بیماری های پوستی روی بینی

بیماری های پوستی روی بینی + 3 راه درمان

4.7/5 - (4 امتیاز)

بیماری های پوستی روی بینی

امروز قصد داریم در رابطه با بیماری های پوستی روی بینی صحبت کنیم. یکی از معضلاتی که افراد با اون دست و پنجه نرم می کنند بیماری های پوستیاست به خصوص اگر در جاهایی که در معرض دید هستند این اتفاق بیفتد مانند صورت و بینی.

بررسی کلی بیماری های پوستی روی بینی

هدف از این مقاله بررسی انواع ضایعات اصلی پوست بینی و روش های درمانی مناسب است. ما به جای ارائه فهرستی جامع از تمام بیماری‌ها تلاش کریدم نام از بیماری هایی ببریم که بیشتر مشاهده می شوند و بر پوست تأثیر می‌گذارند و می‌توانند بینی را درگیر کنند.


بیشتر بدانید: بیماری های مخاط بینی


بیماری ها و روش های درمانی

ما انواع اصلی بیماری های پوستی بینی و راهبردهای درمانی موجود را بررسی کردیم. ضایعات پوستی بینی به عنوان خوش خیم یا ثابت و بدخیم یا پیش رونده طبقه بندی می شوند.

ضایعات خوش خیم بینی شامل ضایعات تومورال غیر بدخیم (مانند کک و مک، کومدو، آدنوم سباسئوم ، بیماری پرینگل)، هیدروسیستوم، پاپول های فیبری، هیپرپلازی سباسه و رینوفیما)، بیماری های خودایمنی و التهابی (مانند پمفیگوس لوماتوسوس، سارک سیستم پمفیگوس، سارک) گرانولوم ائوزینوفیلیک صورت، روزاسه، عفونت هرپس زوستر، لیشمانیوز و جذام) و ضایعات عروقی (مانند تلانژکتازی، همانژیوم و خال عنکبوتی).
ضایعات بدخیم کراتوز اکتینیک و کراتوآکانتوما هستند. و تومورهای بدخیم ملانوم، کارسینوم سلول بازال و کارسینوم سلول سنگفرشی هستند.
صرف نظر از بدخیم بودن یا نبودن آنها، همه ضایعات صورت می توانند باعث ناراحتی و تغییر در زیبایی قابل توجهی شوند که باید قبل از شروع هر مداخله درمانی یا بهبودی به دقت ارزیابی شوند.
به طور کلی، ضایعات خوش خیم با روش های خراش دهنده مانند اسید تری کلرواستیک، فنل، سالیسیلات و لیزر درمان می شوند.
الکتروکوتر، کرایوسرجری و جراحی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند، اگرچه این روش‌ها ممکن است منجر به تشکیل اسکار شوند که گاهی می‌تواند از خود ضایعه اصلی مشکل‌سازتر باشد.

بیشتر بدانید: روزاسه بینی


بیماری های پوستی روی بینی
بیماری های پوستی روی بینی
نتیجه
هر بیماری که پوست را درگیر کند، به ویژه آن دسته از بیماری هایی که در اثر قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش ایجاد می شوند، می توانند صورت و بینی را نیز درگیر کنند. پس واژه بیماری های پوستی بینی از ریشه اشتباه است و ما بیماری پوستی خاصی مخصوص بینی نداریم.
لازم به ذکر است نام های برده شده در این مقاله صرفا جهت آگاهی بوده و به معنای تشخیص نیست پس اقدام به درمان خودسرانه نکنید.
پس حتما برای تشخیص و درمان نزد پزشک مراجعه کنید. و اقدام به خود تشخیصی و خود درمانی نکنید. پس این موضوع را فراموش نکنید که برای بیماری های پوستی همانند سایر بیماری های پوستی نیاز است که نزد پزشک پوست و مو مراجعه کنید و نیازی به مراجعه به پزشک گوش و حلق و بینی نیست.
هنگام دریافت پیشنهادای درمانی حتما از پزشک خود سوال بپرسید که عوارض درمان یک بیماری پوستی احیانا بیشتر و در چشم تر از خود بیماری نباشد.

بیشتر بدانید: آلرژی چیست؟


دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button