5 عوارض بیهوشی بعد از عمل بینی

5 مورد عوارض بیهوشی بعد از عمل بینی

5/5 - (1 امتیاز)

عوارض بیهوشی بعد از عمل بینی

خیلی از افرادی که خواستار جارحی بینی هستند  از خود بیهوشی و عوارض بیهوشی بعد از عمل بینی ترس دارند. حق هم دارند. کلمه جراحی و بیهوشی به خودی خود واهمه برانگیز است. اما آیا میدانستید که اگر چکاب های درست انجام شود هیچ نیازی به ترس از عوارض بیهوشی بعد از عمل بینی نیست.

بیهوشی عمومی چیست؟

ابتدا بیایید تعریفی از بیهوشی یا به عبارت درست تر بیهوشی عمومی داشته باشیم. بیهوشی عمومی حالتی از بیهوشی کنترل شده است که تمامی ذهن به طور موقت خاموش می شود. در طول یک بیهوشی عمومی، از داروها برای خواباندن شما استفاده می شود، بنابراین شما از عمل جراحی بی اطلاع هستید و در حین انجام آن حرکت نمی کنید یا احساس درد نمی کنید.

بیهوشی عمومی برای روش های جراحی استفاده می شود که در آن بیهوش بودن برای شما ایمن تر یا راحت تر است. معمولاً برای جراحی های طولانی یا آنهایی که در بدون بیهوشی  بسیار دردناک هستند استفاده می شود.

دقیقاً مشخص نیست که چگونه کار می کند، اما شناخته شده است که همه داروهای بیهوشی اعصاب را از ارسال سیگنال به مغز متوقف می کنند. این بدان معنی است که شما چیزی را احساس نمی کنید.


مقالات مرتبط: بهترین جراح بینی در تهران


نحوه تجویز بیهوشی عمومی

قبل از انجام عمل، با یک پزشک متخصص به نام متخصص بیهوشی ملاقات خواهید کرد تا در مورد اینکه کدام داروی بیهوشی برای شما مناسب است، تصمیم بگیرد. اینیکی از  ارزیابی قبل از عمل است که پزشک بیهوشی شما را مورد بررسی قرار می دهد.

 

معمولا پزشک بیهوشی با شما در مورد نوع یا انواع بیهوشی که برای شما مناسب است صحبت می کند، خطرات بیهوشی را توضیح می دهد، پس از آن، برنامه ای را برای بیهوشی و کنترل درد و حرکت بدن  شما انتخاب می کند.

متخصص بیهوشی تاریخچه پزشکی شما را بررسی می کند و از شما می پرسد که آیا کسی در خانواده شما با بیهوشی مشکل داشته است یا خیر. آنها همچنین در مورد سلامت عمومی و سبک زندگی شما می پرسند، از جمله اینکه آیا شما:

هر گونه آلرژی داشته اید؟
سیگار میکشید یا الکل می نوشید؟
هر داروی دیگری مصرف می کنید؟
متخصص بیهوشی می تواند به هر سوالی که دارید پاسخ دهد. اگر در مورد هر بخشی از روش مطمئن نیستید یا اگر نگرانی دارید، به آنها اطلاع دهید. قبل از عمل باید دستورالعمل های واضحی به شما داده شود که باید رعایت کنید، از جمله اینکه آیا می توانید در ساعات منتهی به آن چیزی بخورید یا بنوشید.

 

5 عوارض بیهوشی بعد از عمل بینی
5 عوارض بیهوشی بعد از عمل بینی

بهترین جراح بینی در تهران

قبل و حین عمل شما

درست قبل از انجام عمل جراحی، معمولاً شما را به اتاقی می برند که در آنجا متخصص بیهوشی بیهوشی عمومی را به شما می دهد.

یا به صورت زیر داده خواهد شد:

مایعی که از طریق یک کانول به داخل رگ‌های شما تزریق می‌شود (یک لوله پلاستیکی نازک که به داخل ورید، معمولاً در پشت دست شما وارد می‌شود)
گازی که از طریق ماسک تنفس می کنید
داروی بیهوشی باید خیلی سریع اثر کند. قبل از اینکه در عرض یک دقیقه یا بیشتر بیهوش شوید، شروع به احساس سبکی سر خواهید کرد.

متخصص بیهوشی در طول عمل همراه شما خواهد بود. آنها مطمئن خواهند شد که شما به دریافت داروی بیهوشی ادامه می دهید و در حالت کنترل شده بیهوشی باقی می مانید. آنها همچنین به شما داروی مسکن را در رگهای شما تزریق می کنند تا وقتی از خواب بیدار می شوید احساس درد شدید نکنید.


بیشتر بدانید: عوارض جراحی بینی برای چشم


با وجود اینکه این کار برنامه ریزی شده و با هدف بهبودنتیجه برای شما است، اما واقعیت اصلی این است که وقتی شما جراحی می کنید، پزشک پوست شما را بریده و در حال اصلاحات بر روی بینی شما است. و از آنجایی که جراحی زیبایی بینی یکی از جراحی های حساس و بسیار دقیق است لازم است که سر شما بدون هیچ حرکتی باقی بماند.

زمانی را تصور کنید که شما دست خود را می برید، کاملا غیر ارادی واکنشی سریع به جراحت می دهید. همین اتفاق اگر بیهوشی به طور درست اتفاق نیفتند برایتان رخ می دهد.

اغلب، پزشک می تواند به شما هشدار های لازم برای بعد از بیهوشی را بدهد که بعد از آن انتظار چه عوارضی را داشته باشید. گاهی اوقات عوارضی نیز وجود خواهد داشت — چیزهایی که بخشی طبیعی از روند بهبودی نیستند. در حالی که شایع ترین عوارضی که پایینتر اشاره میکنیم معمولا جدی نیستند، برخی عوارض بیهوشی بعد از عمل بینی مانند لخته شدن خون می توانند خطرناک شوند. و بهبودی شما را کند می کنند.

