختلف نیز ممکن است نقش داشته باشد.

این سرطان‌ها با پرتودرمانی، شیمی‌درمانی و جراحی درمان می‌شوند که بسته به اندازه تومور می‌تواند با حداقل تهاجمی برداشته شود.

 


بیشتر بدانید: کیست بینی چیست؟


امیدواریم در این سوال به اکثر سوالات شما پاسخ کامل داده باشیم. اگر همچنان سوالی ذهن شما را درگیر کرده میتوانید در زیر همین پست از ما بپرسید تا پزشک پاسخ شما را بدهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button