عمل سپتوپلاستی بینی چیست؟

عمل سپتوپلاستی بینی چیست؟

5/5 - (1 امتیاز)

عمل سپتوپلاستی بینی چیست؟

عمل سپتوپلاستی بینی یک روش جراحی برای صاف کردن استخوان و غضروفی است که فضای بین دو سوراخ بینی (سپتوم) را تقسیم می کند. هنگامی که سپتوم کج یا به اصطلاح دارای انحراف بینی  است، به عنوان سپتوم منحرف شناخته می شود. انحراف تیغه بینی می تواند تنفس از طریق بینی را سخت تر کند و خطر عفونت سینوسی را به دلیل زهکشی ضعیف افزایش دهد.

در طی عمل سپتوپلاستی بینی ، عموما به وسیله ی ابزاری تیغه بینی شما به وسط بینی جابجا می کنند.

هنگامی که سپتوپلاستی انجام شد و بهبودی پس از عمل حاصل شد، نفس کشیدن راحت‌تر می‌شود. عموما در جلسات مشاوره در مورد اهداف و مزایایی که برای شما این عمل به همراه دارد جراح صحبت می کند.

عمل سپتوپلاستی بینی یا انحراف بینی?

انحراف بینی همان عارضه انحراف بینی یک عارضه شایع و قابل درمان است. اما وقتی شدید باشد، انحراف تیغه بینی می تواند یک طرف بینی شما را به طور کامل  یا نیمه مسدود کند و جریان هوا را کاهش دهد و باعث مشکل در تنفس از یک یا هر دو طرف بینی شود. عموما در این سبک از بینی ها تنفس دارای صدا نیز می باشد. گاها خر و پف نیز دیده می شود.

سپتوپلاستی با کوتاه کردن، تغییر موقعیت و جایگزینی غضروف، استخوان یا هر دو، در تیغه بینی انجام می شود.

اگر علائمی مانند دشواری تنفس از طریق بینی را تجربه کردید که بر کیفیت زندگی شما تأثیر می گذارد، ممکن است جراحی را برای رفع انحراف تیغه بینی را نیاز داشته باشید.


مقالات مرتبط: چرا بعد از عمل بینی نباید خندید؟


خطرات

مانند هر جراحی ، سپتوپلاستی خطراتی مانند خونریزی، عفونت و واکنش نامطلوب به ماده بیهوشی را به همراه دارد. سایر خطرات احتمالی مخصوص سپتوپلاستی عبارتند از:

تداوم علائم، مانند انسداد بینی
خون ریزی بیش از حد
تغییر در شکل بینی شما
سوراخ در سپتوم
کاهش حس بویایی
خون لخته شده در فضای بینی که باید تخلیه شود
بی حسی موقت در لثه بالایی، دندان ها یا بینی
ممکن است برای درمان برخی از این عوارض به جراحی اضافی نیاز داشته باشید. همچنین اگر نتیجه سپتوپلاستی با انتظارات شما مطابقت نداشته باشد، ممکن است به جراحی اضافی یا ترمیمی نیاز داشته باشید.

که خوشبختانه هیچیک از بیماران و زیباجویان دکتر حمیدرضا راستی به این مورد نیازی نداشته اند. و رضایت 100 درصدی در این عمل داشته ایم.

قبل از عمل سپتوپلاستی بینی در مورد خطرات خاص خود با پزشک خود صحبت کنید. البته بخاطر سابقه طویل و تعداد زیاد این جراحی توسط دکتر حمیدرضا راستی که یکی از بهترین جراح بینی در تهران هستند هیچیک از این عوارض در هیچکدام از بیماران دیده نشده است.

عمل سپتوپلاستی بینی چیست؟
عمل سپتوپلاستی بینی چیست؟

اماده سازی :

قبل از اقدام برای جراحی سپتوپلاستی، در یک جلسه مشاوره رایگان با دکتر حمیدرضا راستی ملاقات خواهید کرد تا در مورد مزایا و خطرات جراحی صحبت کنید. این جلسه به طور کلی شامل:

سابقه پزشکی شما توسط  پزشک مورد بررسی قرار می گیرد همچنین در مورد داروهایی که مصرف می کنید و مواردی ک مصرف میکنید با پزشک صحبت می کنید.

همچنین در طول این جلسه مشاوره یک معاینه فیزیکی برای بررسی میزان انحراف بینی شما  نوع پوست بینی شما و … توسط پزشک خواهید شد.

پس از این جلسه مشاوره شما برای آزمایشات و عکس هایی که برای بررسی نیاز است فرستاده میشوید. و نتیجه را به پزشک نشان می دهید.

پس از آن شما برای عکس برداری پزشکی از بینی فرستاده خواهید شد تا از تمامی زوایا بینی شما عکس موجود باشد. پزشک شما می‌تواند از این عکس‌ها برای قبل از سپتوپلاستی یا به عنوان مرجع در حین جراحی و بعد از جراحی استفاده کند.

در روز عمل سپتوپلاستی بینی شما با پزشک خود در اتاق عمل ملاقاتی خواهید داشتد و در مورد انتظاراتتان با  پزشکتان صحبت کنید. او توضیح خواهد داد که سپتوپلاستی چه کاری می تواند برای شما انجام دهد و نمی تواند انجام دهد و چه نتایجی ممکن است داشته باشد.


