مرگ در جراحی بینی

عوامل مرگ در جراحی بینی – 3 روش پیشگیری

5/5 - (1 امتیاز)

عوامل مرگ در جراحی بینی – 3 روش پیشگیری

بحث از کلمه جراحی بینی یا عمل بینی می شود خود کلمه جراحی یا عمل کلمه ای ترس برانگیز هست. ذهنیت پایه مردم ما در مورد این کلمه جراحی های درمانی و خطر ناک است. برای همین ما امروز در مورد  عوامل مرگ در جراحی بینی صحبت میکنیم تا از ریسک ها و نگرانی ها مطلع شوید و روش های جلوگیری و رفع این خطرات را نیز بدانید.

آیا جراحی بینی باعث مرگ می شود؟ جراحی بینی مانند سایر جراحی های زیبایی عوارض و یا خطرات زیادی دارد اما امروزه با پیشرفت هایی که در علم و فناوری داشته ایم خطر بروز چنین مشکلاتی به حداقل رسیده است. به همین دلیل این روزها شاهد هستیم که افراد زیادی اعم از زن و مرد بدون نگرانی برای این جراحی اقدام می کنند.

اما یکی از رایج ترین سوالاتی که ممکن است قبل از انجام جراحی بینی شنیده باشید این است که میزان مرگ و میر جراحی بینی چقدر است؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

خطر مرگ در جراحی بینی:

یکی از علل مرگ در جراحی بینی استفاده از بیهوشی است. در نتیجه داروی بیهوشی و عمل از عواملی هستند که خطر مرگ در جراحی بینی را افزایش می دهند. این خطر در همه جراحی ها وجود دارد، فقط میزان و درصد وقوع آن متفاوت است. برای مثال موارد زیر از جمله مواردی هستند که تاثیر مستقیم بر نتیجه نهایی جراحی و عوارض آن دارند:

  • سابقه سلامتی بیمار
  • سن
  • سابقه سلامت خانواده
  • روش جراحی
  • تجربه جراح
  • دوز بیهوشی

به طور کلی می توان گفت که درصد مرگ در جراحی بینی در افراد سالم و جوان کمتر از افراد بیمار است. همچنین احتمال هوشیاری افراد غیرسیگاری بیشتر از افراد سیگاری است.

اگر یکی از اعضای خانواده شما به داروی بیهوشی حساسیت داشته باشد، این امکان وجود دارد که شما نیز به داروی بیهوشی حساسیت داشته باشید و بعد از عمل دچار عوارض بی حسی شوید.

با وجود همه اینها، مرگ ناشی از جراحی بینی نادر است. هر چه پزشک و تیم پزشکی با تجربه تر باشند، احتمال عارضه کمتر خواهد بود. در این زمینه دکتر حمیدرضا راستی با بالای 10 سال تجربه در جراحی های گوش و حلق و بینی و همچنین جراحی های پلاستیک یکی از بهترین گزینه ها برای جراحی بینی هستند.


بیشتر بدانید: مراقبت های بعد از جراحی


درصد مرگ و میر در جراحی بینی (میزان مرگ و میر در جراحی بینی)
اگرچه جراحی بینی به طور کلی یک عمل زیبایی بسیار ایمن با عوارض کم است، اما در هر عمل زیبایی خطرات ذاتی وجود دارد.

 

مرگ در جراحی بینی
مرگ در جراحی بینی

بررسی احتمال و درصد مرگ و میر در جراحی بینی:

تمامی جراحی ها درجات خطر متفاوتی دارند و این عمل نیز از این قاعده مستثنی نیست. مثلا این عمل باعث اختلالات تنفسی می شود. البته در 70 درصد موارد عوارض جراحی درمان خواهد شد. یکی دیگر از خطرات این جراحی، بروز عفونت یا مرگ است که احتمال آن 5 تا 7 درصد است.

این امکان وجود دارد که بیمار پس از جراحی هرگز به هوش نیاید. در گذشته های دور که جراحی بینی در ایران رواج داشت، جراحان تخصص کافی در این زمینه نداشتند و دستگاه های پیشرفته در ایران موجود نبود. به همین دلیل افراد زیادی در حین جراحی جان خود را از دست دادند.

خوشبختانه پیشرفت علم و فناوری باعث شده احتمال این عارضه به میزان قابل توجهی کاهش یابد. و نزدیک به صفر شود. خوشبختانه هیچ یک از بیماران دکتر حمیدرضا راستی با هیچیک از عارضه ها و خطرات بعد و در حین عمل مواجه نشده اند. انتخاب دکتر حمیدرضا راستی امن ترین انتخاب ممکن است.

