عوارض جویدن بعد از عمل بینی

عوارض جویدن بعد از عمل بینی

5/5 - (1 امتیاز)

عوارض جویدن بعد از عمل بینی

 

تبریک می گوییم! شما بخش سخت تحقیق در مورد روش جراحی بینی، یافتن یک جراح خوب برای انجام این عمل و انجام آن را پشت سر گذاشتید. اکنون که جراحی بینی انجام شده است، زمان بهبودی است.

بهبودی پس از هر جراحی می تواند سخت باشد و جراحی بینی نیز تفاوتی ندارد. در این پست چند نکته ریکاوری و بهبودی سریعتر و بهتر به شما میگوییم و به سوال عوارض جویدن بعد از عمل بینی نیز پاسخ می دهیم.

عوارض جویدن بعد از عمل بینی

عوارض جویدن بعد از عمل بینی

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که تقریبا میتوان گفت که خیر. اما شروطی نیز وجود دارد. تا یکماه پس از جراحی باید از خوردن غذاهای سفت که نیاز به جویدن زیاد دارند خودداری کنید. مواردی مانند آجیل، تخمه ، مواد غذایی خشک ، گاز زدن میوه ها باید خودداری کنید.

ترجیحا غذا ها را کاملا به صورت پخته و نرم استفاده کنید. میوه ها را رنده کرده و استفاده کنید.


عوارض جویدن بعد از عمل بینی

بیشتر بدانید: بهترین جراح بینی غضروفی در تهران


5 نکته مهم برای بهبودی سریعتر

1. سر خود را بالا نگه دارید

بالا نگه داشتن سر بسیار مهم است زیرا این امر می تواند به رفع سریعتر تورم و کبودی پس از جراحی کمک کند. هر زمان که در رختخواب هستید، حتی زمانی که خواب هستید، باید سر خود را بالا نگه دارید. ممکن است گاهی اوقات ناراحت کننده و سخت باشد، بنابراین از چند بالش استفاده کنید تا سر خود را بالا نگه دارید و همچنین از ضربه خوردن بینی موقع خواب جلوگیری کنید.

2. لباس راحت انتخاب کنید

قبل از جراحی هر مدل لباسی میپوشیدید بهتر است  دوره نقاهتاز لباس های دکمه ای استفاده کنید. زمانی که در حال نقاهت هستید، پیراهن های گشاد و راحت بپوشید و از لباس هایی استفاده کنید که حتی المقدور از جلو بسته نی شوند. اگر در این مدت تی شرت را روی سر خود بکشید، ممکن است به بینی در حال بهبودی خود آسیب وارد کنید. این می تواند تأثیر منفی بر اثرات نهایی جراحی بینی بگذارد.

عوارض جویدن بعد از عمل بینی

3. رژیم ریکاوری خود را رعایت کنید

وقتی غذاهای خاص که جویدن زیادی نیاز دارد می خورید، حرکت در ناحیه بینی شما به طور همزمان اتفاق می افتد. این اتفاق نباید در روزهای بعد از جراحی بینی شما زیاد باشد، بنابراین باید بلافاصله پس از جراحی از غذاهای نرم و غذاهایی که زیاد به جویدن نیاز ندارند و راحت جویده می شود استفاده کنید.

شما مجبور نیستید از رژیم غذایی مایع استفاده کنید، اما از چیزهایی مانند آدامس و غذاهایی که نیاز به جویدن شدید دارند اجتناب کنید. همچنین باید از مصرف الکل به دلیل خواص رقیق کننده خون و تنباکو قلیان و سیگار اجتناب کنید زیرا می تواند در روند بهبودی شما اختلال ایجاد کند.


عوارض جویدن بعد از عمل بینی

مطالب مرتبط: عمل بینی چگونه انجام می شود؟


4. تاحدی از فعالیت بدنی را حفظ کنید

قبل از اینکه برای بهبودی به خانه بروید، جراح به شما می‌گوید تا چند هفته آینده از بیشتر ورزش‌ها خودداری کنید. در حالی که همیشه باید دستورات پزشک خود را دنبال کنید، این بدان معنا نیست که باید هفته ها متوالی در رختخواب بمانید. چند بار قدم زدن در اطراف خانه  چند مزیت به شما می دهد. اول، می تواند از تشکیل لخته های خون جلوگیری کند. دوم، می تواند از یبوست ناشی از برخی مسکن ها جلوگیری کند.

5. به استراحت ادامه دهید

در چند روز اول پس از جراحی بینی، شما می خواهید تا حد امکان از ایستادن دور بمانید. ممکن است هنوز در یکی دو روز اول اثرات بیهوشی را احساس کنید، به علاوه ممکن است سردردهایی را نیز تجربه کنید. به علاوه، آسان نگه داشتن کار در چند روز اول پس از جراحی بینی می تواند به کاهش سریعتر تورم کمک کند.

بهبودی پس از جراحی بینی ممکن است طاقت فرسا به نظر برسد، اما با رعایت این نکات آسان، در کمترین زمان بهبود خواهید یافت.


عوارض جویدن بعد از عمل بینی

بیشتر بدانید: بهترین جراح بینی طبیعی در تهران


رژیم غذایی جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی برای کاهش زمان بهبودی جراحی بینی و بهبود نتایج نهایی زیبایی شما ضروری است. استراحت و ریکاوری یک شروع عالی است، اما اگر می‌خواهید تغییر ایجاد کنید، باید در انتخاب رژیم رینوپلاستی خود دقت ویژه‌ای داشته باشید و روزها پس از جراحی، غذای خود را انتخاب کنید.