بیشتر بدانید: عمل بینی بدون تامپون


غذا و داروها:

از مصرف داروهای حاوی آسپرین یا ایبوپروفن (Advil، Motrin IB، سایرین) قبل و بعد از عمل خودداری کنید. این داروها ممکن است خونریزی را افزایش دهند. فقط داروهایی را مصرف کنید که توسط جراح شما تایید یا تجویز شده است.

سایر اقدامات احتیاطی

اگر سیگار می کشید، سیگار را ترک کنید. یا حداقل از یک هفته تا ده روز قبل عمل و ده روز بعد از عمل سپتوپلاستی بینی سیگار نکشید.  سیگار کشیدن خطر بروز مشکلات در حین و بعد از جراحی را افزایش می دهد. سیگار کشیدن می تواند روند بهبودی را کند کند.

آنچه می توانید انتظار داشته باشید

سپتوپلاستی با کوتاه کردن، تغییر موقعیت و جایگزینی غضروف یا استخوان، تیغه بینی را صاف می کند. جراح از طریق برش های داخل بینی انجام می شود. گاهی اوقات لازم است برش کوچکی بین سوراخ های بینی ایجاد شود.

اگر استخوان‌های بینی کج هستند و تیغه‌های بینی را به یک طرف فشار می‌دهند، ممکن است جراح  بریدگی‌هایی در استخوان‌های بینی ایجاد کند تا آن‌ها تغییر زاویه بدهد. گرافت ها  نوارهای تقویت کننده کوچکی از غضروف هستند که می توانند برای اصلاح انحراف بینی در زمانی که مشکل در امتداد پل بینی است استفاده شوند.

 

طول درمان

عمل سپتوپلاستی بینی ممکن است با بیهوشی موضعی یا عمومی انجام شود. اینکه کدام نوع بیهوشی استفاده می شود بستگی به پیچیدگی عمل جراحی شما دارد و شما و جراحتان چه چیزی را ترجیح می دهید.

بی حسی موضعی

این نوع بیهوشی به بینی شما محدود می شود. پزشک داروهای بی حس کننده درد  را به بافت های بینی شما تزریق می کند. گاهی اوقات همراه با این دارو مقدار آرامش دهنده نیز تزریق می شود این دارو شما را بی‌حال می‌کند اما کاملاً بیهوش نمی‌شوید.

بیهوشی عمومی

با بیهوشی عمومی، شما یک ماده بیهوشی را استنشاق می کنید یا از طریق یک تزریق داروی بیهوشی را دریافت می کنید. این نوع بیهوشی کل بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث ایجاد حالت موقت بیهوشی می شود.
از قبل با پزشک خود در مورد اینکه کدام نوع بیهوشی برای شما بهتر است صحبت کنید.

در حین عمل سپتوپلاستی بینی، برش ها با بخیه قابل جذب بخیه می خورد. عمده پزشکان آتل های سیلیکونی نرم ممکن است در داخل هر سوراخ بینی برای حمایت از تیغه بینی قرار داده بدهند. برای جلوگیری از خونریزی بعد از عمل، پزشک ممکن است مواد باند مانند که به تامپون معروف است را در بینی شما قرار دهد.

اما دکتر حمیدرضا راستی عمل سپتوپلاستی بینی را کاملا بدون تاپون وآتل داخل بینی انجام می دهند. تا بیمار اذیت نشود و بتواند به راحتی نفس بکشد.

پس از جراحی، شما به اتاق ریکاوری منتقل می‌شوید، جایی که کارکنان شما را زیر نظر دارند و هرگونه عارضه‌ای را زیر نظر دارند. این جراحی معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود، بنابراین احتمالاً می توانید همان روز به خانه بروید. با این حال به کسی نیاز دارید که شما را به خانه برساند.

عمل سپتوپلاستی بینی چیست؟
عمل سپتوپلاستی بینی چیست؟

بعد از عمل:

برای کاهش بیشتر احتمال خونریزی و تورم، پزشک ممکن است از شما بخواهد که این اقدامات احتیاطی را برای چند هفته پس از جراحی رعایت کنید. بسته به وسعت جراحی، ممکن است نیازی به انجام همه این موارد نباشد:

هنگام خواب سر خود را بالا بگیرید.

تا چند هفته بینی خود را باد نکنید.

لباس هایی بپوشید که از جلو بسته می شوند. لباس هایی مانند پیراهن یا ژاکت را روی سر خود نکشید.

تا پنج هفته از فعالیت‌های شدید مانند ایروبیک و دویدن خودداری کنید تا از احتمال خونریزی بینی جلوگیری کنید.


بیشتر بدانید: رابطه زناشویی بعد از عمل بینی


نتایج

تا سه الی شش ماه پس از عمل سپتوپلاستی بینی، بافت بینی شما نسبتاً پایدار خواهد شد و آرام آرام ورم بینی از بین می رود. این امکان وجود دارد که غضروف و بافت به مرور زمان به تدریج حرکت یا تغییر شکل دهند. برخی تغییرات ممکن است تا یک سال طول بکشد تا کامل نتیجه را نشان دهند.

اکثر مردم متوجه می شوند که عمل سپتوپلاستی بینی علائم آنها را بهبود می بخشد، مانند مشکل در تنفس، که ناشی از انحراف سپتوم است. سطح بهبودی که می توانید با سپتوپلاستی انتظار داشته باشید در افراد مختلف متفاوت است.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button