باید گفت هر عملی مانند جراحی بینی احتمال مرگ را دارد اما باید بدانید چرا این اتفاق افتاده است. در واقع همچین سوالی مانند این سوال استکه بپرسیم آیا احتمال فوت در حین رانندگی وجود دارد یا خیر؟

همانطور که گفتیم امروزه با توجه به پیشرفت هایی که در علم، تجهیزات و تکنولوژی پزشکی رخ داده است، امکان بروز مرگ در جراحی بینی به حداقل رسیده است و نیازی به نگرانی بیماران از این بابت نیست.


بیشتر بدانید: عوارض جراحی بینی در پیری


چه عواملی باعث افزایش درصد مرگ  در جراحی بینی می شود؟

به طور کلی می توان به سه عامل به عنوان عوامل افزایش درصد مرگ در جراحی بینی اشاره کرد که شامل موارد زیر می شود:

مرگ در جراحی بینی
مرگ در جراحی بینی

استفاده بی رویه از داروهای بیهوشی یکی از عوامل افزایش مرگ و میر در جراحی بینی است.

یکی از اصلی ترین عواملی که خطر مرگ بر اثر جراحی بینی را افزایش می دهد را می توان استفاده بیش از حد از داروهای بی حس کننده دانست. عدم استفاده به مقدار مناسب از داروهای بیهوشی در حین جراحی باعث ایجاد خطرات جدی مانند کما طولانی مدت و حتی مرگ بیمار می شود!

اما مصرف داروهای بیهوشی به مقدار کمتر از حد معمول نیز مشکلات خاص خود را دارد و ممکن است منجر به بیهوشی ناقص بیمار شود. ممکن است بیمار هنگام جراحی به هوش بیاید و با حرکت کردن مشکلاتی را برای جراح به وجود می آورد.

با این توضیحات مشخص می شود که مهارت و تجربه متخصص بیهوشی در موفقیت عمل جراحی تاثیر بسزایی دارد. در بعضی از موارد مشاهده شده است که افزاد با مبلغ کمتری و بدون رعایت موارد استاندارد دست به استفاده از داروهای بیهوشی میزنند و  خطرات زیادی را برای مریض به ارمغان می آورند.

خوشبختانه در کلینیک دکتر حمیدرضا راستی که یکی از بهترین جراحان بینی در تهران هستند متخصص بیهوشی قبل از عمل شما را معاینه میکند و یا مشاوره انجام می دهد و عمل بیهوشی زیر نظر پزشک بیهوشی صورت می گیرد. و امکان بروز این خطا به صفر نزدیک می شود.

در رابطه با این عامل نیز باید اشاره کنیم که اگر فرد متقاضی جراحی بینی سابقه بیماری هایی مانند بیماری قلبی، تنفسی، دیابت و یا انواع آلرژی ها را داشته باشد، لازم است قبل از شروع عمل اطلاعات کاملی را به پزشک بیهوشی و یا جراح بدهد.

خرابی دستگاه ها و تجهیزات اتاق عمل

در حین جراحی بینی، بیمار ممکن است نیاز به استفاده از تجهیزات تنفسی و احیا داشته باشد. اگر به هر دلیلی عملکرد این دستگاه ها دچار اختلال شود و نتوانند اطلاعات و شرایط بیمار را به درستی نشان دهند، میزان مرگ در جراحی بینی افزایش می یابد.

همچنین در برخی موارد بی احتیاطی تیم جراحی ممکن است باعث بروز چنین اختلالاتی شود که در این صورت باید سعی شود با توجه کافی برای اطمینان از سلامت جانی و مالی بیماران، وقوع چنین اشتباهاتی به حداقل برسد.

خوشبختانه در کلینیک دکتر حمیدرضا راستی از بروزترین دستگاه ها و با تجربه ترین متخصصین اتاق عمل استفاده می شود. که درصد این خطر را به صفر می رساند.

همزمانی عمل زیبایی و درمانی

برخی از افراد معتقدند با انجام چندین عمل به طور همزمان هوشمندانه عمل می کنند و هزینه ها را برای بیمار کاهش می دهند.  و با این کار تعداد مراجعه به اتاق عمل را کاهش می دهند و در نتیجه در هزینه ها صرفه جویی می کنند. اما این درست نیست. به هیچ وجه نباید عمل های جراحی زیبایی و درمانی را در یک زمان و در یک اتاق بدون استریلیزه کردن مجدد انجام داد.

اما این دیدگاه می تواند باعث افزایش درصد مرگ و میر در جراحی بینی شود. به عنوان مثال اگر قرار باشد چندین عمل همزمان انجام شود، با افزایش زمان عمل، احتمال افزایش میزان عفونت و بروز خطراتی مانند تورم و خونریزی دو برابر می شود و در نتیجه بیمار دچار آسیب می شود.