به اتفاقاتی که در بدن شما می‌افتد و احساستان در روزها و هفته‌های بعد از جراحی توجه کنید. اگر نگران هستید یا موردی بجز موارد گفته شده به شما را مشاهده کردید، با پزشک خود تماس بگیرید.

درد در عوارض بیهوشی بعد از عمل بینی

تقریباً همه افراد پس از جراحی کمی درد دارند. و میزان آن به چقدر قبل از رفتن به اتاق عمل به نوع عملی که انجام داده اید و میزان سلامتی شما بستگی دارد.

بسیاری از روش‌ها اکنون کمتر «تهاجمی» هستند یا به عبارت دیگر برش های کمتری در سطح پوست ایجاد می کنند – در نهایت، درد کمتری دارد و شما سریع‌تر بهبود می‌یابید. و گزینه های زیادی برای کاهش درد شما وجود دارد. زیاد خودتان را نگران درد در  عوارض بیهوشی بعد از عمل بینی نکنید. دکتر حمیدرضا راستی که یکی از بهترین حراح بینی در تهران هستند روند در شما را با دارو کنترل و مهار می کنند.

وقتی درد شما به خوبی کنترل شود، تمایل بیشتری برای حرکت دوباره خواهید داشت و این کلید بازگشت به روال روزانه شماست. همچنین کمتر احتمال دارد که عوارضی مانند لخته شدن خون یا ذات الریه داشته باشید.


مقالات مرتبط: چگونه عمل بینی خوبی داشته باشیم؟ 


علائم و عوارض بیهوشی بعد از عمل بینی

 

وقتی از “زیر بودن” بیدار می شوید، بهترین احساس خود را نخواهید داشت. شکایات رایج عبارتند از:

1- ناراحتی و افسردگی
2- گیجی
3- لرز
4- خارش
5- گلو درد
این علائم معمولا مدت زیادی طول نمی کشد.

عوارض بسیار نادر بیهوشی

این عوارض و واکنش ها بسیار نادر است، اما گاها اتفاق می افتد. البته نه در جراحی بینی بخاطر کوتاه بودن جراحی بینی . این علائم عمدتا در بیهوشی هایی دیده می شود که بیش از 6 ساعت طول بکشد.  برای برخی افراد، گیجی  و از دست دادن حافظه می تواند تا یک هفته ادامه داشته باشد. و برخی افراد در معرض خطر بیشتر از دست دادن حافظه بلند مدت هستند. در صورت داشتن این خطرات با پزشک خود صحبت کنید:

فشار قلبی
آلزایمر
پارکینسون
بیماری ریه
این  عوارض جدی تر با بیهوشی عمومی همراه است، اما این موارد نادر هستند و اگر به سوالات پزشک خود دقیق پاسخ دهید شاید یک درصد احتمال وقوع دارند.

عوارض جدی و احتمالی عوارض بیهوشی بعد از عمل بینی

واکنش آلرژیک جدی به داروی بیهوشی (آنافیلاکسی)
بیدار شدن در حین عمل (آگاهی تصادفی)، اگرچه مقدار بیهوشی داده شده به طور مداوم کنترل می شود تا اطمینان حاصل شود که این اتفاق نمی افتد
مرگ – این بسیار نادر است.
البته این عوارض جزئی از عوارض بیهوشی بعد از عمل بینی نیست و همانطور که گفته شد عمدتا مربوط به جراحی های سخت تر است.

قبل از عمل، متخصص بیهوشی در مورد خطرات با شما صحبت خواهد کرد. شما باید سعی کنید سیگار کشیدن یا نوشیدن الکل را در هفته های قبل از جراحی متوقف کنید، زیرا انجام این کار خطر ابتلا به عوارض را افزایش می دهد.

همچنین ممکن است به شما توصیه شود که در صورت امکان، وزن خود را کاهش دهید و سطح فعالیت خود را در هفته های قبل از عمل افزایش دهید. انجام این کار می تواند خطرات یا عوارض احتمالی را کاهش دهد.

 

5 عوارض بیهوشی بعد از عمل بینی
5 عوارض بیهوشی بعد از عمل بینی

انواع دیگر بیهوشی

علاوه بر بیهوشی عمومی، چندین نوع بیهوشی دیگر نیز وجود دارد که می‌توان از آن‌ها برای اعمال خاصی استفاده کرد. البته این سبک ها در جراحی بینی مورد استفاده قرار نمی گیرند پس ما در بخش عوارض بیهوشی بعد از عمل بینی صحبت زیادی راجبشان نمی کنیم.آنها عبارتند از:

بی حس کننده موضعی
بی حس کننده اپیدورال
بی حس کننده نخاعی
بلوک های عصبی

 

امیدواریم اطلاعات مورد نیاز خود را از این مقاله بدست آورده باشید. اگر باز هم سوالی در ذهن خود بدون جواب دارید در قسمت کامنت ها با ما در میان بگذارید تا کارشناسان ما پاسخ شما را بدهند.

آیا میدانید بهترین جراح بینی در تهران کیست؟

2 دیدگاه دربارهٔ «5 مورد عوارض بیهوشی بعد از عمل بینی»

 1. Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!

  Extremely helpful information specifically the last phase :
  ) I take care of such information a lot. I used to be seeking this certain information for a long time.
  Thanks and best of luck.

 2. can you have an overdraft with an iva

  It’s actually a great and useful piece of information. I’m glad that you just shared this
  helpful info with us. Please keep us up to date
  like this. Thanks for sharing.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button