امروز، ما در مورد غذاهایی که باید بعد از جراحی بینی خود بخورید یا اجتناب کنید تا بهبودی را بهبود ببخشید و از حداقل ناراحتی و بدون عارضه عمل جراحی خود اطمینان حاصل کنید، بحث می کنیم.

24 ساعت بعد از عمل بینی

24 ساعت اول پس از جراحی، بحرانی ترین دوره برای بهبودی شما است. همچنین باید مراقب آنچه می خورید باشید تا مطمئن شوید که عوارض جانبی ناشی از بیهوشی ایجاد نمی کند.

برای جلوگیری از حالت تهوع یا سایر عوارض جانبی، غذاها را بدون ادویه و سبک استفاده کنید . همان غذاهایی که ممکن است هنگام معده درد بخورید باید مناسب باشند مانند سوپ و غذاهای راحت الهضم . هنگامی که بیهوشی از سیستم بدنی  شما خارج شد، می توانید دوباره بیشتر غذا ها را میل کنید.

هفته اول بعد عمل بینی

در هفته روز اول پس از جراحی بینی، به غذاهایی که جویدن آنها آسان است بچسبید. برخی از نمونه های خوب عبارتند از پوره سیب زمینی، بلغور جو دوسر، سوپ، ماست، و تخم مرغ همزده. اینها علاوه بر جویدن، سرشار از مواد مغذی نیز می باشد.

در طول این مدت، باید مراقب آبرسانی بیشتر به بدن نیز باشید. نوشیدنی های آبرسان مانند آب و آب میوه گزینه های خوبی هستند. فراموش نکنید، غذا یکی دیگر از منابع ضروری هیدراتاسیون است. به میوه های آبرسان مانند هندوانه و توت فرنگی توجه کنید.

عوارض جویدن بعد از عمل بینی

هفته دوم بعد از عمل بینی

در طول هفته دوم بهبودی، بیشتر افراد می توانند دوباره رژیم غذایی معمول خود را از سر بگیرند. واکنش همه افراد پس از جراحی بینی یا جراحی پلاستیک صورت کمی متفاوت است، پس هوشیار باشید. اگر با غذای سفت یا ترد مشکل یا درد دارید، ممکن است مجبور شوید چند روز دیگر مصرف غذاهای نرم را ادامه دهید.

عوارض جویدن بعد از عمل بینی
عوارض جویدن بعد از عمل بینی

عوارض جویدن بعد از عمل بینی

بیشتر بدانید: عمل فیلر بینی چیست؟


بعد از عمل بینی از چه غذاهایی باید دوری کرد؟

غذاهایی که باید از آنها اجتناب کنید به اندازه غذاهایی که باید بخورید تأثیرگذار هستند.

تغذیه سالم یک شروع عالی برای بهبودی و ترمیم است، اما حتی برخی از غذاهای سالم نیز می توانند در مراحل اولیه مشکلاتی ایجاد کنند: این موارد شامل:

الکل: الکل بهبودی را کند می کند و می تواند باعث تورم بیشتر شود. اجتناب از آن در مراحل اولیه بهبودی  ضروری است زیرا می تواند با بیهوشی تداخل منفی داشته باشد. ممکن است بعد از هفته اول خوب باشید، اما توصیه می کنیم تا زمانی که تورم کاملاً فروکش نکرده از مصرف الکل خودداری کنید.

عوارض جویدن بعد از عمل بینی

غذاهای تند: خوردن غذاهای تند فواید زیادی دارد، حتی التهاب را کاهش می دهد. اما در 24 ساعت اول پس از بیهوشی می تواند باعث تهوع شود. بهتر است حداقل یک هفته صبر کنید تا از هرگونه بیماری یا عوارض جانبی جلوگیری کنید.

غذاهای با سدیم بالا: سدیم یا نمک می تواند مستقیماً باعث تورم شود =و ممکن است سرعت  بهبودی را کاهش دهد. برای بهبودی سریع، بهتر است برای مدتی از رژیم های پر سدیم دوری کنید.

سیگار کشیدن: سیگار کشیدن می تواند به گلو و بینی شما آسیب برساند. پس از جراحی، شما به ویژه در برابر سیگار آسیب پذیر هستید. ویپ و سیگارهای الکترونیکی نیز ممکن است باعث آسیب شوند و جایگزین مناسبی در این دوران نقاهت نیستند. اگر نمی توانید از هوس نیکوتین فرار کنید بهتر است از چسب های نیکوتینی استفاده کنید.

جویدن غذاهای سفت: همانطور که گفته شد، غذاهای سفت، جویدنی یا ترد ممکن است باعث ناراحتی یا آسیب در اوایل دوره نقاهت شوند. حداقل دو هفته و حتی المقدور یک ماه صبر کنید تا دوباره به خوردن این نوع میان وعده ها یا وعده های غذایی برگردید.

لازم نیست برای همیشه از غذاهای مورد علاقه خود دور بمانید، اما در دوران نقاهت پس از جراحی بینی، توصیه می کنیم قبل از استفاده مجدد از غذاها و نوشیدنی های تشدید کننده صبر کنید تا تورم کاملاً فروکش کند.

اگر تورم دوباره شروع به زیاد شدنکرد یا درد شروع شد، برای اطمینان از بهبودی کامل، غذاهایی که گفته شد را کمی بیشتر کنار بگذارید. به نظارت خود برای افزایش دما، خونریزی غیرمعمول، آسیب مجدد یا بدتر شدن درد ادامه دهید. اگر در حین بهبودی با این مشکلات مواجه شدید، بلافاصله با شماره های ما تماس بگیرید.

عوارض جویدن بعد از عمل بینی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button