خوشبختانه کلینیک هایی که با مجموعه دکتر حمیدرضا راستی همکاری دارند پس از هر جراحی تیم اتاق عمل مجدد اتاق عمل را به صورت کامل استریلیزه  میکنند تا امکان بروز هر نوع عفونت را از بین ببرند.

بسیار مهم است که جراح آزمایشات لازم را برای شما تجویز کند تا با بررسی ظرفیت بدنی بیمار مشخص شود که آیا می توان عمل زیبایی دیگری را در اتاق عمل انجام داد یا خیر.

بنابراین مراجعه به یک جراح بینی خوب با تجربه کاری بالا و مهارت های جراحی بینی باعث کاهش مرگ و میر در جراحی بینی می شود. یک جراح باتجربه می داند در مواقع اورژانسی که وضعیت بیمار در خطر است چه باید بکند تا بیمار را از خطر مرگ نجات دهد. تمامی موارد ذکر شده در بالا در کلینیک دکتر حمیدرضا راستی رعایت می شود و تا بحال هیچ موردی دچار هیچیک از مشکلات بالا نشده اند.

 

 

برای کاهش عوارض ناشی از جراحی بینی چه باید کرد؟

به گفته برخی از پزشکان متخصص در زمینه درمان و سلامت، می توانید موارد زیر را به عنوان نکات مهم در کاهش احتمال چنین عوارضی در نظر بگیرید:

 • سبک زندگی خود را تغییر دهید و از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید.
 • از اضافه وزن خودداری کنید و در صورت نیاز برای کاهش وزن اقدامات لازم را انجام دهید.
 • سیگار یا مصرف هر گونه دارو را ترک کنید و از نوشیدن الکل خودداری کنید.
 • به طور مداوم و منظم ورزش کنید تا بتوانید خود را از این گونه آسیب ها و عوارض دور نگه دارید.

برای جلوگیری از عوارض یا خطرات احتمالی حین یا بعد از جراحی بینی، اقدامات لازم قبل از عمل انجام می شود. از جمله این موارد می توان به آزمایش های لازم قبل از جراحی اشاره کرد که بر اساس آن پزشک با بیماری ها یا مشکلات بیمار آشنا شده و با توجه به شرایط متقاضی اقدام به جراحی می کند.

گاهی با توجه به این نکات حتی پزشک متخصص نیز به دلیل تشخیص احتمال عوارض تنفسی یا اضطراب مفرط برای بیمار خود از انجام چنین جراحی امتناع می ورزد و تا بهبودی کامل این عمل را انجام نمی دهد.

به همین علت شما میتوانید قبل از هر اقدامی جهت رزرو نوبت رایگان برای مشاوره جراحی زیبایی بینی با دکتر راستی مشورت کنید. جهت دریافت و رزرو نوبت با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

آخرین سخنان در مورد میزان مرگ و میر جراحی بینی

به طور کلی می توان گفت که نگران مرگ در جراحی بینی نباشید زیرا آمارهای به دست آمده تاکنون در مورد این موضوع نشان می دهد که این اتفاق به ندرت و در شرایط بسیار خاص رخ داده است. بنابراین نباید به شایعات مرگ زن یا مرد در حین جراحی بینی که توسط رسانه ها و با عناوین جنجالی برای جذب مخاطبان بیشتر منتشر می شود، توجه کنید.

خوشبختانه از آنجایی که علم پزشکی روز به روز در حال پیشرفت است و تجهیزات پیشرفته تری در دسترس است، احتمال مرگ در حین جراحی کاهش چشمگیری یافته است و با کمک متخصصان توانسته اند از عوارض طولانی مدت پیشگیری کنند. ناشی از عمل جراحی به پایان برسد.

سوالات متداول

آیا جراحی بینی می تواند باعث مرگ شود؟

در هر جراحی خطر مرگ وجود دارد، بنابراین به این معنی نیست که فقط جراحی بینی خطر مرگ دارد.

علت مرگ در جراحی بینی چیست؟

از علل مرگ در جراحی بینی می توان به استفاده بی رویه از بیهوشی، اختلال در عملکرد دستگاه ها و انجام چندین عمل همزمان اشاره کرد.

آیا نگران خطر مرگ در جراحی هستید؟

علم پزشکی روز به روز در حال پیشرفت است و تجهیزات پیشرفته تری ساخته شده و در نتیجه احتمال مرگ در جراحی بینی کاهش می یابد.

2 دیدگاه دربارهٔ «عوامل مرگ در جراحی بینی – 3 روش پیشگیری»

 1. پس فردی که سابقه بیماری زمینه ای نداشته باشه و مواردی که شما گفتین رو رعایت کنه . به این عواقب دچار نمی شود؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button